Sponzorováno

Holotropní dýchání – co je to a jak funguje? 4.86/5 (14)

  • Holotropní dýchání je terapeutická dechová praxe, která má pomoci s emocionálním léčením a osobním růstem. Říká se, že vytváří změněný stav vědomí.
  • Proces zahrnuje rychlé dýchání po dobu minut až hodin. To mění rovnováhu mezi oxidem uhličitým a kyslíkem v těle. Tímto dechovým cvičením vás vede někdo, kdo je vyškolen v této modalitě emočního uvolnění.
  • Hudba je nezbytnou součástí techniky a je součástí sezení. Po sezení budete požádáni, abyste kreativně vyjádřili své zkušenosti, obvykle nakreslením mandaly. Budete také vyzváni, abyste prodiskutovali své zkušenosti.
  • Cílem této techniky je pomoci vám zlepšit váš psychický a duchovní vývoj. Holotropní dýchání může také přinést fyzické výhody. Celý proces je někdy určen k aktivaci vaší přirozené schopnosti léčit se.

Holotropní dýchání - co je to a jak funguje?Holotropní dýchání se stává stále populárnější mezi těmi, kteří chtějí prozkoumat jedinečný proces sebeléčení k dosažení stavu celistvosti. Tuto nekonvenční praxi vyvinuli psychiatři Stanislav a Christina Grofovi v 70. letech 20. století za účelem dosažení změněných stavů vědomí (bez užívání drog) jako potenciálního terapeutického nástroje.

Holotropní dýchání zahrnuje kontrolu a zrychlení dechových vzorců za účelem ovlivnění vašich mentálních, emocionálních a fyzických stavů. Je to praxe, která je odvozena z duchovního rámce, ale je také činností chráněnou ochrannou známkou. To je zajímavé, že?

Praktici holotropního dýchání

Oficiální holotropní dýchání mohou vést pouze certifikovaní instruktoři, kteří získají certifikaci od Grof Foundation po absolvování 600 hodinového školení.

V mnoha zemích praktikující používají tuto techniku ​​spíše jako duchovní než terapeutickou. Tímto způsobem se někteří lidé podílejí na rozšíření svého vědomí spíše než na překonání nebo zvládnutí nějakého problémového stavu duševního zdraví. Mnoho zastánců holotropního dýchání říká, že tato technika je ideální k tomu, aby vás posunula vpřed k vyššímu vědomí.

Jinými slovy, může vás to posunout do jiného stavu, což může být hodně přitažlivé pro lidi, kteří se cítí zaseknutí a neschopní kamkoliv postoupit pomocí jiných prostředků. Často se tento pocit probuzení může stát prostřednictvím nějaké formy katarze.

Obecně se však věří, že trauma se během sezení objeví pouze v případě, že je to nezbytné pro uzdravení; a že to nebude známo na začátku sezení. Zkušenost každého člověka s holotropním dýcháním je spíše jedinečná, řízená sama sebou a odvíjí se sama od sebe, jak praxe postupuje.

Minulost holotropního dýchání

Poté, co se LSD koncem 60. let stalo ilegálním, manželé Grofovi, kteří mimochodem byli zastánci léčebných účinků LSD, vyvinuli holotropní dýchání. Technika byla vlastně vytvořena k dosažení psychedelických stavů bez použití psychedelických drog. Grofovi byli trénováni ve freudovské psychoanalytické terapii a věřili, že proces hlubokého sebezkoumání vyvolaného těmito změněnými stavy může přinést uzdravení.

Stanislav Grof je známý jako spoluzakladatel transpersonální psychologie (spolu s Abrahamem Maslowem). Grof začal pracovat ve Výzkumném psychiatrickém ústavu v Praze a nakonec se přestěhoval na Johns Hopkins University v Baltimoru. Jeho práce byla prováděna s pacienty trpícími psychiatrickým onemocněním, rakovinou a drogovou závislostí.

Holotropní dýchání jako okno do sebe sama

Praxe holotropního dýchání znamená použití řízeného dýchacího procesu pro přístup ke změněným stavům vědomí. Účelem je získat osvícení určitého druhu. Z řeckých slov „holos“ (celek) a „trepein“ (pohybovat se směrem k) se slovo „holotropní“ překládá jako „pohyb směrem k celistvosti“.

Primárním principem této techniky je, že uzdravení přichází zevnitř osoby, která cvičí toto dýchání. Tento předpoklad je také určen k tomu, aby pomohl účastníkovi odejít s pocitem osobního posílení.

Během holotropního dýchání účastníci dýchají rychle a rovnoměrně, aby navodili změněný stav, z něhož, jak mnozí věří, že lze odvodit hlubší pochopení sebe sama. Někteří popisují tuto zkušenost jako intenzivnější formu meditace.

Lidé často prožívají intenzivní, „terapeutický“ zážitek, který pomáhá odplavit negativní energie a vede je k léčivému místu většího porozumění. To bude vždy specifické pro daného člověka v konkrétním období jeho života.

Zamýšlený dechový vzorec je navržen tak, aby byl rovnoměrný, aby se účastník vyhnul hyperventilaci. Někteří však připisují fyzické pocity zážitku tomu, že se rovnováha mezi oxidem uhličitým (CO2) a kyslíkem (O2) u člověka vymkne z rovnováhy, což se děje při hyperventilaci.

Akt hyperventilace (vydechování příliš velkého množství CO2, které způsobuje respirační alkalózu nebo alkalizaci krve) může vést ke změněnému stavu vědomí, stejně jako k fyzickým pocitům brnění prstů a úst, točení hlavy a závratím.

Jak se provádí holotropní dýchání – postup

Níže je uveden popis toho, jak může takové sezení holotropního dýchání vypadat.

  1. Holotropní dýchání se nejčastěji cvičí ve skupině pod vedením vyškoleného facilitátora (odborníka). Může být také nabízena v rámci individuálních sezení.
  2. Lidé jsou spárováni ve skupinovém nastavení. Je jeden „dýchač“ a jeden „sedící“.
  3. Sedící pomáhá dýchajícímu pouze v případě potřeby. Dýchající je osoba, která aktivně cvičí a provádí holotropní dýchání. Sedící zajišťuje, že dýchá je během sezení v bezpečí a má potřebnou oporu.
  4. Sezení vede facilitátor. Směr je dán ke zvýšení rychlosti a rytmu dýchání a nádechu. Dýchajícímu je řečeno, aby dýchal rychleji a hlouběji a přitom měl zavřené oči. Zatímco se rychlost dýchání zvyšuje, pozornost je věnována udržení rovnoměrného dýchání, což pomáhá praktikujícím vyhnout se komplikacím plynoucím z hyperventilace.
  5. Relace může trvat celkem 2 až 3 hodiny.
  6. Dýchající bude ležet na podložce po dobu trvání relace. Položení uzemňuje dýchající a dává jim možnost se volně pohybovat.
  7. Hraje se opakující se hudba. Rytmická hudba povzbuzuje dýchajícího, aby vstoupil do změněného stavu vědomí (podobného živému snu). Hudba začíná bubnováním a nakonec dosáhne vrcholu a přepne se na „hudbu srdce“. Odtud se nakonec změní na meditativní hudbu.
  8. Relace je otevřená. To znamená, že každý člověk je schopen odvodit svůj vlastní význam a dosáhnout sebeobjevení v jakékoli formě, která pro něj něco znamená. Kromě pohybu jakýmkoli způsobem, který chtějí, jsou dýchající povzbuzováni, aby vydávali zvuky, které jim připadají správné.
  9. Poté účastníci kreslí mandaly o svých zkušenostech a diskutují o tom, co se stalo. Může to být opětovné prožívání traumatu z minulosti, pocity radosti nebo rozvoj duchovního vědomí. V zásadě jde o to, aby holotropní dýchání bylo jakýmsi katalyzátorem, který vynese na povrch ty nejdůležitější problémy, které člověk potřebuje řešit.
  10. Dýchající a sedící si pak mohou vyměnit role.
  11. Neexistuje žádný konkrétní pokyn nebo očekávání toho, co se musí stát nebo jaké problémy se během sezení zkoumají. Účastníci mohou volně „pracovat“ na čemkoli, co je napadne, když vstoupí do změněného stavu.

Zastánci této techniky tvrdí, že tento změněný stav umožňuje lidem přístup k částem mysli, které nejsou obvykle dostupné; to může zahrnovat znovu se vynořující vzpomínky na minulé události.

Sponzorováno

Jaké holotropní dýchání je?

Častou otázkou je, jaké to je, praktikovat holotropní dýchání? Mohlo by se zdát děsivé dýchat tímto způsobem a možná se můžete i obávat účinků, které zažijete.

Rychlé dýchání může být ohromující nebo zneklidňující, ale praktikující jsou vždy vítáni, aby od praxe ustoupili, pokud se jim zdá, že jsou na ně pocity příliš silné. Dýchající jsou také povzbuzováni, aby se (bezpečně) prosadili, pokud jsou schopni, protože se předpokládá, že toto je cesta k osvícení, kterou se praxe snaží odhalit.

Spíše než to nazývat změněným stavem vědomí, někteří to raději označují jako „neobyčejný stav vědomí“, to odráží, že to nutně nemusí mít negativní konotace změněných stavů.

Holotropní dýchání je zážitek, který má člověka přivést do hlubší dimenze přítomného okamžiku a vidět věci barevněji, pronikavěji, než by se jinak mohla jevit realita.

Výhody holotropního dýchání

Výzkum na podporu terapeutických přínosů holotropního dýchání u psychiatrických stavů, jako je deprese a úzkost, chybí. Existují však určité důkazy, které naznačují, že by holotropní dýchání mohlo být užitečné pro relaxaci, úlevu od stresu, osobní růst nebo sebeuvědomění.

Trávíte čas v prostředí plném důvěry, soustředíte se na hlubší životní témata, učíte se, jak podporovat ostatní lidi, důvěřujete ve svou schopnost léčit sami sebe a rozvíjíte soucit, to vše jsou potenciální výhody holotropního dýchání.

Doporučuje se provádět holotropní dýchání společně s tradiční terapií, spíše než ji používat jako náhradu. Na to pamatujte.

Potenciální rizika

Existují určitá potenciální rizika účasti na holotropním dýchání. Existují určité obavy, že tato technika způsobuje úzkost u vnímavých jedinců, jako jsou ti, kteří jsou ohroženi psychózou.

Kromě toho existují významná zdravotní rizika hyperventilace. Navíc bylo provedeno jen málo studií buď o účinnosti dosažení duševního zdraví „osvícení“, léčení pomocí holotropního dýchání nebo o obecné bezpečnosti této praxe.

Protože proces holotropního dýchání je zaměřen na „hluboký zážitek“, je možné, že se objeví nepříjemné pocity, známé také jako „krize léčení“. Tato technika je skutečně kontroverzní, protože zahrnuje možné zesílení symptomů potenciálně problematickými způsoby.

Holotropní dýchání může způsobit snížení oxidu uhličitého a další změny v chemii krve, které mohou vést k závratím, mdlobám, slabosti, křečím rukou a nohou a dokonce záchvatům.

Kdo by neměl praktikovat holotropní dýchání?

Tato technika může vyvolat intenzivní fyzické a emocionální změny. Proto existuje seznam konkrétních kritérií, která nedoporučují účast některých jedinců. Pro každého, kdo uvažuje o vyzkoušení holotropního dýchání, je dobré prodiskutovat možná rizika se svým lékařem, než se pustíte do této alternativní praxe, zvláště pokud máte některý z následujících problémů:

  • Kardiovaskulární onemocnění
  • Srdeční záchvaty, vysoký krevní tlak a angina pectoris
  • Glaukom nebo odchlípení sítnice
  • Nedávné zranění nebo operace
  • Jakýkoli stav, který vyžaduje užívání léků
  • Záchvaty paniky nebo psychózy
  • Záchvaty
  • Těžká duševní nemoc
  • Aneuryzma (nebo rodinná anamnéza)
  • Jste těhotná nebo kojíte

Co říká výzkum?

Studie z roku 1996 kombinovala techniku holotropního dýchání s psychoterapií po dobu šesti měsíců. Lidé, kteří se účastnili dechové práce a terapie, výrazně snížili úzkost ze smrti a zvýšili sebevědomí ve srovnání s těmi, kteří měli pouze terapii.

Zpráva z roku 2013 dokumentovala výsledky 11 000 lidí během 12 let, kteří se účastnili sezení holotropního dýchání. Výsledky naznačují, že jej lze použít k léčbě široké škály psychologických a existenčních životních problémů. Mnoho lidí uvádělo významné výhody související s emocionální katarzí a vnitřním duchovním zkoumáním. Nebyly hlášeny žádné nežádoucí reakce. Díky tomu jde o terapii s nízkým rizikem.

Studie z roku 2015 zjistila, že holotropní dýchání může přinést vyšší úroveň sebeuvědomění. Může napomoci k pozitivním změnám v temperamentu a vývoji charakteru. Lidé, kteří byli s touto technikou zkušenější, uváděli menší tendenci být nuznými, panovačnými a nepřátelskými.

A pár slov na závěr

Vzhledem k souvisejícím rizikům a omezeným výzkumným důkazům existuje jen málo toho, co by naznačovalo, že by holotropní dýchání mělo být použito jako životaschopná alternativa k tradiční léčbě problémů duševního zdraví. Pokud se však použije jako součást většího léčebného programu, je možné, že může nabízet výhody nebo jasnost pro určité lidi. Pokud se rozhodnete zúčastnit se této techniky, ujistěte se, že jste si vědomi rizik.

Sponzorováno

Tuto techniku ​​můžete praktikovat jako součást skupinových sezení, workshopů nebo i v ústraní. K dispozici jsou také individuální sezení. Nejlepším postupem je promluvit si s vyškoleným facilitátorem, abyste zjistili, který typ sezení je pro vás nejlepší. Facilitátor by vás měl tímto procesem vést a podporovat vás.

A dále si o dýchání přečtěte

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva