Sponzorováno

Břečťan popínavý a jeho vliv na naše zdraví 4.88/5 (8)

Břečťan popínavý a jeho vliv na naše zdravíKdyž Evropská medicínská agentura v Londýně nedávno zveřejnila seznam léčivých rostlin, které opravdu účinně pomáhají při nemocech dýchacích cest, na přední místa zařadila břečťan popínavý.

„Při správném užívání extraktu neriskujete. Na rozdíl od chemických preparátů jde doslova o fytoterapii, ověřenou tisíciletími,“ říká pneumolog.

Naráží na fakt, že břečťan využívali již staří Egypťané. Vzácné látky z břečťanu – saponiny, které dokáží pomoci při odstraňování hlenu a choroboplodných zárodků kašláním, se nezískávají vařením čaje z listů, ale macerací za studena. Pokud si budete vybírat přípravek s obsahem břečťanu, podle odborníka je nejlepší sáhnout po přírodním extraktu bez pomocného cukru a konzervantů.

Břečťan popínavý a zdraví

Má sekretolytický a mírně sedativní účinek. Vnitřně je vhodný při chronických zánětech dýchacího traktu a jako prostředek k odkašlávání (při astmatu, nachlazení, kataru). Je vhodný i proti parazitárnímu onemocnění. Podporuje rovněž činnost jater a žlučového systému. Zevně se používá na rány, popálení kůže od slunce, na pohmožděniny, také odstraňuje celulitidu. Jako koupel působí proti hemeroidům. Je třeba však dbát na podávané množství, při větších dávkách se dostavuje lehká otrava. V malých dávkách zase způsobuje rozšíření cév, ve větších jejich zúžení a současně zpomalení srdečního tepu. Jedovaté bobule mohou vyvolat průjmy, ba dokonce ohrozit člověka na životě. Není vhodné jej užívat dlouhodobě.

Břečťan je super na kašel!

Popínavá rostlina Hedera helix nebo břečťan je všeobecně známá z lesů a zahrad. Méně známé je však její důležité místo při léčbě kašle a dalších chronických onemocnění dýchacích cest.

Tato onemocnění, které řadíme mezi civilizační choroby, patří mezi nejčastější příčiny pracovní neschopnosti a absence ve škole. Celosvětové zvyšování výskytu onemocnění dýchacích cest (např. Zánět průdušek, astma) má na svědomí nárůst emisí škodlivých látek, stejně jako každodenní zatěžování dýchacích cest částicemi prachu, cigaretovým kouřem apod. Pod bronchitidou rozumíme všechny nemoci doprovázené tvorbou hlenu v dýchacích cestách a dráždivým kašlem.

Sponzorováno

Výtažky z listů břečťanu představují účinnou, čistě rostlinnou alternativu k chemickým přípravkem proti kašli (jako jsou například přípravky s obsahem účinné látky ambroxol) při léčení onemocnění dýchacích cest.

Macerát z břečťanu rozpouští hlen, zmírňuje křeče, dodatečně tlumí kašel, a přitom nebrání vykašlávání. Díky této vlastnosti tlumení kašle podporuje klidný noční spánek, který je důležitým pomocníkem při léčení nemoci. Jako podpora při léčbě působí i jeho lokální antibakteriální vlastnosti, které aktivně napomáhají organismu při jeho boji proti bakteriím.

Rostlinka samotná

Břečťan popínavý je stále zelená vytrvalá rostlina, která má díky svým úponových kořenům schopnost pnout se po stromech a domech až do výšky 20 metrů. Je jedinou popínavou rostlinou, která má svůj domov ve střední Evropě. Pokud nemá možnost pnout se po zdech nebo jiné pevné opoře, rozmáhá se po zemi.

Břečťan může dosáhnout stáří až 450 let. Břečťan používaný k léčebným účelům roste v našich zeměpisných šířkách. Je znám především jako zahradní nebo lesní rostlina. O jeho léčivých účincích ví jen málo lidí. Bylinkáři však už odedávna dobře znají jeho léčivé účinky.

Trocha z historie břečťanu

Hippokrates, „otec medicíny“ (od 460 do cca 375 př.nl), pomohl břečťanu jako léčivé rostlině k neobyčejné popularitě. Protože neměl ponětí o substancích rostliny, věřil spíše v božstva a duchy, kteří obývají tuto rostlinu a využívají její léčivou sílu.

Od 16. století však břečťan nabýval stále větší význam jako léčivo zánětu dýchacích cest. Byl známý jako obyčejný léčivý prostředek v lidovém léčitelství a až v 19. století byl chápán medicínou jako přírodní prostředek k usnadnění vykašlávání.

Saponiny v břečťanu

Účinné substance v břečťanu nazývané saponiny se získávají především z listů rostliny. Saponiny při rozpouštění ve vodě pění a odtud pochází jejich název (bengybesttfunky – mýdlo).

Nejnovější vědecké výzkumy umožnily přesněji poznat mechanizmus působení těchto substancí z listů břečťanu a díky svému releasing účinku našli použití v moderní medicíně – především jako prostředek proti zánětu průdušek.

Díky svému silnému účinku a velmi dobré snášenlivosti jsou léčiva z listů břečťanu doporučené především v pediatrii.

Sponzorováno

Zdroj obrázku:s Wikipedia.org

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva