Sponzorováno

Očkování proti meningokokovým onemocněním – nepovinné očkování 4.78/5 (9)

Očkování proti meningokokovým onemocněnímNeisseria meningitidis vyvolává hnisavé záněty mozkových a míšních blan. Zdrojem infekce je jen člověk. U nás ohrožuje především děti a mladistvé. Přenáší se kapénkovou cestou. Bakterie infikují nosohltan, pronikají do krve a šíří se k mozkové blány. Meningokok ohrožuje na zdraví a na životě především děti a dospívající mládež.

Proto by první kroky rodičů, kteří se rozhodli proti meningokoku nechat své dítě očkovat, měly vést do ordinace praktického pediatra. Ten nejlépe zná celkový zdravotní stav dítěte a podá rodičům veškeré informace o očkování (kdy, kde, za kolik a za jakých podmínek). Meningokokový zánět mozkových blan je vážná nemoc.

Jaké vakcíny se dnes používají?

Vakcína proti meningokokovým onemocněním je tvořena polysacharidovými antigeny, které jsou součástí bakteriálního pouzdra. Podává se subkutánně (podkožně) v jedné dávce. Osobám z rizikových skupin se doporučuje podávat dvě dávky (druhá dávka se podává 1 rok po první dávce). Přeočkování je nutné po 2-3 letech.

Kdy a koho očkovat?

Rizikové skupiny tohoto onemocnění jsou:

 • Děti starší 2 let, které bývají v oblasti se zvýšeným výskytem meningokokům onemocnění
 • Branci při nástupu do vojenské služby
 • Osoby po chirurgickém odstranění sleziny
 • Osoby se sníženou imunitou (s deficitem C5b-C9 složky komplementu)
 • Osoby, které byly v kontaktu s osobou s meningokokovým onemocněním

Očkování se doporučuje zejména při:

 • Cestách do oblasti epidemického výskytu meningokokové meningitidy (rovníková Afrika)
 • Pouti do Mekky (Saúdská Arábie)

TIP: Více o očkování proti meningokokovi při cestách do zahraniči

Sponzorováno

Účinnost očkování

Vakcína je účinná proti Neisserii meningitidis skupiny A, C (bivalentní vakcína) nebo proti meningokokům skupiny A, C, Y a W 135 (tetravakcína). Donedávna existovala vakcína jen proti typu A a C, v roce 2012 byla vyvinuta očkovací látka i proti meningitidě typu B. Ochrana, vyvolaná aplikací vakcíny osobám starším 2 let, nastupuje po 1-2 týdnech po očkování. Dostatečně vysokou hladinu protilátek dosáhne 90% očkovaných osob. Délka ochrany před Neisseriou meningitidis u očkovaných osob není přesně známa. Předpokládá se, že vakcíny skupiny A poskytují ochranu 3 – 5 let, vakcíny skupiny C 1-3 roky.

Komplikace

Nežádoucí reakce jsou vzácné. Může se vyskytnout zarudnutí, otok nebo bolest v místě vpichu. Celková reakce (v podobě zvýšené teploty) se může objevit během prvních 24 hodin po očkování. Anafylaktický šok vzniká jen ve výjimečných případech.

Kontraindikace

 • akutní onemocnění
 • inkubační doba infekčního onemocnění
 • epidemický výskyt infekční choroby
 • anafylaktická reakce na vakcínu nebo jiná závažná reakce v souvislosti s předchozím očkováním
 • rekonvalescence po prodělané nemoci
 • těhotenství, protože nejsou známy účinky vakcíny na plod
 • současná léčba imunosupresivními látkami nebo kortikosteroidy není kontraindikací, ale může dojít ke snížení imunitní odpovědi

Zajímavost…

…do roku 1993 se na našem území meningokok typu C vůbec nevyskytoval? V jiných zemích, například v Dánsku, Izraeli, v Kanadě, byl zaznamenán v hojné míře. Jeho zvláštností je, že zvýšená nemocnost bývá omezena na určitou oblast a věkovou skupinu a klinický průběh onemocnění je závažnější.

Co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Jak meningokok může změnit život

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva