Sponzorováno

Cholera – nepovinné očkování proti choleře 4.56/5 (16)

Cholera - nepovinné očkování proti choleřeCholera je infekční onemocnění, které se dnes již téměř nevyskytuje. Očkování se doporučuje pouze při pracovních pobytech v oblastech epidemického výskytu cholery. Cholera je infekční a bakteriální onemocnění, způsobující nebezpečné průjmy se nás může opět týkat, zvláště při návštěvě některých tropických oblastí. Cholera má svůj původ v Číně odkud se dále rozšířila do dalších zemí. Na choleru tak můžete narazit v Indii, Jihovýchodní Asii, Africe, Jižní Americe, Středním Východě, Oceánii. Cholera vytváří také epidemie.

Jaké vakcíny se dnes používají?

Vakcína se vyrábí inaktivací suspenze bakterií, které způsobují choleru (Vibrio cholerae). Obsahuje sérotyp „Inaba“ jakož i sérotyp „Ogawa“. První vakcinace se provádí ve 2 dávkách. Časový odstup mezi dávkami je 1 týden. Udržující dávky mohou být podávány každých 6 měsíců. Existuje i živá atenuovaná perorální (podávaná přes ústní dutinu) vakcína. Tato se nedoporučuje podávat dětem mladším 2 let. Očkovaná osoba nesmí jíst 1 hodinu před a 1 hodinu po podání vakcíny.

Koho očkovat na choleru?

Vakcína proti choleře se používala ve vysoce endemických oblastech Indie, jihovýchodní Asie a příležitostně také v jiných oblastech. Žádná země (oblast) očkování proti choleře nevyžaduje. Očkování lze doporučit při pracovních pobytech v oblastech epidemického výskytu cholery.

Sponzorováno

Účinnost očkování proti choleře

Účinná ochrana nastupuje do 8 dní od očkování a přetrvává 6 měsíců. Ovlivňuje ji věk a stav imunity očkované osoby (tj. zda byl / a očkována proti choleře v minulosti).

Komplikace

Časté jsou lokální reakce (v místě vpichu) – bolest, otok, zarudnutí. Perorální vakcína vyvolává u 2% očkovaných osob průjem, nevolnost a křeče v břiše. Občas se může vyskytnout i celková reakce – zvýšená teplota, zrychlení srdečního tepu, zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy, únava.

Kontraindikace

 • akutní onemocnění
 • inkubační doba infekčního onemocnění
 • epidemický výskyt infekční choroby
 • anafylaktická reakce na vakcínu nebo jiná závažná reakce v souvislosti s předchozím očkováním
 • rekonvalescence po prodělané nemoci
 • vakcína proti choleře by neměla podávat spolu s vakcínou proti žluté zimnici. Doporučený časový odstup mezi dvěma vakcínami je alespoň 3 týdny

K očkování proti choleře se využívá vakcína Dukoral, jež se podává ve dvou dávkách (v případě velmi malých dětí ve třech dávkách). Dukoral se podává perorálně, tedy ústně. Dřív se vakcína podávala i injekčně, tento způsob se však již nepoužívá.

Co si ještě o choleře přečíst?

VIDEO: Lékaři bez hranic v Guineji provádějí přelomovou očkovací kampaň proti choleře

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva