Sponzorováno

Rychlé občerstvení může u dětí způsobovat astma 4.71/5 (17)

fast food zdravíPodle výzkumu, který sledoval více než 500 tisíc dětí, může konzumování jídel z rychlého občerstvení ovlivňovat imunitu. Pokud se děti stravují v rychlém občerstvení třikrát do týdne, může to vést k astmatu a ekzému, tvrdí vědci. Vyplynulo to z výzkumu zaměřeného na civilizační choroby a stravovací návyky, který sledoval více než 500 tisíc dětí z více než 50 zemí. Děti, které konzumovaly například burgery, riskovali výjimkou astmatu a ekzému i svědící či slzící oči.

Děti a jídlo

Strava z rychlého občerstvení má totiž často vysoký obsah nasycených a trans-mastných kyselin, které mohou ovlivňovat imunitu. Ve studii se uvádí, že děti v mladším teenagerském věku, které jedly v rychlém občerstvení nejméně třikrát do týdne, měly o 39 procent vyšší riziko vzniku silné astmatu.

Pro děti je vhodnější ovoce

U dětí ve věku šest a sedm let se toto riziko zvýšilo o 27 procent. Časopis Thorax uvádí, že předejít tomu lze konzumováním velkého množství ovoce, které je bohaté na antioxidanty a jiné prospěšné sloučeniny.

Sponzorováno

Nejméně tři porce ovoce týdně snižují riziko vzniku silného astmatu, ekzému, projevů alergické rýmy a svědění či zarudnutí očí o 11 až 14 procent.

„Pokud rychlé občerstvení a projevy astmatu – rýma, svědění a zarudnutí očí spolu souvisí, pak mají výsledky zásadní význam pro zdraví veřejnosti. Konzumace jídel z rychlého občerstvení totiž celosvětově narůstá,“ vyjádřili se autoři studie, Innes Asher z univerzity v Aucklandu na Novém Zélandu a Hawel Williams z univerzity v britském Nottinghamu.

Astmatici nemají speciální diety

Lidé trpící astmatem obecně nemusí držet zvláštní dietu. Některé potraviny, jako například kravské mléko, vejce, ryby, měkkýši, výrobky z kvasnic či určitá barviva a konzervační látky však mohou příznaky astmatu zhoršit.

Podle Malayky Rahman z organizace Asthma UK zmiňovaný výzkum nasvědčuje tomu, že zdravá strava může přispět ke snížení rizika vzniku astmatu.

„Důkazy naznačují, že vitamíny a antioxidanty v čerstvém ovoci a zelenině mohou napomoci při léčbě astmatu. Naše organizace proto astmatikům doporučuje jíst vyváženou stravu, která zahrnuje denně pět porcí ovoce a zeleniny, nejméně dvakrát do týdne ryby a nejméně jednou týdně luštěniny“ dodala Rahman. V současnosti se na astma celosvětově léčí asi 300 milionů lidí, v ČR jí trpí přes 200 tisíc lidí.

VIDEO: Náhrada za fast foody

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva