Sponzorováno

Máte špatné vzpomínky? Lékaři Vám je vymažou z hlavy 4.8/5 (5)

Špatné vzpomínky? Lékaři Vám je vymažou z hlavyLidský mozek je dokonale zběhlý v propojení zdánlivě náhodných detailů ve vaší paměti. Některé jsou příjemné, a jiné zas ne. Nebylo by dobré zbavit se špatných vzpomínek? Možná jste viděli film Věčný svit neposkvrněné mysli. Hlavní hrdinka se chtěla zbavit vzpomínek na vztah jejich lékařským vymazáním. Tato možnost se stává realitou. Bývalí narkomani a osoby trpící posttraumatickou stresovou poruchou se mohou zbavit nechtěných vzpomínek. Bývalí narkomani si tak nebudou spojovat příznaky s chutí na dávku drogy.

Dobré i špatné vzpomínky

Nyní byli vědci z floridského The Scripps Research Institute (TSRI) schopni vymazat nebezpečné s drogami spojené vzpomínky u myší a potkanů ​​bez ovlivnění dalších vzpomínek.

„Vzpomínky máme, abychom věděli, kdo jsme. Ale některé nám ztěžují život. Na rozdíl od filmu Věčný svit neposkvrněné mysli se snažíme selektivně odstranit důkazy o minulých zkušenostech týkajících se drog nebo traumatických událostí. Vyhladit je bez poškození ostatních vzpomínek“ vysvětlil pro sciencedaily.com profesor Courtney Miller, který vedl výzkum.

Sponzorováno

Zásah do vzpomínek

Aby vznikla vzpomínka, musí se toho stát hodně, včetně změny struktury nervových buněk prostřednictvím dendritických trnů, které přijímají signály z jiných elektrochemických neuronů. Za normálních okolností k těmto změnám dochází přes aktin, což je bílkovina tvořící infrastrukturu všech buněk. V této studii vědci inhibují polymeraci aktinu tím, že zablokovali molekulární motor s názvem myosin II v mozcích myší a krys během tvorby vzpomínek souvisejících s metamfenaminem. Behaviorální testy ukázaly, že zvířata okamžitě a natrvalo ztratila vzpomínky spojené s metamfetaminem, dokonce bez zásahu do jiných vzpomínek.

Pokusná zvířata odměňovali metamfenaminem spolu se zrakovými, hmatovými a čichovými náznaky. Po injekci inhibitoru se u nich objevil naprostý nedostatek zájmu o drogové náznaky. Neovlivnilo to však například vzpomínky na jídlo.

Sponzorováno

Vědci si zatím nejsou jisti, proč jsou metamfetaminove vzpomínky tak křehké. Předpokládají, že se dotýkají úkoly dopaminu a úpravy center slasti v mozku. Předchozí studie ukázaly, že dopamin je uvolněn během návyku i vysazení drog . Miller dodává: „Zaměřujeme se na pochopení toho, co tyto vzpomínky odlišuje. Doufáme, že budeme schopni změnit i jiné škodlivé vzpomínky jako je kouření a posttraumatický stres.“

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva