Více než 2 hodiny času denně u tabletu nebo počítače může mít vliv na dětský mozek! 4.83/5 (18)

Sponzorováno

Děti by měli trávit u tabletu nebo pc maximálně 1-2 hodiny denně. A i obsah je důležitý, na to nezapomeňte.

Děti by měli trávit u tabletu nebo pc maximálně 1-2 hodiny denně. A i obsah je důležitý, na to nezapomeňte.

Nedávno jsme psali článek, ve kterém se psalo, že to se striktním hlídáním dětí, aby nemohly koukat na televizi nebo mít tablet, nemusíme zase až tak přehánět. Pravda nemusíme. Ale ani druhý extrém není nic moc. Pojďme se na tuto problematiku podívat trochu blíže.

Pokud chcete maximalizovat vývoj mozku vašeho dítěte (věříme, že určitě chcete), pomozte jim rozvíjet dobré návyky, to doporučujeme my, i nová studie. A jak to máte vlastně dělat? Mimo jiné to zahrnuje i omezení jejich času stráveného u obrazovky pc nebo tabletu na maximálně dvě hodiny denně, dále to aby měly dostatek spánku a zůstaly i fyzicky aktivní.

Jedna studie zkoumala, jak dobře splnilo tyto pokyny 4 500 amerických dětí ve věku od 8 do 11 let. Výzkumníci zjistili, že 37% dětí tráví dvě hodiny denně nebo i méně z jejich rekreační obrazovky, 51 % má 9 až 11 hodin nepřetržitého spánku za noc a 18% má alespoň 60 minut denně denně mírné až silné fyzické aktivity.

Pouze 5 procent dětí ve studii splnilo všechny tři doporučení. A celých 29 procent nedělalo nic z tohoto.

Výzkumníci dále zjistili, že děti, které splnily pokyny pro všechny tři zmíněné oblasti, měly „globálně lepší kognitivní schopnosti“ ve srovnání s těmi, tyto body neplnily. Měly lepší paměť, pozornost, rychlost zpracování a úroveň jazyka (vyjadřování).

Nejsilnějším odkazem byl čas u obrazovky a spánek. Vědci neviděli žádné spojení mezi fyzickou aktivitou a vylepšenými zmíněnými schopnostmi. V příspěvku však poznamenali, že to může být kvůli nedostatku informací o intenzitě a druhu fyzické aktivity, které děti dělají.

Určitě existují pokyny pro zdravou úroveň času u obrazovky, spánek a tělesnou aktivitu pro děti – tato studie zkoumala, jak se vzájemně ovlivňují.

„Jakákoli změna v jednom ze tří chování bude mít dopad na jednu nebo dvě z ostatních. Takže se na ně nemůžete dívat jako na samostatně stojící. Je třeba je kombinovat,“ řekl jede z autorů studie Jean-Philippe Chaput, PhD.

Výsledek studie byl také zveřejněna 26. září v magazínu The Lancet Child & Adolescent Health. Odkaz na ni je zde.

Doba strávená u obrazovky a spánek se navzájem ovlivňují

Heather Kirkorianová, PhD, docentka pro oblast lidského vývoje a rodinných studií na univerzitě ve Wisconsinu, která se studie nezúčastnila, uvedla, že jedna ze silných stránek studie spočívá v tom, že výzkumníci měří kognitivní schopnosti přímo, což je lepší než se spoléhat na hodnocení rodičů.

Kirkorianová však zdůraznila, že výsledky ukazují pouze některé souvislosti mezi těmito faktory, ale nemohou říci, který z nich výsledek způsobuje. To je odráží názor autora studie: „Víme, že čas u obrazovky těsně před spaním je špatný pro kvalitu vašeho spánku, ale také víme, že ti, kdo spí méně, mají tendenci trávit více času u obrazovky.“

Sponzorováno

Další nedávná studie zjistila podobný vliv času u obrazovky, spánku a fyzické aktivity – spolu s dietou – na akademický výkon více než 4000 adolescentů ve věku 10- 11 let. Děti v této studii, které splnily požadavky na čas a doporučení na spánek, se lépe vypořádaly se standardizovaným testem provedeným o jeden rok později. Dále matematika, čtení a psaní se zlepšily s každým kouskem dobrého životního stylu, který děti měly.

Autor studie Paul Veugelers, PhD, profesor veřejného zdravotnictví na univerzitě v Albertě, uvedl, že vliv životního stylu na akademické výkony byl „podstatný“.

Hodně také záleží na tom, co děti hrají nebo co u obrazovky obecně dělají. Hraní na Nintendo Wii se dá brát i jako cvičení. Existuje spousta výzkumů, které naznačují, že typ činnosti, obsah sdělení na pc či v tabletu a sociální kontext mají velký vliv. Například je rozdíl mezi sledováním filmu o samotě nebo sledováním a mluvením o filmu s ostatními nebo mezi hraním videoher a komunikací ostatními hráči.

Rozvíjejte zdravé návyky u obrazovky u dětí už od mala

Zmíněná studie neříká, jak používáte své přístroje. Určitě existují i řešení, která neovlivní spánek dítěte.

Například modré světlo vyzařované obrazovkami může ovlivnit biologické hodiny těla a narušit spánek. Děti (a i rodiče) se tomuto účinku mohou vyhnout tak, že vypnou zařízení nejméně hodinu před spaním, nebo použijí aplikaci Apple Night Shift (tato aplikace automaticky ve večerních a nočních hodinách posouvá barevnost displeje k teplejším tónům) nebo podobné aplikace.

Odborníci tedy obecně doporučují, aby rodiče omezili dobu u obrazovky pc nebo tabletu na méně než dvě hodiny u dětí mladších 5 let. Doporučení jsou pak flexibilnější u starších dětí a mládeže, a spíše se zaměřují na aktivity na obrazovce než na stanovení časových limitů. Ale i ten by měl být v nějaké rozumné míře.

„Rodiče by si měli být vědomi toho, co dělají jejich děti, a měli by s nimi o tom mluvit,“ řekla Kirkorianová. „Ale to nemusí nutně znamenat, že rodiče každou minutu času sledují obrazovku dítěte.“

Není jen povinností rodičů pomáhat dětem naučit se zdravé návyky při používání počítačů a tabletů, ale jde i o stravování, fyzickou aktivitu a spánek. Měly by se zapojit i školy, učitelé a komunity.

Obě zmíněné studie zdůrazňují, že čas u obrazovky je jen jedním faktorem, který ovlivňuje dětské kognitivní schopnosti. Rodiče by měli mít na paměti plán celého dne, když pomáhají dětem rozvíjet jejich dobré návyky.

Sponzorováno

Začněte svůj den dobrým spánkem, snažte se co nejvíce pohybovat a snažte se omezit čas strávený sezením nebo u obrazovky. To je dobré nejen pro vaše zdraví, ale také pro vaše kognitivní funkce. To platí pro děti i dospělé.

Co si ještě na toto téma přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva