Sponzorováno

Nádor na slinivce – jaké jsou jeho příznaky? 4.67/5 (12)

Nádor na slinivce - jaké jsou jeho příznaky?Šest panáků denně může způsobit smrtící nádor slinivky. Pokud je vaším životním společníkem tuk, alkohol a cigarety, číhá na vás rakovina, z níž vás už nikdo nevyléčí. Nádor slinivky ohrožuje i lidi s perfektním životním stylem, i když méně. „Karcinom pankreatu, to je špatné, špatné, špatné“ říkají onkologové. Přesto, že mají na léčbu téměř všechno na světě, nedokážou pomoci pacientovi tak, jak by chtěli. Buňky odolávají chemoterapii a pouze dvěma z deseti pacientů s nejčastějším nádorem slinivky dokáže pomoci chirurgie. Existuje však několik způsobů, jak se této zkázou vyvarovat.

Jako ryba

Žlučník známe dobře díky jeho kamenům, o žaludku víme, když nám je špatně, ale slinivku si vůbec neuvědomujeme. Dá se bez ní žít, ale jen s obtížemi. Najdete ji pod žaludkem. Vypadá trochu jako ryba se širokou hlavou. I oficiálně jsou jeho části rozděleny na hlavu, tělo a ocas. Slinivka obsahuje dva typy žláz.

Slinivka vyrábí šťávu, která putuje do střev a má v sobě enzymy pomáhající při trávení tuků, bílkovin a karbohydrátů, čili chlebu, brambor i těstovin. Právě z těchto žláz vzniká až devadesát procent nádorů, nejčastěji jsou to adenokarcinomy, při kterých musí lékaři pacienta velmi radikálně operovat a léčit. Každý desátý nádor vznikne z té části slinivky, která produkuje hormony. Endokrinní žlázy znají hlavně cukrovkáři, protože se v nich tvoří například inzulín. Pokud se v nich vytvoří nádor, chová se tak trochu jako fantom. Může si sám vyrábět inzulín nebo naopak hormon, který působí proti inzulínu, glukagonu. Pacient se tak může dopracovat k cukrovce, kterou mu vyrobil nádor.

Když se určí buňky endokrinní žlázy, nemocní mají trochu lepší životní perspektivu, chirurg nemusí tolik řezat a onkolog má v rukou kromě chemoterapie i léky, které střílejí do cíle a ne naslepo do všech rychle rostoucích buněk.

Kouření

Podobně jako plíce, ani slinivka nemá ráda škodliviny, které v rámci pravidelných rituálů inhalujeme. Hrozba rakoviny je dvojnásobně vyšší, pokud pravidelně kouříte. Je úplně jedno, jestli je to cigareta, dýmka, nebo doutník. Když dostali vědci do rukou tyto výsledky, zpočátku nechápali souvislost.

Později přišli na to, že slinivku poškozují chemikálie z cigaretového kouře, které se dostávají do orgánu přes krev. Vědci odhadují, že každý třetí pacient se špatným adenokarcinomem se o rakovinu přičinil kouřením. Po deseti letech od uhašení poslední cigarety se ohrožení tímto nádorem sníží na úroveň nekuřáka.

Obezita a lenost

Velmi obézní lidé mají adenokarcinom pankreatu častěji. Nezdravý životní styl s velkým množstvím tuku a červeného masa vede k více nádorům. Slinivka je však na to obzvláště citlivá. Sport obecně snižuje nebezpečí nádorů.

Cukrovka

Neexistuje jasné vysvětlení toho, proč mají cukrovkáři častěji rakovinu slinivky. Týká se to zejména lidí, u kterých se diabetes vyvine v dospělosti. Pokud dostanou cukrovku děti, v dospělosti nemají větší riziko dostat nádor pankreatu jako zdraví.

Sponzorováno

Chronická pankreatitida

Velmi špatná nemoc, při níž se pacientovi neustále vracejí záněty slinivky, může skončit nádorem. Dlouhodobé záněty slinivky mohou mít lidi se špatným životním stylem a po alkoholických excesech nebo i ti, kteří mají poškozené některé geny.

Genetické změny

To, co nám bylo dáno, už neumíme ovlivnit. Každý desátý pacient dostane nádor slinivky pro zděděné poškození genů. V ohrožení touto rakovinou je například i herečka Angelina Jolie. Pro mutaci genu BRCA si dala odstranit prsy, později budou zřejmě následovat i vaječníky, ale lidé s takto poškozeným genem dostanou někdy i nádor slinivky.

Existuje velké množství dalších genů, které dokáží nemoc „vyrobit“. Genom se změnit nedá, ale s tímto vědomím mohou pacienti chodit častěji na vyšetření a pomoci lékařům objevit nemoc včas.

Jak ho najít

Problémem slinivky je, že se většinou nehlásí. Když o sobě dá vědět, často je už pozdě. Rutinní vyšetření ho neodhalí. Pacienti často nemají symptomy až do momentu, kdy se nemoc rozšíří například do jater.

Krevní testy, které vyvinuli pro brzké nalezení této rakoviny, také selhaly. Slouží doktorům jen na to, aby věděli, zda léčba funguje, nebo ne. Nehovoří o nádoru dostatečně konkrétně, a tak nemohou být použity pro rutinní preventivní vyšetření. Přečtení vašeho genomu by mohlo říci, zda máte náběh dostat rakovinu, nebo ne. V ČR se však nedělá. Nabízejí ho například Američané téměř za sto dolarů.

„Při této diagnóze by měla informace o genetické predispozice obrovský význam“ říká onkologickým Silvia Jurišová z Národního onkologického ústavu. „Pacienta bychom mohli častěji sledovat a zachytit nemoc hned na začátku“ vysvětluje. Pro lidi s vysokým nebezpečím rakoviny slinivky existuje vyšetření, které se jmenuje endoskopický ultrazvuk. Mají ho i některá pracoviště v ČR. Je podobné gastroskopii s tím rozdílem, že sonda má na svém konci ultrazvuk, který odhalí i malý nádor slinivky.

Příznaky nádoru slinivky

Žloutenka: Zežloutnutí očí a pokožky přijde tehdy, pokud máte v těle pro nádor mnoho bilirubinu. Pacienty tehdy často nepříjemně svědí kůže, protože bilirubin se ukládá pod ni. Pokud infektologové prohlásí, že tato žloutenka není způsobena virem, utíkejte ke gastroenterologovi. Je to podezřelé.

Bolest břicha a zad: Pokud se malignita rozvinula v těle nebo v ocase slinivky, utlačuje cévní svazky a způsobuje velmi krutou bolest břicha, která vyráží do zad. Lidé si ji často pletou se žlučovými kameny nebo s vyskočenou zádovou ploténkou.

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti: Bezdůvodné a neočekávané snížení hmotnosti je při nádoru slinivky velmi časté. Takoví lidé se často stěžují i na únavu a slabý apetit.

Zažívání: Jestliže rakovina zablokuje vylučování pankreatické šťávy do střeva, člověk může mít problém strávit tučná jídla. Tehdy nastává změna iv barvě a tvaru stolice.

Cukrovka: Pokud nádor zničí buňky na vytváření inzulínu, pacient dostane cukrovku. Diabetes může vzniknout i tehdy, když endokrinní nádor začne sám vyrábět inzulín.

Rozšíření žlučovodu: Pokud nádor tlačí na žlučovod, žluč se nemá jak posouvat dál. Tehdy se žlučovod rozšíří.

Zvětšení jater: Nastává tehdy, když se rakovina rozšířila do jater. Tehdy je už většinou pozdě na záchranu života.

VIDEO: Možností léčby nádoru slinivky může být i protonová léčba

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva