Sponzorováno

Vědci nyní mohou manipulovat s mozkovými buňkami pomocí smartphonu 4.67/5 (6)

Vědci nyní mohou manipulovat s mozkovými buňkami pomocí smartphonuTým vědců z Jižní Koreji a Spojených států vynalezl zařízení, které může řídit nervové obvody v mozku pomocí malého mozkového implantátu ovládaného chytrým telefonem. Vědci věří, že toto zařízení může urychlit odhalení různých nemocí mozku, jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, různé druhy závislostí, deprese a bolesti.

Zařízení má:

  1. vyměnitelné zásobníky léků, které fungují podobně jako stavebnice Lego
  2. výkonné nízkoenergetické bluetooth

Díky tomu může dlouhodobě cílit na konkrétní neurony v mozku pomocí léků a světla.

„Toto bezdrátové zařízení umožňuje stálou chemickou a optickou neuromodulaci, která dosud nebyla možná,“ uvedl hlavní autor Raza Qazi, výzkumný pracovník Korejského vědeckého a technologického institutu (KAIST) a University of Colorado Boulder.

Qazi uvedl, že tato technologie významně zastiňuje konvenční metody používané neurovědci v minulosti, které obvykle dodávaly léky a světlo pomocí tuhých kovových trubic a optických vláken. Kromě omezení pohybu subjektu v důsledku fyzického spojení s objemným zařízením způsobuje jejich relativně rigidní struktura v průběhu času léze v měkké mozkové tkáni, a proto nejsou konvenční metody vhodné pro dlouhodobou implantaci. Přestože bylo vyvinuto určité úsilí k částečnému zmírnění nepříznivé tkáňové reakce začleněním měkkých sond a bezdrátových platforem, předchozí řešení byla omezena jejich neschopností dodávat léky po dlouhou dobu, jakož i objemnou a složitou kontrolou.

Sponzorováno

Vše se dá ovládat chytrým telefonem

Naproti tom nové „plug-n-play“ zásobníky na drogy byly sestaveny do mozkového implantátu pro myši s měkkou a ultratenkou sondou (tloušťka lidského vlasu), která sestávala z mikrofluidních kanálů a malých LED (menších než zrnko soli), pro neomezené dávky léků a jednoduchou instalaci.

Neurovědci vše mohou ovládat elegantním a jednoduchým uživatelským rozhraním na smartphonu. Takto mohou snadno spustit jakoukoli konkrétní kombinaci nebo přesné řazení dodávek světla a léků, aniž by museli být fyzicky někde v laboratoři. .

„Toto revoluční zařízení je plodem pokročilého designu elektroniky a výkonného mikro a nano inženýrství,“ řekl Jae-Woong Jeong, profesor elektrotechniky na KAIST. „Máme velký zájem o další vývoj této technologie.“

Tato technologie pomůže vědcům mnoha způsoby

„Umožňuje nám to lépe prozkoumat chování nervových obvodů a jsme také dychtiví používat zařízení u komplexních farmakologických studiích, které by nám mohly pomoci vyvinout nová léčiva pro bolesti, různé závislosti a emoční poruchy.“ řekl jeden z výzkumníků.

Vědci v KAIST vyvíjejí měkkou elektroniku pro nositelná a implantovatelná zařízení a neurovědci v laboratoři Bruchas na University of Washington studují mozkové obvody, které řídí stres, depresi, závislost, bolesti a další neuropsychiatrické poruchy. Tato globální spolupráce mezi inženýry a neurovědci po dobu několika let vedla k úspěšné validaci tohoto mocného mozkového implantátu u volně se pohybujících myší – vědci pevně věří, že mohou skutečně hodně urychlit odkrývání tajemství mozku a jeho chorob.

Sponzorováno

Co myslíte? Je to moderní medicína, nebo je to spíše už hraní si s něčím, co je už za hranou? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

Odkaz na studii

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva