Sponzorováno

Vědci zjistili, jak bojovat proti odumírání mozkových buněk 4.86/5 (7)

Vědci zjistili, jak bojovat proti odumírání mozkových buněkObjev látky, která pomůže zabránit odumírání mozkové tkáně, je podle vědců „bod zlomu“ ve vývoji léku na Alzheimerovu, Parkinsonovu a Huntingtonovu chorobu. Revoluční postup zatím vyzkoušeli úspěšně na myších.

Odborníci na výzkum mozku věří, že objev jim umožní soustředit se na ten správný cíl a časem vyvinout fungující léky.

„Věřím, že tento objev budou dějiny hodnotit jako „bod zlomu“ v kontrole a prevenci Alzheimerovy choroby,“ řekl neurolog Roger Morris.

Výzkumný tým z univerzity v anglickém Leicesteru se zaměřil na přirozené obranné mechanismy zabudované v mozkových buňkách. Když je napadne virus, snaží se jeho rozšíření zabránit tak, že přestanou produkovat proteiny. A to může vést až k tomu, že uhladoví samy sebe a odumřou. Pokud se tento proces opakuje v neuronech mozku, může vést k poruchám pohyblivosti, ztrátě paměti nebo k smrti.

Sponzorováno

Světlá budoucnost

Studie publikovaná v magazínu Science Translational Medicine ukázala, že myši s degenerativními poruchami mozku měli silné výpadky paměti a problémy s pohyblivostí. Zemřely do 12 týdnů. Ale ty, které dostaly speciální látku, která je tím revolučním přínosem, neprokázaly žádné známky úbytku mozkové tkáně.

K výrobě reálných léků je však ještě velmi daleko. Vědci však věří, že právě tento objev přispěje k tomu, že degenerativní mozkové poruchy budeme v budoucnu umět léčit.

Co je to Huntingtonova choroba?

  • Vzácné dědičné neurodegenerativní onemocnění mozku
  • Příznaky nemoci: nekoordinované trhavé pohyby těla a snížené mentální schopnosti postihující jedince obojího pohlaví
  • Nemoc není smrtelná, ale oslabuje imunitní systém a snižuje průměrnou délku života. Jedinci potřebují ošetřovatelskou péči.
  • Nemocí trpí 7 ze 100 000 lidí.
  • Nejčastější výskyt mezi 20. – 40.rokem života.
  • Nemoc je způsobena jediným genem.

Příznaky se začínají objevovat ve středním věku – jde o záškuby a kroutivé pohyby končetin, postižení řeči, úbytek intelektu. Pacient postupně ztrácí schopnost sám se o sebe postarat a zůstává plně závislý na okolí.

Sponzorováno

Chcete se o Hungtingtonově nemoci dozvědět více? Podívejte se na tohle video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/31-huntingtonova-choroba/video/.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva