Sponzorováno

Kolikrát denně máte vlastně pít? 4.83/5 (12)

Voda je pro lidské tělo nesmírně důležitá, kolik jí ale vypít za den?

Voda je pro lidské tělo nesmírně důležitá, kolik jí ale vypít za den?

Lidské tělo je považováno za nesmírně přizpůsobivé. Naše schopnost přežití však záleží na několika faktorech. Zatímco bez některých zdrojů se obejdeme klidně i dva měsíce, například bez kyslíku vydržíme maximálně pár minut. Bez vody, ze které je naše tělo převážně tvořeno, naše játra selžou už přibližně za 3 dny, a to jen v případě, že jsou ve výborné kondici. Že jsme tedy na pravidelném příjmu vody závislí, o tom není pochyb. Jaký by ale ten pravidelný přísun měl být? O to se přou vědci a výživoví experti už desítky let. Že už jste taky slyšeli, že bychom měli za den přijmout alespoň 2 litry vody? A je to opravdu nezbytné?

H2O neboli voda a její význam

Že je voda je důležitá pro správné fungování našeho těla je bezesporu. Náš organismus je až z 60% tvořen právě vodou. Tato životodárná tekutina hraje roli při transportu živin a kyslíku do buněk, odstraňování odpadních produktů, udržování teploty těla a také stavu našich kloubů. Mimo to je základní složkou mnoha biologických tekutin, jako jsou krev, sliny, žaludeční šťáva a moč. Zkrátka, pro naše zdraví je voda přímo klíčová a zde je několik důvodů, proč tomu tak je:

– Hydratace: Pití vody je nezbytné pro udržení správné hydratace těla. Voda pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle, což je důležité pro jejich správné fungování a všechny procesy, jako trávení, vylučování odpadních látek a udržování teploty těla.

– Zdraví kůže: Dostatečný příjem vody je spojen s také lepším stavem naší pokožky. Voda pomáhá udržovat pružnost kůže, zlepšuje její hydrataci a podporuje odstraňování toxických látek. To může přispět nejen k lepšímu vzhledu, ale také ke snížení rizika vzniku suché kůže nebo akné.

– Trávicí systém: Příjem vody je důležitý pro správnou funkci trávicího systému. Voda pomáhá rozpouštět a transportovat živiny, podporuje pohyb potravy střevy a usnadňuje trávení. Také přispívá k prevenci zácpy.

– Detoxikace: Voda je klíčová pro odstraňování odpadních látek a toxinů z těla. Pomáhá ledvinám a jiným orgánům vylučovat škodlivé látky a udržovat čistotu vnitřního prostředí těla.

– Regulace tělesné teploty: Voda je důležitá pro udržování správné tělesné teploty. Při pocení ztrácíme vodu z těla a pití vody pomáhá nahradit ztracenou tekutinu a udržovat tělesnou teplotu v normálním rozmezí.

– Kloubní zdraví: Dostatečný příjem vody je důležitý pro mazání kloubů. Voda pomáhá udržovat klouby pružné a snižuje riziko zranění a opotřebení.

– Koncentrace a energie: Dehydratace může vést k únavě, ospalosti a snížené koncentraci. Pití vody může pomoci udržovat energii, zlepšit mozkovou funkci a zvýšit produktivitu.

Kolik byste měli denně vypít vody?

Snad na každou oblast našeho života dnes už existuje vědecky podložený správný postup nebo alespoň doporučení. Co na tom, že se tato doporučení rok od roku mění. Nejinak je tomu v otázce doporučeného denního příjmu vody. Různé studie v průběhu let přinesly různá doporučení.

Naše individuální potřeba vody však závisí na mnoha faktorech, včetně našeho zdraví, toho, jak jsme aktivní a v neposlední řadě místě, kde zrovna žijeme. Neexistuje žádný univerzální vzorec, který by vyhovoval všem. Každý den ztrácíte vodu dechem, pocením, močí a pohyby střev. Aby vaše tělo správně fungovalo, musíte zásobu vody doplňovat konzumací nápojů a potravin, které vodu obsahují.

Kolik tekutin tedy potřebuje průměrný zdravý dospělý člověk žijící v mírném klimatu? Slovy vědy – Americké národní akademie věd, inženýrství a medicíny stanovily, že dostatečný denní příjem tekutin je:

  • Přibližně 15,5 šálků (3,7 litru) tekutin denně pro muže
  • Přibližně 11,5 šálků (2,7 litru) tekutin denně pro ženy

Tato doporučení se týkají tekutin z vody, jiných nápojů a potravin. Asi 20 % denního příjmu tekutin však obvykle pochází z jídla a zbytek z nápojů.

A co rada vypít 8 sklenic denně?

Tu už jste pravděpodobně někdy také slyšeli. Je pravda, že toto pravidlo se snadno pamatuje a je to celkem rozumný cíl. Většina zdravých lidí však může zůstat v pohodě hydratovaná tím, že pije vodu a jiné tekutiny pokaždé, když pocítí žízeň. Některým lidem klidně může stačit i méně než osm sklenic denně, jiní zase potřebují možná daleko víc. Univerzální rada prostě nemusí vyhovovat všem.

Kolik vody skutečně potřebuji aneb faktory, co hrají roli

Za prvé, kde žijete. V horkých, vlhkých nebo suchých oblastech budete potřebovat více vody než ostatní. Stejně tak, pokud žijete v horách nebo ve vysoké nadmořské výšce.

Za druhé, vaše strava. Pokud pijete hodně kávy nebo jiných kofeinových nápojů, můžete častěji navštěvovat WC a v tom případě je vhodné vodu zase doplňovat. Když si pochutnáváte na kořeněných, slaných a nebo sladkých jídlech, nejíte zrovna moc ovoce a zeleniny, je vhodné si příjem hlídat stejně tak.

Sponzorováno

Za třetí, teplota nebo roční období. Horké letní dny nemiluje každý. Znáte to, tekoucí pot je skoro všude. A v tu chvíli je na místě doplňovat vodu častěji.

Za čtvrté, vaše prostředí. I v zimě ve velmi vytopené místnosti, můžete rychleji pociťovat žízeň. Dejte si sklenici.

Za páté, jste aktivní. Pokud jste během dne velmi aktivní, hodně chodíte nebo i stojíte, budete potřebovat více vody než někdo, kdo sedí u počítače. O doplnění tekutin po cvičení snad netřeba se zmiňovat.

Za šesté, vaše zdraví. Zdravotní stav je základ. Pokud máte zrovna infekci či horečku nebo pokud ztrácíte tekutiny zvracením nebo průjmem, je třeba se hydratovat intenzivněji než obvykle. Při cukrovce je také velmi důležité hlídat si dostatečný příjem tekutin. I některé léky, jako jsou diuretika, mohou také způsobit ztrátu vody.

Za sedmé, jste těhotná nebo kojící. V těhotenství pracuje tělo doslova za dva. Doplňovat tekutiny je tedy velmi, velmi důležité.

Je voda opravdu jedinou možností, jak zůstat hydratovaný?

Ne. Aby váš organismus zůstal řádně hydratovaný, není nutné sedět u kohoutku s vodou. Významnou část tvoří i to, co jíte. Například mnoho druhů ovoce a zeleniny, jako je meloun a špenát, obsahuje téměř 100 % hmotnosti vody. Stejně tak nápoje jako mléko či bylinkové čaje, dokonce i káva a soda – mohou přispět k vašemu dennímu příjmu vody.

Jak poznám, že piju dost?

Jednoduše. Pokud máte čistou a světlou moč, váš příjem je dostatečný. Napijte se vždy, když máte žízeň. V náročných podmínkách, jako jsou například horké letní dny nebo pobyt v sauně se ujistěte, že doplňujete tekutiny víc než normálně. A budete v pohodě.

Můžu pít naopak až moc?

Pití příliš velkého množství vody je opravdu velmi vzácné. Sportovci mohou příležitostně vypít až příliš mnoho vody ve snaze zabránit dehydrataci během dlouhého nebo intenzivního cvičení.

Hyponatrémie neboli předávkování vodou

Když pijete příliš mnoho vody, může se snížit koncentrace sodíku v krvi. Sodík je důležitý elektrolyt, který pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle. Při nadměrném zředění sodíku dochází ke změnám osmotického tlaku v buňkách, což může mít za následek otoky a potenciálně vážné zdravotní komplikace.

Některé příznaky a komplikace nadměrného pití vody jsou tyto:

– Závratě a nevolnost: Příliš mnoho vody v těle může způsobit nerovnováhu elektrolytů, což může vést k pocitu závratě a nevolnosti.

– Zředění krve: Pokud je koncentrace sodíku v krvi příliš nízká, dochází ke zředění krve. To může mít negativní dopad na normální srdeční funkci a může vést až ke srdečním arytmiím.

– Poruchy močení: Nadměrné množství vody může zvýšit frekvenci a objem močení. Moč může být příliš světlá a řídká.

– Otoky: Nízká koncentrace sodíku může vést k přebytečnému hromadění tekutin a otokům v tkáních.

– Závažné případy: Ve velmi extrémních situacích může předávkování vodou vést k záchvatům, kómatu, a dokonce i smrti. Ale to je opravdu velká rarita.

Je však důležité si uvědomit, že předávkování vodou je velmi vzácné a obvykle se vyskytuje u lidí, kteří pijí velké množství vody během krátké doby, například při nadměrném pití při soutěžích. Většina lidí běžně příliš mnoho vody nepije, spíš naopak.

Konkrétní množství vody, které by mohlo být nebezpečné, se liší v závislosti na individuálních faktorech, jako je hmotnost, fyzická kondice, metabolismus a zdravotní stav. Obecně se uvádí, že vypít více než 6-8 litrů vody za relativně krátkou dobu (několik hodin) může být nebezpečné.

Je důležité si uvědomit, že vypití tohoto množství vody je extrémně neobvyklé a obvykle je spojeno s určitými okolnostmi, jako jsou soutěže v pití vody nebo některé rituály. V normálních podmínkách tělo reguluje pitný režim pomocí pocitu žízně a měli bychom pít podle přirozených signálů těla.

Sečteno a podtrženo

Dostatečný příjem tekutin je samozřejmě velmi důležitý. Ale pocit žízně u zdravých dětí a dospělých je stejně automatický jako naše potřeba dýchání. Proto veškerá doporučení na to, kolik bychom měli denně vypít tekutin jsou často velmi nadhodnocená a také zbytečná. Kdy je potřeba opravdu si příjem tekutin hlídat je v případě onemocnění ledvin, či ve vyšším věku, protože zde už se může přirozený pocit žízně začít vytrácet.

Sponzorováno

A kolik toho vypijete přes den vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

A dále si o pití přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: ArturVerkhovetskiy / depositphotos.com
  • Water, Hydration and Health Autoři: Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, a Irwin H. Rosenberg

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva