Sponzorováno

Jak kapat do ucha? Děláte to správně? 4.83/5 (12)

Jak kapat do ucha?Ušní kapky lze použít k léčbě nebo prevenci ušních infekcí nebo k odstranění ušního mazu. Ušní kapky lze zakoupit bez lékařského předpisu nebo je předepíše lékař. Obvykle se používají pro krátkodobou léčbu.

Bez ohledu na to, jaké ušní kapky používáte nebo proč je používáte, je důležité je podávat (používat) správně. Správné používání ušních kapek umožňuje léku vstoupit do vašeho zvukovodu a léčit váš ušní problém. V tomto článku jsou podrobné pokyny, jak správně a bezpečně používat ušní kapky.

Co budete pro správné kapání ušních kapek potřebovat?

Spolu s ušními kapkami budete ideálně potřebovat dezinfekci na ruce nebo mýdlo a vodu k čištění rukou. Budete také potřebovat nějaké kapesníčky nebo ručník, abyste setřeli přebytečné kapky, které vytékají z ucha po aplikaci ušních kapek.

Jak si kapat do uší – pokyny krok za krokem

Tyto pokyny vám mohou pomoci aplikovat ušní kapky do vlastních uší. Pokud jste rodič nebo o někoho pečujete, postupujte podle stejných kroků při podávání kapek dítěti nebo jiné osobě. Pokud máte potíže s nakapáním kapek do vlastních uší, požádejte člena rodiny nebo přítele, aby se řídil těmito kroky, které vám pomohou.

1. Příprava

 1. Shromážděte si potřebné věci. Patří mezi ně lahvička s ušními kapkami a papírový kapesník nebo jiný hadřík, kterým setřete kapky.
 2. Umyjte si ruce mýdlem a vodou. Pokud není k dispozici voda, použijte místo toho dezinfekci na ruce.
 3. Zahřejte ušní kapky držením lahvičky v ruce po dobu jedné až dvou minut. To může pomoci snížit jakékoli nepohodlí, které by mohly způsobit studené kapky do ucha.
 4. Odstraňte uzávěr z lahvičky. Umístěte uzávěr lahvičky na čistý a suchý povrch.
 5. U lahviček s kapátkem zkontrolujte, zda je kapátko čisté a není prasklé nebo odštípnuté.

2. Kapání kapek

Umístěte hlavu tak, aby ucho směřovalo nahoru. Pokud si kapky dáváte sami, může být nejjednodušší sedět nebo stát vzpřímeně a naklonit hlavu na stranu. Pokud dáváte kapky někomu jinému, může být nejjednodušší, když osoba nakloní hlavu nebo si lehne na bok.

Sponzorováno

Pro kapání do uší u dětí je nejlepší, pokud si lehnou na bok

Pro kapání do uší u dětí je nejlepší, pokud si lehnou na bok

 • Pokud má lahvička kapátko, natáhněte do kapátka trochu tekutiny. Pokud má lahvička špičku kapátka, stačí lahvičku otočit dnem vzhůru.
 • U dospělých jemně natáhněte ucho jemně nahoru a dozadu. U dětí jemně stáhněte spodní ucho dolů a dozadu. Vymáčkněte správný počet kapek do ucha. Instrukce vašeho lékaře nebo štítek lahvičky vám řeknou, kolik kapek použít.
Takto jemně natáhněte ucho při kapání kapek

Takto jemně natáhněte ucho při kapání kapek

 • Jemně zatáhněte za ušní lalůček nahoru a dolů, aby kapky stékaly do ucha. Držte hlavu nakloněnou asi dvě až pět minut, aby se kapky mohly pěkně dostat do ucha.
 • Přebytečnou tekutinu setřete hadříkem nebo čistým ručníkem.
 • Nasaďte uzávěr zpět na lahvičku.
 • Umyjte si ruce, abyste z nich odstranili všechny léky.
 • Uchovávejte lahvičku podle pokynů na etiketě nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.

Užitečné rady

 • Nepoužívejte kapátko, které je prasklé, odštípnuté nebo špinavé.
 • Nedovolte, aby se špička kapátka dotýkala vašeho ucha, prstů nebo jiného povrchu. Mohla by zachytit bakterie nebo jiné zárodky, které mohou vést k infekci ucha.
 • Kapky neohřívejte pod horkou vodou. Mohou být příliš horké a poranit vaše ucho.
 • Nesdílejte své ušní kapky s nikým jiným. Sdílení kapek by mohlo šířit choroboplodné zárodky a infekce.
 • Měli byste také vědět, jak dlouho můžete ušní kapky po otevření lahvičky bezpečně používat. U ušních kapek na předpis se zeptejte svého lékárníka nebo lékaře na datum spotřeby. U volně prodejných kapek zkontrolujte datum spotřeby na štítku. Pokud kapky prošly, vyhoďte je. Nepoužívejte ušní kapky s prošlou dobou použitelnosti.

Promluvte si se svým lékařem

Chcete-li, aby vaše ušní kapky dobře fungovaly, dodržujte tyto pokyny a jakékoli pokyny na štítku nebo od svého lékaře nebo lékárníka. Tyto kroky by vám měly pomoci snadno a bezpečně používat ušní kapky na předpis nebo i ty volně prodejné. Máte-li jakékoli otázky týkající se používání ušních kapek, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Je vlastně bezpečné používat ušní kapky?

Ať už jde o ušní maz, bolest uší, tinnitus nebo plavecké ucho, ušní kapky jsou obecně bezpečné, ale berte na vědomí několik věcí.

Ušní kapky jsou bezpečné, pokud je váš bubínek neporušený. Když dojde k perforaci bubínku, mohou se kapky dostat do středního ucha. V tomto případě mohou být kapky s alkoholem nebo peroxidem vodíku bolestivé. Některé typy předepsaných antibiotických kapek, jako je gentamicin, neomycin nebo Cortisporin, mohou ucho dokonce i poškodit.

Nejlepší bude, když se zeptáte svého lékaře, zda je lék bezpečný, pokud máte perforaci. Navíc, pokud kapky způsobují značnou bolest, vyhledejte lékařskou péči u svého doktora nebo u ušního, nosního a krčního specialisty.

Sponzorováno

Daří se vám kapat do uší v pohodě? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o uších přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  13 Komentářů u článku “Jak kapat do ucha? Děláte to správně?”

  1. Martin napsal:

   Dobrý den. Mám dotaz ohledně tich kapek do uší mám zánět středního ucha a bolí mě obě dvě ucha mám si to dávat jenom do toho jednoho a mám ještě jeden dotaz když jsem si to už nastříkali do toho ucha můžu na něm ležet a když mi ten zbytek tich kapek ještě zůstal v uchu tak je to v pořádku?

  2. Martin napsal:

   Omlouvám že furt ptám používám to poprvé. takže musí vytéct úplně všechno nebo tam může něco zbýt

  3. Martin napsal:

   A když půjdu spát tak jak mám ležet v sedě nebo normálně na tich uších ?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva