Sponzorováno

Ušní hygiena – jak na ni správně? Jak si čistit uši? 4.88/5 (16)

Zapomeňte při čištění uší na vatové tyčinky

Zapomeňte při čištění uší na vatové tyčinky

Ušní hygiena je mimořádně delikátní záležitost. Uši a jejich okolí je třeba pravidelně čistit, to vám řekne každý lékař. Jak však na to, když hned druhým doporučením je nestrkat si nic malé do uší?

Hned na začátek vás asi trošku zaskočíme. Ušní hygiena? Žádnou nedělejte. Zapomeňte na vatové tyčinky, svíčky i spreje. Přehnané čištění uším škodí. Postačí, když si při každém mytí obličeje umyjete kůži vchodu do zvukovodu a otřete si ji ručníkem. Zvukovod má podle námi osloveného odborníka samočisticí schopnost.

Ušní hygiena a malý příklad ze života

Martina má pětadvacet let a ustavičné problémy s ušima. Jaksi pod kůži se jí dostalo poučování babičky během prázdnin: „A pořádně si vydrhněte ušiska!“ Až do minulého ledna si je čistila dvakrát denně vatovou tyčinkou. V jedno chladné ráno se však probudila se strašnou bolestí a krví na polštáři.

Vatová tyčinka potvrdila, že hrůza vytéká z uší. Martina ihned vyhledala lékaře, který ji poslal do ORL ambulance. Tam její specialista nahlédl do uší a konstatoval, že si svou přehnanou čistotou sedřela kůži ve vnějších zvukovodech. Proto krvácejí. Předepsal její speciální mast, která na pohled neblaze připomínala maz v uchu. A zakázal její přiblížit se k vatovým tyčinkám a ostatním ušním čistidlům.

Martina se pokoušela poslechnout ho, ale jak slábla vzpomínka na bolest a krev na polštáři, sílila touha po tyčinkách. Alespoň jednou týdně je musela použít. Se svými problémy se svěřila kamarádce, ta její poradila ušní svíčku. „Prodávají ji přece i v lékárně, nemůže být tedy škodlivá,“ tvrdila. Martina si „ověřila“ informace na internetu a vydala se na nákup. A po něm do ORL ambulance s popáleným zvukovodem a voskem v uchem.

Uši a zvukovody mají opravdu samočistící schopnost

„Uši není třeba čistit. Postačí, když si při každém mytí obličeje umyjete kůži vchodu do zvukovodu a otřete si ji ručníkem,“ vysvětluje nám otorinolaryngolog. Zvukovod má podle odborníka samočisticí schopnost. „Pouze u lidí, kteří mají vývojově zúžený zvukovod, nebo jako důsledek nemoci či operace, je narušena schopnost samočištění. Tehdy se může maz hromadit, tuhnout a vytvořit zátku,“ říká odborník.

Ve zdravém uchu zátka paradoxně vzniká jako následek vytrvalého čištění tyčinkami, které maz zatlačují dovnitř. Že vy ho tyčinkou vytahujete? To se vám jen zdá.

Sponzorováno

Když je zátka v uchu

Jak zjistíte, že máte zátku v uchu? Hůř slyšíte nebo vám prostě zalehlo v uchu, ačkoli jste ve vodě nebyli. Ušní lékař pod mikroskopem pokusí zátku uvolnit, pomocí malých nástrojů ní pohne a vytáhne ji.

„Někdy děláme i výplach zvukovodu, který následně dočistíme a odsajeme. V letních měsících přichází denně i deset lidí, kterým v uších zalehlo při koupání. Mají často i bolestivý zánět kůže zvukovodu. Žalostné stavy vidím po aplikací ušních svíček, kterými si lidé úplně ucpou uši. Tehdy selhávají všechny naše metody na vyčištění a dostat vosk z uší je velmi komplikované. Pacienti nejednou mají zvukovody popálené nebo v nich mají předměty, kterými se snažili ucho zvukovod uvolnit,“ vypočítává lékař.

Pokud zapomenete na tyčinky i na ušní svíčky, automaticky vás napadne sprej. „Všechno jsou to pouze produkty reklamy a byznysu. Nic, co nám trh nabízí, nepotřebujeme. Pokud máte potřebu vyčistit si uši, zajděte k lékaři,“ doporučuje odborník.

Ušní maz nás vlastně chrání

Ucpané zvukovody však nejsou jediným problémem, které si způsobíte nesprávnou hygienou. „Různé způsoby čištění zapříčiní vysušování kůže a pocit svědění, který vás nutí něčím si zvukovod škrábat. Takto si můžete poškodit kůži, vznikne krvácení a následná infekce, která je velmi bolestivá. Při neopatrném manipulování s předměty v uchu si můžete propíchnout blanku bubínku,“ varuje odborník.

Ušní maz jako produkt mazových žláz je pro naši obranyschopnost velmi důležitý. Kromě toho, že promašťuje povrch kůže a chrání ji před vysycháním, obsahuje i protibakteriální a protivirové látky. „Ty zabraňují mikrobům vstoupit do organismu přes uši,“ vysvětluje doktor.

Sponzorováno

A co je to vlastně ušní maz? Ušní maz je voskovitá ve vodě nerozpustná substance různé barvy a konzistence, od žluté po tmavohnědou, od kašovité po tuhou, což je pravděpodobně dáno geneticky. Je to přirozený produkt zevního zvukovodu, skládá se ze sekretu mazových žlázek, z kůže, chloupků a prachu. Tvoří se ve vnější části zvukovodu a slouží k ochraně kůže před infekcí a před vodou. Zvukovod samotný má samočisticí schopnost, ušní maz se každý den posouvá o kousek směrem ven z ouška, čemuž napomáhá i žvýkání. Proto není třeba jej odstraňovat.

Co dále si o uších přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva