Obsah článku
Mýtus č. 1: Světlejší barvy bolí více než tmavší
Obecně platí, že tetování bolí bez ohledu na to, na jaké části těla ho budete mít. Pocit bolesti se také liší, protože každý z nás má jinou toleranci bolesti. Obvykle se světlejší barvy nanášejí na poslední část pokožky a to je místo, kde je pokožka velmi jemná, takže někteří by možná mohli považovat aplikaci světlejších barev za nejbolestivější.
Mýtus č. 2: Tetování hodně krvácí!
Ve skutečnosti tetování moc nekrvácí. Je normální, že se krev sem tam trošku objeví, když se kreslí obrysy, ale 10 minut po stínování nebo v době, kdy je to hotovo, je krvácení již zastaveno. Obvaz také absorbuje přebytečnou krev a lokální anestetikum použité během celého sezení.
Mýtus č. 3: Tetování hodně bolí!
Samotné tetování zahrnuje určitou úroveň bolesti. Protože bolest je subjektivní pocit, liší se od člověka k člověku. Příběhy o tom, že tetování bolí stejně nebo ještě hůře než porod, prostě nejsou pravdivé. Většina lidí zjišťuje, že proces aplikace je podobný spálenině od slunce, když se dlouho opalujete. Tomu je to asi nejblíže.
Mýtus č. 4: Tetování způsobuje rakovinu
Výzkumníci a badatelé zkoumali tento mýtus léta. Zjistili, že mohou existovat zdravotní problémy, ale neexistuje žádný pevný důkaz, který by podpořil teorii, že lidé s tetováním dostanou rakovinu.
Neexistuje žádný důkaz o souvislosti mezi rakovinou a tetováním. Ve skutečnosti je dermatologové považují za obecně bezpečné, pokud jsou splněny řádné zdravotní a bezpečnostní normy. To je také důvod, proč jsou lidé často vyzýváni, aby se ujistili, že jejich tetovací umělec a studio jsou kompletně certifikované. Každý umělec, který stojí za váš čas a peníze, musí dodržovat všechny bezpečnostní pokyny a normy.
Mýtus č. 5: Tetování může způsobit kožní infekce nebo přenášet HIV
Aplikace tetování zahrnuje menší poranění kůže, kam mohou vstoupit bakterie a patogeny. Jakmile je tetování hotové, považujeme to za otevřenou ránu. Kontaminované vybavení a inkousty mohou způsobit infekce. Vzhledem k tomu, že tetovací salóny jsou dnes hodně regulovány a hlídány, výrazně se snižuje možnost infekce. Nikdo z umělců dnes nebude riskovat pověst. Kromě toho by váš tetovací umělec měl vždy používat nové, sterilizované jehly k aplikaci do vaší pokožky.
Mýtus č. 6: Nemůžete jít na magnetickou rezonanci (MRI), pokud máte tetování
V minulosti inkoustové pigmenty obsahovaly určité množství kovů. Tyto kovy by při MRI způsobily nežádoucí reakci. Dnes se toho nemusíte bát. Inkoustové pigmenty se zlepšily a nyní v nich nejsou žádné stopy kovů.
Mýtus č. 7: Kvůli tetování budete mít vrásky
Tetovací umělci nanášejí inkoust vašeho tetování pomocí seskupení jehel, které pronikají hlouběji než první vrstva kůže. Jakmile se tetování zahojí, není možné, aby cokoliv z vnějšku dosáhlo do hloubky inkoustu.
Když se tetování změní, je to proto, že se změnila kůže. Jak stárnete, vaše pokožka se bude měnit a v určitých oblastech se může vrásčit. Když se tetovaná oblast těla zvrásní, je to proto, že se zvrásní kůže, ne tetování. Tetování na tvorbu vrásek nemá vliv.
Mýtus č. 8: Starší tetování vyblednou do zelené nebo modré barvy
Tetování dokončené před více než 50 lety může vyblednout do odstínu zelené nebo modré. Vyblednutí je způsobeno kvalitou inkoustu, který se tehdy používal.
Sponzorováno
Inkousty se však v posledních letech výrazně zlepšily. Pokud jste se nechali tetovat nedávno nebo v posledním desetiletí, bude váš inkoust odolávat změně barvy mnohem lépe než dříve.
Mýtus č. 9: Tetování nepoškozuje škrábání a loupání kůže
Tetování vyžaduje, abyste se už při prvním tetování naučili dobře starat o sebe a svoji pokožku. Pokud odlupujete kůži na tetování nebo kolem něj, můžete změnit vzhled tetování. Škrábání a loupání pleti může způsobit, že se kolem tetování vytvoří keloidy neboli jizvy. Můžete také změnit pigment barev inkoustu.
Mýtus č. 10: Vaše tetování se bude hojit rychleji, pokud na něj budete nadměrně nanášet masti, krémy a oleje
Čerstvé tetování musíte udržovat hydratované a vyživované, dokud se hojí. Důležité je ale poznamenat, že příliš mnoho masti může skutečně dusit pokožku, a tím narušit proces hojení. Takže mazejte, hydratujte, ale s mírou.
Mýtus č. 11: Chlor může za to, že vaše tetování vybledne
Jakmile se vám tetování zahojí (obvykle cca do měsíce), je zcela bezpečné se vykoupat v bazénu. Chlór může změnit vzhled barev v nezhojeném tetování, protože se jedná o otevřenou ránu – starší tetování jsou pak zcela chráněna před živly.
Mýtus č. 12: Užívání aspirinu nebo pití alkoholu před tetováním snižuje bolest
Tento mýtus je zcela mylný a mohl by způsobit nemalé problémy. Rozhodně byste neměli používat alkohol nebo aspirin, protože jsou to ředidla krve. Pokud použijete některý z nich před tetováním, můžete zaznamenat nadměrné krvácení.
Nadměrné krvácení může tetování způsobit problémy s viditelností a ztenčení inkoustu. Nemluvě o tom, že to není bezpečné ani pro vás. Nato opravdu pozor.
Mýtus č. 13: Nemůžete darovat krev, pokud máte tetování
Kdysi jsem si myslela, že pokud máte tetování, nikdy byste nemohli darovat krev kvůli chemikáliím v inkoustu. Dnes víme, že to prostě není pravda. Po tetování se doporučuje počkat s darováním krve maximálně rok. Ale obecně stačí počkat, než se vaše tetování zahojí a nerozvine žádnou infekci.
Mýtus č. 14: Slunce tetování může velmi snadno vyblednout
Tento mýtus je částečně pravdivý – slunce může potenciálně způsobit zkázu na vašem inkoustu. Zatímco většina vyblednutí je ve skutečnosti jen důsledkem přirozených tělesných procesů, stále je dobré se snažit chránit svá tetování před UV zářením. Ještě důležitější je, že byste se měli snažit své tetování denně zvlhčovat, pokud chcete maximalizovat jeho živost. Pravidelné používání hydratačního krému a opalovacího krému je fakt chytrý nápad.
Koneckonců, opalovací krém by měl být součástí pravidelné rutiny každého, protože zabraňuje poškození pokožky a známkám stárnutí. A samozřejmě je to nejlepší způsob, jak se vyhnout rakovině kůže!
Existuje tolik mylných představ a protichůdných představ o tetování, ale toto jsou některé z nejčastěji diskutovaných zdravotních mýtů o tetování. Navíc není nic špatného na tom, když se svého tetovacího umělce napřímo zeptáte, jestli máte nějaké obavy. Jistě vám rád odpoví.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké tetování? Bolelo to? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.
Přečtěte si u nás i další články o tetování
- Kojení a tetování – můžete kojit, když jste potetovaná?
- Alergie na tetování – příznaky, příčiny a léčba
- Akné na tetování – je to nebezpečné? Jak na něj?
- Jak se správně starat o nové tetování?
- Infekce po tetování – jak ji poznat a jak léčit?
Studie o tetování a zdroje článku
- Tattoos and Their Potential Health Consequences Autor: Wolfgang Bäumler, Prof. Dr.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Tetování a zdraví
Přečtěte si také naše další články