Chytré tetování může sledovat vaše zdraví – a nepotřebujete pro něj žádné baterie 4.7/5 (10)

Sponzorováno

Tetování nyní skutečně může sloužit pro sledování vašeho zdraví.

Tetování nyní skutečně může sloužit pro sledování vašeho zdraví.

Tetování, které je dnes známé spíše jako stálá forma bodyartu, vám může brzy posloužit i z pohledu zdraví. Ano, opravdu je to tak. Vědci vyvíjí senzory, které mohou být injikovány (vstříknuty) do pokožky – pak mohou sledovat hladiny glukózy v krvi a dalších zdravotní ukazatele. Tento moderní výrobek se označuje jako Chytré tetování (Smart tatoo).

Chytré tetování může měnit barvu

Tým na technické univerzitě v Mnichově v Německu identifikoval tři chemické senzory, které mění barvu v reakci na biomarkery – glukózu, albumin (tj. jeden z proteinů krevní plazmy,) nebo pH – v tekutinách mezi buňkami těla. Funguje to následovně:

 • Jeden chemický senzor se za přítomnosti albuminu zbarví zeleně. Snížení hladiny tohoto proteinu může znamenat selhání ledvin nebo jater.
 • S rostoucí hladinou glukózy se další senzor mění ze žluté na tmavě zelenou. Vysoká hladina glukózy je příznakem špatně zvládaného diabetu.
 • Třetí senzor se změní ze žluté na modrou, když se úroveň pH zvýší z mírně kyselé na alkalickou.

Doposud vědci testovali pouze tyto chemické senzory na kousku prasečí kůže. Než budou moci být použity u lidí, bude nutné další testování. Ale výsledky jsou více než slibné.

Výsledky byly nedávno zveřejněny v magazínu Angewandte Chemie International Edition.

Co vše může umět chytré tetování? Je toho mnoho

Chytré tetování může také jednoho dne pomoci lidem sledovat vliv okolního prostředí na jejich tělo. Tým vědců z University of Colorado vyvinul tetovací senzor, který se objeví na kůži pouze při vystavení UV světlu. To by vás mohlo pomoci upozornit, že váš opalovací krém vás již nechrání.

Další kožní senzor se stává viditelným při různých teplotách, vlastně je to takový vestavěný teploměr těla. To se samozřejmě hodí při různých onemocněních, kdy teplota těla hodně stoupá. Tyto senzory jsou ve fázi testování a ještě nejsou připraveny k použití u lidí. Ale doba, kdy je bude možné použít u lidí, se blíží.

Sponzorováno

Vědci také pracují na dalším prototypu tetování, který by dokonce mohl vést elektřinu. Tento typ tetování lze použít k dobití baterie na biomedicínském implantátu, jako je například kardiostimulátor, jednoduše odesláním elektřiny přes tetování do zařízení. Přestože tetování ještě nevede tolik elektřiny jako měděný drát, jsou vědci ohledně technologie optimističtí.

„Děláme pokrok, a jsem z toho opravdu nadšený, protože si myslím, že by to mohlo otevřít úplně nový svět možností tetování,“ řekl k projektu vedoucí týmu. „Představuji si budoucnost, kdy nám umožní tetování sloučit naše technologie s těly tak, abychom ho cítili spíše jako rozšíření sebe samých než jako nějaké externí zařízení,“ dodal.

Velkou otázkou však je, jak ochotní budou lidé k tomu mít takové tetování, když je to více lékařská záležitost než estetická (i když není důvod, aby nebyli oba). Ve studii zveřejněné na začátku tohoto roku v kanadském časopise Diabetes se vědci zeptali 195 lidí s diabetem na úroveň pohodlí s různými typy pokročilé technologie monitorování glukózy. Lidé s diabetem typu 1 častěji preferovali tetovací glukózové senzory než lidé s diabetem typu 2. Také ženy a lidé mladší 30 let uvedli větší vůli k tomu mít tetovací senzor.

Dočasné tetovací senzory

Skupina vědců z UC San Diego pracuje na dočasných tetovacích senzorech, které mohou sledovat hladinu glukózy v potu na kůži. Stejně jako dočasná (dejme tomu nalepovací) tetování, která jste možná zkoušeli v dětství, aplikujete toto zařízení na kůži tak, že pokožku opláchnete vodou a odstraníte papír na zadní straně.

Tetování obsahuje dvě elektrody, které aplikují malé množství elektrického proudu, jež nutí molekuly glukózy v kůži, aby vyšly na povrch, kde je lze změřit.

Zařízení je v současné době testováno na lidech. Vědci porovnávají výsledky tetovacího senzoru s hodnotami glykémie z prstu. Před tím, než bude toto tetování veřejnosti k dispozici, bude zapotřebí ještě několik dalších testů.

Výhodou tohoto druhu technologie je samozřejmě to, že je zcela neinvazivní a také bezbolestná. Je také méně těžkopádná, což je ideální pro lidi s aktivním životním stylem. A protože zařízení budete nosit po dlouhou dobu, nemuseli byste si dělat starosti s tím, abyste si při odchodu z domu vzali své monitorovací zařízení na glukózu.

Sponzorováno

A co vy? Dokázali byste si představit, že takové tetování máte? Budeme rádi za příspěvky a komentáře k tomuto tématu.

A co si dále o tetování z pohledu zdraví přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva