Sponzorováno

Infekce po tetování – jak ji poznat a jak léčit? 4.75/5 (12)

  • Infekce po tetování může nastat, pokud nedojde k dostatečné péči o nové tetování nebo pokud dojde k nějakému problému v procesu hojení.
  • Pokud si však všimnete některého z výraznějších příznaků infekce, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může předepsat vhodné antibiotikum nebo jinou léčbu podle závažnosti infekce. Nezanedbávejte infekci, protože nedostatečná léčba může vést k komplikacím a poškození tetování.
  • Před tetováním si zjistěte, zda nejste alergičtí na některou složku tetovacího inkoustu.

Nejčastějším příznakem infekce po tetování je vyrážka kolem oblasti tetování. Léčba závisí na příčině infekce, často ji lze léčit předepsaným antibiotikem.

Tetování je stále častějším jevem. Přibližně 4 z 10 Evropanů má nyní jedno nebo více tetování. Tetování se také stává méně kontroverzním na pracovišti v mnoha průmyslových odvětvích. Dříve to bylo spíše tabu. Dnes můžete vidět tetování i u bankéřů, svého šéfa nebo výkonného managementu. Ano, tetování na viditelném místě je stále častější i v tradičním kancelářském prostředí.

Popularita tetování vás může přesvědčit, že nechat se tetovat není nijak riskantní. Ale pozor, tetování s sebou nese určité riziko: Vložení jehly pokryté inkoustem do kůže má potenciál zanést do těla cizí látku nebo infekci.

Nechat si něco pěkného vytetovat od osoby, která své nástroje řádně nečistí – nebo vám nedá žádné pokyny, jak udržovat vaše čerstvé tetování dokonale čisté – může vést ke kožním onemocněním, infekcím nebo jiným zdravotním problémům. Tak na to pozor.

V tomto článku je to, co potřebujete vědět o rozpoznání možné infekce po tetování, a také se podíváme na léčbu takto postižené oblasti.

Infekce po tetování

Infekce po tetování

 

Jak poznat infikované tetování

Nejčastějším příznakem infekce tetováním je vyrážka nebo červená, hrbolatá kůže kolem oblasti tetování.

V některých případech může být vaše pokožka pouze podrážděná kvůli jehle, zvláště pokud máte citlivou pokožku. V takovém případě by vaše příznaky měly po několika dnech odeznít. Pokud však tyto příznaky přetrvávají týden nebo déle, navštivte svého tatéra nebo lékaře.

Navštivte svého lékaře, pokud zaznamenáte jeden nebo více z následujících stavů:

  • horečka
  • návaly horka a chladu
  • abnormální třes
  • otok tetované oblasti
  • hnis vycházející z oblasti – přítomnost hnisu nebo jiných tekutin, které nejsou normální součástí procesu hojení.
  • červené léze v okolí
  • červené pruhy z oblasti
  • bolest: Nadměrná bolest nebo nepohodlí v oblasti tetování
  • oblasti tvrdé, vyvýšené tkáně

Je možná stafylokoková infekce?

Stafylokoková infekce je jedním z typů infekce, kterou můžete získat tetováním. Ačkoli jsou tyto infekce léčitelné, stafylokokové bakterie si často mohou vyvinout rezistenci na běžná antibiotika, takže léčba na předpis je někdy méně účinná.

Stafylokok, zejména Staphylococcus aureus (MRSA) rezistentní na meticilin, se může také dostat do vašeho krevního oběhu a vnitřních orgánů. Když k tomu dojde, mohou se vyvinout další stavy, jako je sepse, artritida a syndrom toxického šoku.

Některé běžné příznaky stafylokokové infekce jsou:

  • bolesti nebo bolesti kostí nebo svalů
  • 38,9 °C nebo více
  • silný otok infikované oblasti
  • extrémní žízeň
  • vředy v infikované oblasti, naplněné hnisem nebo tekutinou
  • impetigo (vyrážka s krustou)

Okamžitě navštivte svého lékaře nebo jděte na pohotovost, pokud máte některý z těchto příznaků po tetování (nebo více těchto příznaků).

Jak léčit infikované tetování

Drobné pupínky a vyrážky po tetování lze obvykle zvládnout doma pomocí antibakteriální masti, správného čištění místa a odpočinku.

Pokud trpíte infekcí, léčba závisí na její příčině. Váš lékař může odebrat výtěr z oblasti nebo odebrat kapsu hnisu (pokud je přítomna), aby zjistil, jaké bakterie nebo viry způsobují infekci.

Ve většině případů může lékař předepsat antibiotikum, které pomůže infekci zastavit. V závažných případech infekce může léčba antibiotiky trvat týdny nebo měsíce.

Pokud byla vaše infekce způsobena bakterií MRSA, antibiotika nemusí být účinná. Pokud MRSA způsobí absces, váš lékař jej může vypustit (proříznout) místo podávání antibiotik.

Sponzorováno

Ve vzácných případech infekce může být vyžadován chirurgický zákrok. Pokud vaše tkáň odumřela v důsledku infekce (nekrózy), může být k jejímu odstranění zapotřebí chirurgický zákrok.

Přetrvávající, někdy svědivé a bolestivé hrbolky ve vašem tetování mohou být příznaky atypické mykobakteriální infekce. To vyžaduje dlouhodobou léčbu antibiotiky.

A co dále? Nesteroidní protizánětlivé léky mohou pomoci s bolestí a zánětem. Antihistaminika: Například Benadryl může snížit příznaky mírné alergické reakce, jako jsou malé, červené hrbolky nebo slabá vyrážka kolem místa tetování. Místní krémy: Hypoalergenní krém bez parfemace může zabránit vysoušení pokožky.

Mezi další tipy následné péče patří:

  • udržovat místo v čistotě jemným mytím mýdlem a vodou
  • překrytím místa tetování čerstvou sterilní gázou nebo obvazem
  • nošení rukavic při spánku, aby nedošlo k nevědomému poškrábání nového tetování

Kdy navštívit lékaře

Pokud začnete pociťovat horečku a pociťujete abnormální mokvání nebo strupy kolem tetovaného místa, navštivte lékaře. Toto jsou běžné příznaky infekce. Také byste měli navštívit lékaře, pokud vyrážka nebo otok trvají déle než týden.

Pokud se infekce neléčí dostatečně brzy nebo ji nelze správně léčit, protože se bakterie staly rezistentními vůči antibiotikům, může dojít k abscesům. Odstranění může vyžadovat speciální ošetření na klinice nebo v nemocnici.

Lékaře byste měli navštívit také v případě, že pociťujete silně nepříjemné svědění v okolí tetovaného místa nebo pokud z oblasti vytéká hnis nebo tekutina. Můžete mít alergickou reakci na inkoust.

Alergická reakce může také vést k anafylaktickému šoku. To způsobí, že se vám stáhne hrdlo a váš krevní tlak se nebezpečně sníží. V případě výskytu této alergické reakce jděte okamžitě na pohotovost.

Prevence – Jak zabránit infekci tetováním

Před tetováním si zjistěte, zda nejste alergičtí na některou složku tetovacího inkoustu. Také se zeptejte tatéra umělce, jaké přísady obsahují jeho inkousty. Pokud jste alergičtí na některou ze složek, požádejte o jiný inkoust nebo se tetování vyhněte úplně. Ale řekněme si upřímně, že může být obtížné se vůbec dozvědět, co přesně je v tetovacích inkoustech, protože nejsou žádným způsobem regulovány.

Ujistěte se, že všechny předměty, které se dotýkají vaší pokožky, byly řádně sterilizovány. Nestyďte se zeptat salonu, jak sterilizují své nástroje. Jde o vaše zdraví!

Další věci, které je třeba zvážit před tetováním, jsou:

  • Má tetovací salon a tatér potřebnou licenci? Splňuje zdravotní a bezpečnostní požadavky?
  • Je tetovací salon seriózní? Než se rozhodnete pro tetování, stojí za to navštívit několik tetovacích salonů, abyste viděli, jak důvěryhodný salon je. Čtení online recenzí je dobrý způsob, jak posoudit, jak bezpečný salon je.
  • Dodržuje váš potenciální tatér bezpečnostní postupy? Váš tatér by měl použít novou, sterilizovanou jehlu pokaždé, když začne tetovat.
  • Po celou dobu by také měl nosit rukavice.

Pokud vám váš tatér dal pokyny, jak se o tetování starat, pečlivě je dodržujte.

Obecně byste měli udělat následující, abyste se ujistili, že se oblast správně hojí:

  • Odstraňte obvaz 3 až 5 hodin po tetování.
  • Umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem a vodou.
  • Použijte čistou, suchou žínku nebo papírový ručník k poklepání oblasti (k osušení a odstranění krve, séra nebo přebytečného pigmentu).
  • Nechte oblast několik minut vyschnout na vzduchu. Nedrhněte místo do sucha – může to poškodit pokožku.
  • Naneste na místo mast (ne pleťovou vodu), jako je vazelína. Odstraňte přebytek.
  • Tyto kroky opakujte asi 4x denně po dobu alespoň 4 dnů.

Sponzorováno

Jakmile se z tetovaného místa začnou tvořit stroupky, použijte hydratační krém nebo pleťové mléko, aby vaše pokožka nebyla příliš suchá nebo poškozená. Neškrábejte ani nedrhněte kůži. To může způsobit, že se oblast hojí nesprávně, což může způsobit, že budete náchylnější k infekcím.

A dále si o tetování přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva