Sponzorováno

Těstoviny a zdraví – jsou zdravé a vhodné na hubnutí? 4.79/5 (29)

Je lepší si dát těstoviny, než knedlík

Je lepší si dát těstoviny, než knedlík

Těstoviny patří k světově oblíbeným jídlům, ale pokud zmíníme hubnutí, vytvoří se dva tábory, které na ně ukazují prstem. Někdo je označuje za důvod přibírání, jiný je vidí jako ideální možnost, jak nahradit kaloričtější přílohy. Pokud jste i vy na vážkách, poradíme. Jak je to tedy s těstovinami a hubnutím?

Těstoviny na hubnutí? Ano i ne

Těstoviny rozhodně nemají zákaz, jako je to například u sladkých a smažených jídlech, ale nejsou ani takovým ideálem, jak si mnohé mladé dívky myslí. V zásadě platí, že je vždy lepší zvolit tuto vařenou pochoutku například před knedlíkem či smaženými bramborami, ale ne vždy se vám snaha o zdravější jídlo vyplatí.

U těstovin totiž rozhoduje, jaký druh si připravíte, kolik si toho naložíte a zásadní otázka zní – co si k nim dáte. Pojďme však postupně.

Druh těstovin – vybírejte pečlivě

Nejrozšířenějšími těstovinami jsou ty bílé – vybírat můžeme z vaječných i bezvaječných. Odborníci radí, že právě ty bez obsahu vajec jsou pro postavu lepší, protože v nich není cholesterol. Při otázce mouky, z níž jsou vyrobeny samozřejmě vyhrává ta celozrnná a na škodu není vědět ani to, že naměkko uvařené těstoviny zrychlují vstřebávání obsažených sacharidů a vy rychleji vyhladovíte.

Porce na talíři: kolik si jich dát?

Výběr těstovin tedy máme za sebou, přichází řada na porci, kterou si připravit. Snad už netřeba připomínat, že přejídání je jedním z top důvodů, proč přibíráme a pokud chcete ze své váhy shodit, musíte přijmout méně energie, než vydat. To znamená, že by vám mělo stačit do 200 gramů těstovin, tedy asi dva 250 ml velké šálky. Samozřejmě, lépe méně než více.

Hotové jídlo

Je naivní myslet si, že byste v zájmu štíhlejší postavy zvládli jíst suché těstoviny bez dochucení. Racionálnější stravovací režim či dieta by měla být chutná a pestrá, aby jste se jí hned nepřejedli. Těstoviny se proto nebojte kombinovat s jinými potravinami, které jsou s dietou kamarádi. Ideálem je zelenina, která těstovinovému pokrmu dodá vlákninu, sáhnout však můžete i po libovém mase, troše sýra s tukem v sušině do 30%, bylinkách či jiných koření. Snažte se omezit omáčky, které jste si nepřipravili doma. Velmi omezte také kečup, tatarku či obyčejné máslo.

Při dochucování si pomáhejte výhradně olivovým nebo řepkovým olejem v malém množství, zeleninu vařte, duste, grilujte nebo z ní připravte domácí omáčku. Celkem vám stačí nakrájet vybranou zeleninu, například rajčata, nadrobno, udusit doměkka a přidat orestovaný česnek, cibulku a bylinky. Tímto způsobem si můžete připravit různé chutné doplňky do kuchyně a vůbec se nemusíte obávat o svou postavu. Žádné skryté tuky a cukry v nich nenajdete, protože jste to vy, kdo míchal přísady. Takže o složení jídla máte 100% přehled!

Na co nezapomínat?

Pokud jste vsadili na těstovinové stravování, dbejte i na přísun všeho ostatního, co tělo potřebuje. Ve vámi vybrané potravině jsou hlavně bílkoviny, sacharidy (převážně škrob), malé procento tuku a v celozrnném druhu i vláknina. Svůj denní stravovací režim však zaplňte tak, abyste měli i dostatek zbývajících potřebných látek – více vlákniny a zdravých tuků, maso, mléčné výrobky i zmíněnou zeleninu plus ovoce. Ke zdravému a štíhlejšímu tělu patří i vhodný pitný režim a těstoviny už nemusí být strašákem, za jakého jsou považovány.

TIP: Zkuste těstovinovou dietu

Sponzorováno

Můžeme tedy z těstovin přibrat?

Z každého jídla se dá přibrat, pokud se jeho konzumace přežene. Pokud z jídelníčku odstraníte všechno smažené, sladkosti a přidáte více zeleniny a těstovin, nemůžete nikdy přibrat. Ale vybírejte si těstoviny bezvaječné. Především je třeba při přípravě myslet na různá skrytá rizika. Například tak oblíbený kečup je dosladzovaný a ve skutečnosti obsahuje mnoho cukru, protože však obvykle není až takový sladký, jen málokdo si uvědomí, kolik zbytečných kalorií přijal. Stejně to platí i o množství sýra, který si mnozí z nás přidávají na každé těstovinové jídlo. Pokud je omáčka zda příloha připravena chutně, netřeba ji „vylepšovat“ ještě sýrem či kečupem. Řiďte se tím i při vymýšlení vlastních, chutných receptů, vždyť ze všeho nejjednodušší je vařit ze surovin, které má člověk po ruce.

Bylinky jsou nejen důležitým, chutným a zdravým látkou určenou k aromatizaci, ale napomáhají i vašemu trávení, proto pokud máte možnost, vždy je při vaření použijte. Výhodou těstovin je to, že obsahují velké množství cenné vlákniny. Tělo totiž tuto látku tráví pomalu a těstoviny nás zasytí na delší čas. Pokud zároveň několik velkých porcí nahradíme několika menšími, usnadníme trávení a vyhneme se návalům neočekávaného hladu. I při dietě s konzumací těstovin se vyplatí přidržovat zlatého pravidla – jíst s mírou.

Jak je vařit, aby byly těstoviny zdravé?

Nejen chutnější, ale i při dietě vhodnější jsou tvrdší uvařené těstoviny. Neměli byste je vařit do měkka, ale „al dente“, tedy do poloměkka. Silným povařením se totiž zrychlí vstřebávání sacharidů, což znamená, že dříve pocítíte potřebu najíst se. Velmi důležité také je, co si na správně uvařené těstoviny dáte. Vše totiž můžete pokazit kalorickými bombami jako majonéza, tatarská omáčka, mleté maso, slanina či klobáska. Nahraďte tyto nepřátele hubnutí raději zeleninou.

Tip na zdravé těstoviny

Těstoviny mohou mít mnoho tvarů, ale též mnoho druhů podle toho, z čeho jsou vyrobeny. Na trhu dnes nejsou jen klasické pšeničné těstoviny z pšeničné mouky, ale variant je hodně, včetně bezlepkových těstovin. Nejčastěji se setkáme s pšeničnými těstovinami a se semolinovými těstovinami z tvrdé pšenice, triticum durum (pasta di semola di grano duro). Pokud jde o cholesterol, ten je přítomen ve vaječných těstovinách. Jaké jsou tedy další druhy těstovin:

• tmavé špaldové či žitné, setkat se lze i s těstovinami z jiných mouk
• bezlepkové rýžové těstoviny, případně z quinoa mouky, další variantou jsou kukuřičné
• těstoviny z červené čočky, fazolí mungo

Těstoviny jsou obecně lehkou potravinou a dokáží být bezlepkové i celozrnné. Na trhu je nepřeberné množství „exotických“ druhů snad ze všech druhů mouk. Dávno neplatí, že těstoviny nemohou být zdravé, například zvýšený podíl bílkovin v těstovinách z quinoa mouky nebo bezlepkové rýžové těstoviny. Připravit je můžete stejně jako běžná těstovinová jídla a připravíte si jednoduchý, moderní a lehký pokrm nejen v duchu italské kuchyně.

Tip na zdravý a maximálně jednoduchý těstovinový recept:

Žitné těstoviny se zeleným pestem a parmezánem

Uvaříme těstoviny dle výběru (krátké nebo dlouhé) tzv. al dente a po scezení přidáme zelené pesto, které samo o sobě je pokladem italské kuchyně (il pesto genovese). Základem tradičního janovského pesta je bazalka, olivový olej, parmezán a piniové oříšky. Obměnou receptu mohou být bezlepkové těstoviny z rýžové nebo kukuřičné mouky. Nakonec posypeme parmezánem. Italská kuchyně těstovin má kouzlo jednoduchosti a delikátnosti. Rýžové těstoviny jsou naprosto bezlepkové, stejně jako rýže. Těstoviny s pestem jsou jednoduché, rychlé a lehké jídlo.

VIDEO: Jak si správně vybrat těstoviny?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva