Sponzorováno

Muchovník a zdraví – na co je dobrý? 4.92/5 (48)

Plody muchovníku, stejně třeba jako zelený čaj, obsahují velké množství polyfenolových sloučenin...

Plody muchovníku, stejně třeba jako zelený čaj, obsahují velké množství polyfenolových sloučenin…

I když v našich končinách je Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) zatím poměrně neznámou dřevinou, za velkou louží se těší značné oblibě. Pochází totiž ze severní Ameriky – především USA a Kanady, kde jeho příznivé účinky objevili Indiáni a tamní domorodí obyvatelé kanadských prérií. Ti totiž plody muchovníku přimíchávali do pemikamu, což je směs sušeného bizoního masa a sezónních ovocných bobulí. I proto si tento keř vysloužil pojmenování aljašská či indiánská borůvka.

Muchovník – to jsou bobule plné zdraví

Plody muchovníku mají mimořádně příjemnou sladkou chuť a svým vzhledem nejvíce připomínají právě borůvky – mají kulatý tvar, tmavě fialovou barvu i voskový povlak. Ukrývají v sobě 8-12% cukru, vitamíny (nejvýznamnější je vitamin C a B2), minerály, organické kyseliny, třísloviny a také pektin. Mezi jeho blahodárnými účinky na lidský organismus dominuje následující:

 • zvýšená odolnost těla vůči chorobám, silnější imunitní systém
 • efektivnější trávicí systém – nižší riziko zácpy, hladší průběh vyprazdňování
 • prevence nádorových onemocnění
 • zvýšená tvorba červených krvinek, nižší riziko anémie

Chcete ho pěstovat? Pozor na okrasné druhy

Amelanchier je rod, do kterého patří asi 20 druhů keřů a menších opadavých stromků. Při výběru sazenic proto buďte obezřetní a vyberte si ty správné. Je třeba si dávat pozor při nákupu rostlin, protože existuje i mnoho okrasných odrůd muchovníku, které nemají plody vůbec, nebo jen velmi málo, a ty jsou navíc drobné.

Sponzorováno

Zdravotní důvody, proč plody muchovníku konzumovat

Ptáte se proč konzumovat plody muchovníku? Máme hned několik důvodů:

1. Obsah antioxidantů

Plody muchovníku mají vysoký obsah antioxidantů. Ty jsou pro nás důležité při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a rakoviny.

2. Regulace krevního tlaku

Plody muchovníku mají schopnost snižovat krevní tlak a obecně pomáhají regulovat krevní tlak. Někteří lidé si dělají i odvar z květů – přináší prý sílu do srdce a plic.

3. Obsah polyfenolů

Plody muchovníku, stejně třeba jako zelený čaj, obsahují velké množství polyfenolových sloučenin, které pomáhají při prevenci poškození DNA, zpomalují proces stárnutí, jsou super pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a rakoviny.

4. Flavonoidy

Tyto plody jsou plné skvělých látek jako kvercetin, delfinidin, maldivin, Kyanidin, petunidin a pelargonidin, což jsou silné flavonoidy, které zabraňují negativnímu působení volných radikálů v těle.

5. Proti zánětům v těle

Plody muchovníku obsahují enzym, který inhibuje sloučeninu zvanou cyklooxygenáza, která způsobuje zánět a bolest.

6. Vitamíny a minerály

Sponzorováno

Tyto plody také obsahují velké množství vitamínů A a C. Vitamin K, vitamín E pro sexuální zdraví a dobrou pokožku, vitamíny skupiny B pro dobrou náladu a vitalitu, železo proti anémii, vápník pro pevné kosti, vlákninu pro zdravé zažívání, hořčík a mangan pro výrobu enzymů a na imunitu. No řekněte sami, není toho v těchto plodech opravdu hodně?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva