Sponzorováno

Mochyně peruánská a zdraví – nabízí nejen vysokou hladinu bioflavonoidů 4.95/5 (20)

Bobule Inků nabízejí vysokou hladinu bioflavonoidů, také známých jako vitamín P.

Bobule Inků nabízejí vysokou hladinu bioflavonoidů, také známých jako vitamín P.

Andské plodiny se vždy spojovali se zlepšením zdraví a s dlouhověkostí. Maca, jakon a quinoa jsou úžasné příklady potravinových plodin s vysokou koncentrací fytonutrientů, které se staly základem pro andské kultury. V současnosti se mochyně (Physalis peruviana) vynořuje ze svého domova v Peru jako další příklad výjimečné potravinové plodiny z And.

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) neboli peruánský angrešt

K jiným běžným názvem mochyně peruánské patří physalis, peruánský angrešt, v angličtině Incan berries, Golden berries (zlaté bubule) a španělsky motojobobo embolsado.

Bobule Inků se obecně mezi nadšenci zdraví považují za bobule goji z Jižní Ameriky, ale mochyně ve skutečnosti vyniká nad goji v jedné oblasti živin: v průměru obsahuje 16% bílkovin ve srovnání s 13 až 14% v goji. Toto je výjimečná hladina proteinu pro ovoce.

Bobule Inků rostou divoce v půdách bohatých na minerály po celých peruánských Andách. Jsou pradávným jídlem, jednou ze „ztracených plodin Inků“ a jsou v Peru vysoce ceněné. Keře mochyně jsou jedněmi z prvních rostlin, které prorazili v narušených oblastech (na okrajích měst, sídlišť, silnic, atd.). Jejich odolnost a přizpůsobivost přidělují ovoci adaptogenní vlastnosti. To znamená, že když jíme bobule Inků, pomáhají nám přizpůsobit se různým formám fyzického, mentálního a emocionálního stresu.

Čerstvé bobule mochyně jsou chráněny papírovými lusky připomínajícími čínské lucerny. Tyto lusky se před konzumací ovoce nebo sušením rukou dávají pryč.

Mochyně – provokativní a zdravá chuť ovoce

S příjemnou sladkou chutí a provokativní kyselou příchutí dodávají bobule Inků naší stravě vynikající novou dimenzi, zatímco pracují jako adaptogen na zlepšení každého aspektu našeho fyzického zdraví. Chuť bobulí se přirovnává k syrovému goji, či dokonce k malinám se vzdáleným náznakem amazonských džunglových arašídů (pravděpodobně kvůli jejich obsahu niacinu). Barva bobulí Inků se může pohybovat v rozmezí tmavě šarlatové po slunečno oranžovou až žlutou.

Pěstování, sklizeň, sušení Mochyně

Doba sklizně mochyně se soustřeďuje od dubna do srpna. Většina mochyň v Peru jsou planě rostoucí původní rostliny. Nicméně někteří místní farmáři si z divokých semen vypěstovali sady.

Čerstvé bobule z divočiny a kultivovaných farem jsou obvykle sklízeny ručně a zanesené do centralizovaného zpracovávajícího zemědělského družstva. Zde se třídí, čistí a připravují na následující sušení na slunci. Sbírání a sušení těchto vzácných malých bobulí je intenzivně zdlouhavá práce. Ve skutečnosti jedné osobě trvá celý den, dokud očistí jen přibližně 10 kilogramů čerstvého ovoce! To je také důvod, proč mají vyšší cenu než jiné druhy bobulí.

Když jsou čerstvé bobule zralé a očištěné, obvykle se umístí na sluneční sušičky a dají se pryč, když zůstane ideální úroveň vlhkosti a stále je uvnitř bobulí chutná šťavnatost. Z 2,7 kg čerstvého ovoce vznikne přibližně půl kg sušených bobulí. Tyto sušené jemné „obrovské rozinky“ mají obvykle nepravidelnou velikost 1,6 až 2 cm. Když se vysuší a zabalí, obvykle vydrží cca jeden rok.

Sponzorováno

Jedinečné přínosy mochyně peruánské pro naše zdraví

Bobule Inků se mohou používat jako přísada do smoothies, ovocných snacků, ovocných tyčinek, energetických tyčinek, cestovních směsí a mnoha dalších věcí. Všem receptům dodávají chutnou svěží kyselou příchuť a žvýkací texturu.
Bobule mochyně jsou vynikajícím zdrojem beta-karotenu, vitaminu C, thiaminu, niacinu, fosforu a bílkovin (16% suché váhy).
Malé žvýkací semínka uvnitř bobulí mají mírně projímavý účinek, což z nich dělá vynikající potravinu pro zdravá střeva a pravidelné vyprazdňování. Bobule mochyně se rovněž považují za dobrý zdroj sekrece IgA, rostlinné protilátky, která pomáhá podporovat imunitní systém.

Mochyně je nadupaná bioflavonoidy

Bobule Inků nabízejí vysokou hladinu bioflavonoidů, také známých jako vitamín P. Stovky studií o bioflavonoidy demonstrovali, že vlastní antisklerotické, protivirové, antikarcinogenní, protizánětlivé, protihistamínové a antioxidační vlastnosti. Tato třída živin byla studována kvůli jejich schopnostem zlepšovat sílu kapilár, zatímco současně pomáhá předcházet tvorbě aterosklerotického plátu v cévách. Konzumace potravin bohatých na bioflavonoidy hraje rozhodující roli při detoxikaci a pohlcení živin. Zlepšení zdraví našich kapilár je důležité pro kardiovaskulární systém a pro ty orgány, které potřebují relativně vysokou hladinu živin a kyslíku: oči, mozek a rozmnožovací orgány.

Bioflavonoidy také pomáhají zesílit užitek z vitaminu C zlepšením jeho biologické dostupnosti a chránili tuto křehkou živinu před oxidací. Bioflavonoidy přispívají ke kaskádě zdravotních přínosů po celém těle.

Obsahují hodně pektinu, který reguluje plynutí potravy trávicím traktem a snižuje nadbytečnou hladinu cholesterolu, zejména LDL cholesterolu, což spolu s bioflavonidy předchází akumulaci zoxidovaného cholesterolu v cévách. Pektin je bezpečný pro lidi trpící cukrovkou, protože zabraňuje výkyvům hladiny cukru v krvi.

Použití mochyně

Od jednoduchých cestovních směsí po exotičtější raw-food dezerty, slavnostní barvy bobulí Inků pomáhají probudit jakékoli jídlo. Jejich výrazná rovnováha sladké a kyselé chuti dělá na živiny bohaté bobule Inků vynikajícím snackem samým o sobě a ve všech druzích kombinací. Vychutnejte si hrst bobulí samostatně nebo si je přidejte ke goji a kakaovým kouskům s konopnými semínky do cestovních směsí, přímo si je rozmixujte do lektvaru a přeceďte semínka nebo jimi posypte salát. Bobule mochyně jsou nízkoglykemickou divokou superpotravinou, která může zlepšit vaše zdraví.

Zlepšení síly a pružnosti kapilár s potravinami bohatými na bioflavonoidy je absolutně nutné pro zdraví očí, mozku a rozmnožovacího systému. Konopná semínka, chia semínka a mořský fytoplankton v prášku jsou všechny koncentrovanými zdroji omega-3 mastných kyselin, které s bioflavonoidy pracují synergicky, což těmto orgánům umožňuje zpracovávat informace rychle a účinně. Zkombinujte jakoukoliv z těchto potravin s bobulemi Inků do svěžího salátového dresinku s dalekosáhlými zdravotními účinky.

Recept od Rehabilitace.info

Sponzorováno

Pálivé peruánské smoothie
Spolu rozmixujeme:
2 šálky čerstvého nebo půl šálku sušené mochyně
2 banány
2 šálky vody
3-4 datle
větší špetka / podle chuti chilli a mleté ​​skořice
špetka muškátového oříšku a soli
volitelně: led

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva