Sponzorováno

Konference České Asociace Ergoterapeutů 2015 4.6/5 (10)

Konference České Asociace Ergoterapeutů 2015Minulý týden proběhla v Ostravě již 27. celostátní konference ergoterapeutů. S kolegyní Hankou Šámalovou, nejlepší dětskou ergoterapeutkou, kterou znám, jsme společně přednesly příspěvek o spolupráci našich dvou odborností.

Byly jsme unikátní nejen tím, že jsme přednášely obě zároveň, ale jako jediné jsme mluvily o konkrétní spolupráci mezi fyzio a ergoterapeuty. Součástí našeho sdělení bylo komentované video, na kterém mohli účastníci sledovat, jak v našem zařízení pracujeme s dětskými klienty.

Ráda bych poděkovala Hance za její úžasný přístup k našim dětským klientům a za pomoc při tvorbě přednášky. Mamince Honzíka děkuji za ochotu nechat Honzíka natočit a prezentovat a samozřejmě nemohu zapomenout na Honzu, který byl naprosto úžasný a vydžel hodinu a půl (!) terapie.

Pro lepší představu dodávám abstrakt našeho sdělení

Terapie u pacientů s neurologickým postižením hybnosti by měla být vždy funkčně (prakticky) založená, zaměřená na pohybové aktivity, které se vyskytují v běžném denním životě. U dětí je hlavní náplní jejich dne hra, proto se i
u našich dětských klientů snažíme o terapii formou hry. Pracujeme především podle pravidel Bobath konceptu, jednoho ze světově nejuznávanějších konceptů v dětské rehabilitaci.

Sponzorováno

Bobath koncept využívá vlastní aktivity dítěte, kterou terapeut pouze svým vedením modifikuje a za použití specifických technik dítěti umožňuje prožití normálního pohybu. Tyto techniky mají především optimalizovat tonus pacienta a umožnit dítěti provést pohyb co nejekonomičtěji, bez nežádoucího úsilí a patologických kompenzačních vzorů. Terapeut neprovádí pohyb za dítě, pouze mu nabízí možnost získat novou senzomotorickou zkušenost a naučit se tak další pohybovou dovednost.

Sponzorováno

Jedním ze základních znaků Bobath konceptu je týmová práce, kdy ve středu pozornosti a jedním z hlavních členů týmu je dítě a jeho rodina. V naší zemi se jedná nejčastěji o spolupráci rodiny a dítěte s ergo a fyzioterapeutem. V našem sdělení bychom proto rády ukázaly, jakým způsobem mohou obě odbornosti spolupracovat a na komentovaném videu bychom chtěly demonstrovat specifika terapeutické intervence i společnou práci obou odborností.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva