Sponzorováno

Jak sladit zdravě? 4.89/5 (9)

Čím nahradit cukr?

Čím nahradit cukr?

Ten, kdo se snaží zdravě stravovat, dbá i na snížení spotřeby rafinovaného bílého cukru. Lidé přirozeně inklinují k sladké chuti, což je první chuť, kterou poznají v mateřském mléce. Existuje několik možností jak nahradit běžný cukr – sacharózu. Nejznámějším je včelí med, přírodní sladidlo a významný výživový doplněk zároveň. I další přírodní sladidla jsou zdrojem vitamínů, minerálů a biologicky aktivních látek prospívajících lidskému tělu. Jak je možné sladit zdravě? Podívejte se na naše tipy.

Melasa nabízí sladkou chuť i antioxidanty

Melasa je tmavá mazlavá tekutina, která vzniká při výrobě cukru z cukrové řepy nebo cukrové třtiny jako vedlejší produkt. Obsahuje vitaminy A a D, nenasycené mastné kyseliny, enzymy a stopové prvky, má antioxidační účinky. Má specifickou chuť, která nemusí vyhovovat každému. Hodí se pro slazení teplých nápojů, mléka, jogurtů, do kaše nebo pudinku. Třtinová melasa je z výživového hlediska cennější než řepná. Dá se koupit v obchodech se zdravou výživou, cena je od 70 Kč za malý pohár (450g).

Javorový sirup se dá koupit i u nás

Javorový sirup znáte z kanadských a amerických filmů, je oblíbený k plackou a palačinkám. Je to zlatožlutá až hnědá řídká tekutina s jemnou vůní a chutí, která obsahuje sacharózu, vitamin B, železo a vápník. Získává se z mízy cukrového javoru a kvůli obsahu stopových prvků je výbornou náhradou bílého cukru. Je vhodný jako poleva, do jogurtů, müsli, při přípravě omáček a pečiva, ke slazení nápojů a dezertů. Čtvrtlitrová láhev stojí od 150 Kč.

Sponzorováno

Mexický sirup z agáve

Sirup z rostliny agáve, která roste v Mexiku, patří k dalším možnostem jak sladit bez rafinovaného cukru. Sirup se získává rozkladem polysacharidů, jeho hlavní složkou je ovocný cukr fruktóza, který má nízký glykemický index a méně zatěžuje slinivku. Zdravotní přínos sirupů z agáve je neustále diskutován, protože jde stejně jako při bílém cukru o vysoce zpracovaný produkt. Avšak obsahem dalších složek jej předčí – doplňuje do těla zinek, vápník, železo, prebiotikum inulin prospívá střevní mikroflóře. Vyšší sladivost než medu umožňuje snížit kalorický příjem. Využití v kuchyni je všestranné, dá se použít i při pečení. Cena za čtvrtlitrové balení je něco přes 80 Kč.

Datlový sirup zajistí i duševní pohodu

Datlový sirup je přírodní sladidlo vyrobené lisováním ze zralých plodů datlové palmy. Má výbornou ovocnou chuť, obsahuje hodně vitamínu C a B, stopových prvků, sladkými složkami jsou ovocný cukr fruktóza a glukóza. Podobně jako datle obsahuje esenciální aminokyselinu tryprofán, která se v nervovém systému transformuje na serotonin. Jde o biologicky aktivní látku s významnou funkcí pro duševní pohodu. Nedostatek serotoninu se projevuje depresí, náladovostí a podrážděním, poruchami spánku. Datlový sirup je hustší než javorový a sirup z agáve, koupíte ho od 60 Kč za 500 g.

Stévie od Indiánů

Stévie je rostlinka pocházející z Paraguaye, kde ji používali Indiáni. Sladké glykosidy obsažené v jejích listech jsou zdrojem intenzivní sladké chuti, je asi 300-krát sladší než sacharóza a neobsahuje žádné kalorie. Slazení stévií je přírodní alternativou i pro diabetiky. Dlouholeté výzkumy prokázaly, že na rozdíl od umělých sladidel sladidla vyrobené ze stévie jsou bezpečné i z toxikologického hlediska. Lístky stévie se dají používat čerstvé, sušené, připravují se z nich kapky, prášek i tablety.

Stévii pěstujte i doma

Sponzorováno

Stevie si můžete pěstovat i doma v květináči nebo v zahradě. Prodává se pod názvem Stévie cukrová, Stévie sladká nebo Sladké lístky. Potřebuje dostatečnou vlhkost a světlé místo bez přímého slunce, které by ji mohlo spálit. Není mrazuvzdorná, přezimuje v květináči na chladném místě bez nadzemní části. Lze ji pěstovat i jako jednoletou rostlinu. Lístky se sklízejí několikrát ročně. Stévii se připisuje i množství léčebných účinků, příznivé působení na metabolismus a prevence před nemocemi. Je vhodná i pro děti a těhotné ženy.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Jak sladit zdravě?”

  1. Hanička napsal:

   Já sladím sladidlem SlaDIA, obsahuje stévii a je super, pro ty, kteří chtějí jako já omezit příjem cukrů a nedokáží si přestavit život bez sladkého kafe je úplně ideální. Kávička je lahodná, sladidlo totiž nemá takové ty pachuťě.

  2. Maltitol napsal:

   Ahoj, já se snažím žít zdravě a taky jsem hledala. Našla jsem maltitol – sladidlo přírodní, s nízkým GI a menším množstvím kalorií. Zde je možné dozvědět se něco víc http://www.maltitol.cz/

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva