Sponzorováno

Nadopujte se energií – zdravě a chutně 4.75/5 (4)

Nadopujte se energií - zdravě a chutněCítíte, že vás zmáhá nedostatek energie? Možná budete překvapeni, ale vyřešit to za vás může jídlo. Samozřejmě, závisí na tom, jaké si dáte, protože takový řízek vás ještě více utlumí, sladkost zase „vystřelí“, ale pouze na chvilku.

Pro dobro svého těla volte potraviny, které energii dodávají dlouhodobě a navíc jsou i vhodné pro vaši postavičku. Vybrali jsme pro vás ty, jejichž sílu jste možná dosud neznali.

Slaďoučký med

Pokud jste z těch, kteří prostě sladkému odolat nevědí, máme tu med. Sladký je dostatečně, navíc je přírodní a hlavně má nízký glykemický index. To znamená, že i když lahodí chuťovým buňkám toužícím po pamlsku, cukr v krvi bude výrazně ustálenější jako po jiných sladkostech. Nevyskočí prudce vzhůru a následně neklesne. Samozřejmě, med nejezte na kila, ale přidejte si jej do nápoje nebo zkonzumujte jeho malé balení v podobě dvou – tří čajových lžiček.

Čtěte: Medové masáže.

Malé, ale bohaté ořechy

Pokud jste ještě neobjevili kouzlo oříšků (nesolených, nepražených, nepotahovaných čokoládou) jako perfektního dezertu, zkuste to s nimi. V jejich obsahu je množství zdraví prospěšných látek a možná jste ani nevěděli, že mnohé z nich se podílejí na tvorbě nervové tkáně. To znamená, že konzumováním ořechů bojujeme proti únavě, stresu a depresi, které nás obírají o energii. Těmi „najnadupanejšími“ ořechy jsou mandle, které mají nejvyšší obsah hořčíku, tedy minerální látky, která efektivně bojují proti únavě a vyčerpání.

Sponzorováno

Bílý jogurt

Mléčné výrobky by v jisté míře měly mít v jídelníčku zastoupení, protože dodávají do těla bílkoviny, tedy zdroje energie, navíc i vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, železo, zinek i měď. Šahejte hlavně po kyselomléčných produktech s probiotickými kulturami a výbornou svačinou je klasický bílý jogurt. Díky tekutější formě se rozloží rychleji než tuhé jídlo a poskytne energii, na kterou tělo čeká.

Smraďoch česnek

Asi jste teď překvapeni, ale z bohatého zeleninové řady vybíráme jako první česnek. Smrdí a štípe, ale také obsahuje látku inulin, která se spolupodílí v boji proti vyčerpanosti. Stačí malý kousek a energie už proudí tělem.

Luštěniny – zejména fazole

Na našem talíři by měly mít zastoupení i luštěniny, a to minimálně jednou do týdne. Například taková fazole obsahuje největší množství bílkovin z rostlinné produkce, tedy nejvíce energie, kterou tělo nemění na tuky. Kromě proteinů se hrdí i vlákninou a uhlohydráty, takže zažene hlad, udrží vyváženou hladinu cukru v krvi a chutná.

Céčkové citrusy

Ani ovocné rady nejsou chudé a pokud potřebujete energii, sáhnout můžete po citrusech. Říká se, že už jen jejich vůně dokáže vzpružit a konzumace je tím pádem ještě energičtější. Dostanete do sebe množství céčka, které podporuje imunitu a dobíjí tělo, což je jen jednou z mála jeho výhod.

Co ještě sníst?

Sponzorováno

Na seznamu potravin, které dobíjejí energií, je toho podstatně více. Ze zeleniny můžeme doporučit špenát, zelí či brokolici, z ovoce jsou to obyčejné jablka, meruňky či kiwi. V zásadě platí, že energii dokáže udržovat i správně nastavený jídelníček, který by měl obsahovat několik porcí těchto čerstvých plodů denně – o něco více zeleniny a o trochu méně ovoce. K „dobíjitelným“ potravinám patří i vajíčka, ryby či kvalitní hořká čokoláda.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva