Sponzorováno

Jak poznat kvalitní pravý med od toho falešného? 4.93/5 (14)

Namočte ubrousek do medu a zkuste ho zapálit. Hoří? Pak je med pravý.

Namočte ubrousek do medu a zkuste ho zapálit. Hoří? Pak je med pravý.

Med je v současnosti velmi populární potravinou a to zejména pro své blahodárné účinky na zdraví. Ne nadarmo se mu říká tekuté zlato. I proto jsme ochotni často investovat nemalé peníze do nákupu kvalitního medu. Jde však o skutečně o kvalitní, pravý med, nebo jste v dobré víře zakoupili produkt obohacený o umělá sladidla, karamel, trochu vody a cukr? Poradíme vám, jak si při nákupu medu více prodejce hlídat, aby vás nenapálili!

Jak odlišit pravý med od nepravého

1. Čtěte složení

Samozřejmě nejjednodušší je přečíst si informace uvedené na etiketě medu. Zdá se vám to jasné? Mnoho lidí to stále nedělá a pak doma běduje! Podle složení snadno zjistíte, zda se jedná o přírodní produkt, nebo obsahuje přidané látky – škroby, barviva, sladidla které v něm nemají co dělat.

2. Bublinkový test

Druhým nejjednodušším způsobem je udělat takzvaný „bublinkový test“. Pohár medu jednoduše otočte a sledujte vzduchovou bublinu. Pokud bublinka stoupá vzhůru pomalu – jde o skutečně dobrý produkt. Pokud naopak stoupá příliš rychle jde dost pravděpodobně o vodou ředěný med. Podle včelaře by měl být obsah vody v pravém medu vždy pod 18%.

3. Bublinkový test

Dalším skvělým testem je karamelizace. Dejte trochu medu do misky a vložte do mikrovlnky. Pokud je pravý zkaramelizuje, pokud nepravý, objeví se na něm množství bublinek. Dále také med, který zůstane ve sklenici celé měsíce tekutý není pravý. Pravý med časem zkaramelizuje.

Sponzorováno

4. Test vodou

Jedním z nejjednodušších testů je také test vodou. Pokud kápnete do vody pravý med, nerozpustí se, ale spadne na dno. Nepravý med se ve vodě hned rozpustí.

5. Test medu s chlebem

Když natřete na krajíc chleba pravý med, zůstane na povrchu. Nepravý med vsákne do chleba a zvlhčí ho.

6. Test s papírem

Stejně to můžete vyzkoušet i s listem papíru. Pokud na něj kápnete pravý med, zůstane na povrchu. Nepravý se vpije do papíru, případně zcela prosákne.

7. Med se musí táhnout

Při nabírání lžící ze sklenice by měl být med kompaktní – z lžíce se táhne jako jednolitý proud. Pokud kape, určitě není pravý.

8. Test medu se zápalkou

Dejte trochu na špičku zápalky tak, aby byla zápalná část pokryta medem. Pak zkuste škrtnout zápalkou jako obvykle. Pokud se vznítí – med je pravý, pokud ne, je ředěný vodou více, než povoluje norma. Nebo namočte ubrousek do medu a zkuste ho zapálit. Hoří? Pak je med pravý.

9. Chuťový test medu

Pokud máte možnost med před koupí ochutnat, je to také dobrá možnost, jak ho otestovat. Pravý med při prvním kontaktu s chuťovými buňkami má spíše nahořklý nádech a při polykání může dokonce mírně píchat v hrdle.

Pamatujte, barva medu neznamená jeho kvalitu

Barva medu podle včelaře není správným vodítkem při výběru, protože tmavší nebo světlejší odstíny jsou charakteristické i pro pravý med. Na druhou stranu lze nepravý med snadno přibarvit například přidáním karamelu.

Co si ještě o medu a jeho kvalitě přečíst?

VIDEO: Jaké máme druhy medu?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva