Obsah článku
Jak odlišit pravý med od nepravého
1. Čtěte složení
Samozřejmě nejjednodušší je přečíst si informace uvedené na etiketě medu. Zdá se vám to jasné? Mnoho lidí to stále nedělá a pak doma běduje! Podle složení snadno zjistíte, zda se jedná o přírodní produkt, nebo obsahuje přidané látky – škroby, barviva, sladidla které v něm nemají co dělat.
2. Bublinkový test
Druhým nejjednodušším způsobem je udělat takzvaný „bublinkový test“. Pohár medu jednoduše otočte a sledujte vzduchovou bublinu. Pokud bublinka stoupá vzhůru pomalu – jde o skutečně dobrý produkt. Pokud naopak stoupá příliš rychle jde dost pravděpodobně o vodou ředěný med. Podle včelaře by měl být obsah vody v pravém medu vždy pod 18%.
3. Bublinkový test
Dalším skvělým testem je karamelizace. Dejte trochu medu do misky a vložte do mikrovlnky. Pokud je pravý zkaramelizuje, pokud nepravý, objeví se na něm množství bublinek. Dále také med, který zůstane ve sklenici celé měsíce tekutý není pravý. Pravý med časem zkaramelizuje.
Sponzorováno
4. Test vodou
Jedním z nejjednodušších testů je také test vodou. Pokud kápnete do vody pravý med, nerozpustí se, ale spadne na dno. Nepravý med se ve vodě hned rozpustí.
5. Test medu s chlebem
Když natřete na krajíc chleba pravý med, zůstane na povrchu. Nepravý med vsákne do chleba a zvlhčí ho.
6. Test s papírem
Stejně to můžete vyzkoušet i s listem papíru. Pokud na něj kápnete pravý med, zůstane na povrchu. Nepravý se vpije do papíru, případně zcela prosákne.
7. Med se musí táhnout
Při nabírání lžící ze sklenice by měl být med kompaktní – z lžíce se táhne jako jednolitý proud. Pokud kape, určitě není pravý.
8. Test medu se zápalkou
Dejte trochu na špičku zápalky tak, aby byla zápalná část pokryta medem. Pak zkuste škrtnout zápalkou jako obvykle. Pokud se vznítí – med je pravý, pokud ne, je ředěný vodou více, než povoluje norma. Nebo namočte ubrousek do medu a zkuste ho zapálit. Hoří? Pak je med pravý.
9. Chuťový test medu
Pokud máte možnost med před koupí ochutnat, je to také dobrá možnost, jak ho otestovat. Pravý med při prvním kontaktu s chuťovými buňkami má spíše nahořklý nádech a při polykání může dokonce mírně píchat v hrdle.
Pamatujte, barva medu neznamená jeho kvalitu
Barva medu podle včelaře není správným vodítkem při výběru, protože tmavší nebo světlejší odstíny jsou charakteristické i pro pravý med. Na druhou stranu lze nepravý med snadno přibarvit například přidáním karamelu.
Co si ještě o medu a jeho kvalitě přečíst?
VIDEO: Jaké máme druhy medu?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články