Obsah článku
Jen málokterá potravina má svůj den. Sladkému pokušení jménem čokoláda se to podařilo. Pro čokoládu je to den 7.7. Datum 7.7. roku 1550 je pro čokoládu významný proto, neboť v tento den se na pultech obchodů v Evropě objevilo toto sladké pokušení a začala se čokoládová posedlost. I vy jste jí milovníkem ? Pokud ano, tak tento červencový den patřil právě vám!
Komu vděčíme za čokoholizmus?
Španělský dobyvatel Hernando Cortéz v 15 století jistě netušil, jakou vlnu čokoholizmu spustí, když do Evropy přiveze z Mexika znalosti o výrobě horkého povzbuzujícího černého nápoje z kakaových bobů. Původní receptura zahrnovala rozemletí plodů zeleného kakaovníku, které se zahustili kukuřičnou moukou a ochutili vanilkou a chilli kořením. Na nápad přidat do čokolády mléko i cukr a vytvořit tak mléčnou čokoládu přišel Švýcar Daniel Peter v 19. století a jeho nápad rozvinul R. Lindt, který jako první oddělil kakaové máslo od kakaa, čímž dal základ dnešní tabulkové čokoládě.
Dnes jsme právě v nejlepším období čokománie, protože si sami můžeme vybrat, v jaké podobě ji budeme konzumovat. Když se začali zdůrazňovat příznivé účinky kvalitní tmavé čokolády na naše zdraví, začali jsme opět hledat cestu k tmavým druhům s vysokým obsahem kakaa.
Čtěte také: Čokoláda a její vliv na zdraví.
Hořká čokoláda pomáhá kuřákům
Toto sladké pokušení s vyšším obsahem kakaa obsahuje antioxidační látky jménem flavonoidy, které napomáhají kvalitnímu fungování cév, čímž snižují riziko srdečně – cévních onemocnění. Hořká čokoláda pomáhá i kuřákům zlepšit elastičnost cév, alespoň to tvrdí výsledky švýcarských vědců.
V Bostonské univerzitě zase zjistili, že hořká čokoláda snižuje krevní tlak u lidí z hypertenzí.
Na druhé straně je třeba mít na paměti, že čokoláda obsahuje také mnoho cukrů a tuků, a proto se skutečně třeba zaměřit na tmavé hořké druhy s obsahem kakaa nad 70 %.
Sponzorováno
Čokoláda a zdraví
Dospělí i děti milují čokoládu, a to díky složce theobrominu, jež povznáší náladu a stimuluje neurony, ale to není všechno. Dá se říci, že čokoláda by mohla být v supermarketu, stejně jako v lékárně. Důvodem je fakt, že kakao je přirozeně bohaté na antioxidanty. Hlavní z antioxidantů, které jsou obsaženy v kakau, patří do velké rodiny polyfenolů a konkrétněji flavonoidů. Antioxidanty jsou cenné pro kardiovaskulární systém. Mají pomoci v boji proti stárnutí buněk a molekulárnímu poškození krevních lipidů a DNA.
Několik studií prokázalo blahodárné účinky čokolády na srdce a krevní oběh. Za prvé, kakaové polyfenoly snižují oxidaci „špatného“ cholesterolu. Za druhé, zvyšují průtok krve. Konečně, zvyšují dilataci krevních cév. Množství flavonoidů v čokoládě závisí na obsahu kakaa. Tmavá čokoláda má proto větší nutriční přínos, než mléčná čokoláda. Čokoláda má dokonce větší antioxidační účinek, než zelenina. Má vyvážené proporce ze tří základních živin – sacharidů, tuků a bílkovin, které se nalézají v čokoládě. Kromě toho obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek: vápník, železo, hořčík, draslík, zinek a fosfor, vitamin D, vitamin E, vitamin H a vitamin B12. Kvalitní čokoláda také nemá vliv na tvorbu akné. To si pamatujte.
Nicméně, čokoláda nemůže nahradit ovoce a zeleninu, jejichž další nutriční složky nejsou v žádném případě srovnatelné. Čokoláda, ačkoli prodávaná v lékárnách, nemůže bojovat s nemocí. Přesto, je-li konzumována s odpovídajícím množstvím ovoce, zeleniny, obilovin atd., pak plně prokazuje svůj význam.
A co si dále o čokoládě přečíst?
VIDEO: Domácí zdravá čokoláda jak jí vyrobit? To musíte vidět!
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Čokoláda
Přečtěte si také naše další články
[…] Čtěte také: Tajemství čokolády. […]