Bodywork a šiatsu masáže – jak na ně a k čemu jsou dobré? 4.86/5 (7)

bodyworkBodywork je anglický výraz pro alternativní medicínskou techniku, která podporuje relaxaci prostřednictvím stimulace svalů a kloubů a několika masážních a dechových cvičení. Výsledkem je léčivá energie, která se dostává do celého těla.

Shiatsu je jedna z forem této techniky, která vznikla a vyvíjela se v Japonsku. Charakteristické je pro ni použití jemného tlaku prstů v určitých bodech na těle. Tento tlak má zvláštní účinek na pojivovou tkáň. Ta se nachází těsně pod povrchem kůže po celém těle, pro co se často označuje za největší orgán lidského těla. Pojivová tkáň vytváří ochranný obal nad každou kostí, nervovou a krevní cévou a každým svalem, či kloubem. Pokrývá také vnitřní orgány, včetně mozku a míchy.

Ulevte svému tělu

Použitím automasážní techniky shiatsu (tzn., že se masírujete sami) je tato pojivová tkáň, která může být křehká, nebo přetížená v důsledku špatného prokrvení, okamžitě aktivována a hydratována. Jemným působením tlaku na určité body se navíc aktivují elektrické signály tkáně, které se rozšíří v celém těle, díky čemuž dochází k prokrvení a relaxaci svalů, odstranění bolesti svalů a kloubů, napětí, stresu a únavy.

Zatímco jiné masážní techniky jako je reflexní či akupunkturní terapie často vyžadují zkušené praktické lékaře a maséry, shiatsu zvládnete sami v pohodlí vašeho domova se stejnými výsledky.

Se šiatsu zrelaxujete

Shiatsu je vynikajícím prostředkem k uvolnění ztuhlého či namožených svalstva například po vyčerpávající fyzické aktivitě. Tímto způsobem nejenže dopřejete tělu uvolnění a relaxaci, navíc zlepšíte postoj těla a spánek. Techniky můžete aplikovat dvakrát denně, ale nekombinujte obě ve stejný den.

Jak na tyto relaxační masáže – postup

 1. klekněte si na podlahu tak, abyste nohy měli pod zadkem
 2. ruce dejte za záda a oběma palci chyťte chodidla přibližně uprostřed
 3. znovu palci vyvíjejte tlak na chodidla po celé délce alespoň deset minut, ideálně krouživými pohyby

Se šiatsu naberete energii

Dlouhodobou aplikací japonské masážní techniky dochází k nabytí ztracené energie. Toto cvičení totiž podporuje tok terapeutické energie z hrudníku do zbytku těla ve směru dolů.

Jak na tyto energetické masáže – postup

 1. položte ruce pevně na prsa
 2. přitlačte je k hrudi a začněte masírovat ve směru od hora dolů
 3. masírujte po dobu 10 minut dvakrát denně

Se šiatsu odstraníte úzkost a stres

Masážní technikou shiatsu, která využívá soustředění tlaku v oblastí dlaní a jejich okolí, dokážete výrazně snížit pocit úzkosti. Stresu se zase zbavíte masírováním spánků a vrchní části hlavy.

Postup na odstranění úzkosti:

 1. palcem pravé ruky začněte tlačit přibližně ve středu vaší levé dlaně po dobu asi 60 sekund
 2. narovnejte levou ruku, první rukou chytněte všechny čtyři prsty (kromě palce) na levé ruce a vytáhněte je směrem dolů do polohy, která vám nezpůsobuje bolest, po pěti sekundách tlak uvolněte
 3. pravým palcem zatlačte střed spodní části levé dlaně a vydržte v tomto tlaku 60 sekund
 4. nakonec otočte levou ruku dlaní dolů a pravou rukou krouživými pohyby masírujte horní část zápěstí po dobu 60 sekund
 5. nyní celý postup opakujte na pravé ruce

Postup na zmírnění stresu:

 1. sedněte si na židli, případně pohovku tak, abyste na seděli jen na polovině zadku, docílíte tím, že budete sedět vzpřímeně
 2. obě ruce položte na hlavu tak, abyste palci dotýkali spánků a ostatními prsty vrchní přední části hlavy nad čelem
 3. palci jemně přitlačte spánky, přičemž jimi hýbejte krouživými pohyby
 4. při této masáži zavřete oči a zhluboka dýchejte
 5. masírujte pět až deset minut dvakrát denně

Se šiatsu odstraníte bolest zad a kříže

Japonská masážní technika se v průběhu let praxí ukázala jako jedna z nejideálnějších u pacientů s akutní bolestí zad a křížů.

Postup na odstranění bolesti zad:

 1. oběma rukama si chyťte boky tak, že palce budou po stranách zad směřovat dolů a ostatní prsty budete mít položené na kříži
 2. prsty na zádech masírujte způsobem, jakým se hýbou nohy stonožky při pohybu (tzn. nejdříve přitlačte oba malíčky, pak oba prsteníčky, dále oba prostředníčky a nakonec oba ukazováčky)
 3. každým prstem byste měli zatlačit dovnitř zad alespoň na pět sekund
 4. masírujte deset minut dvakrát denně

Se šiatsu se zbavíte nespavosti

Pravidelnou masáží shiatsu technikou může dojít i k odstranění problémů se spánkem. Pokud tedy nedokážete spát déle než pár hodin, nebo se v noci často budíte, vyzkoušejte následující postup:

 1. palcem a ukazováčkem pravé ruky tlačte po celé délce prstů levé ruky od kořene po špičku
 2. u každého prstu opakujte pět až desetkrát
 3. po dokončení postupu opakujte vyměněním rukou

VIDEO: Jak také může vypadat japonská masáž shiatsu

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva