Sponzorováno

Plavání se zraněním či otevřenými ranami: Co vám hrozí? 4.43/5 (14)

Plavání s otevřenými ranamiKdyž máte otevřenou ránu, není vhodné, abyste prováděli sporty ve vodě nebo se v ní byť rekreovalo. Mluvíme o jakémkoliv vodním toku, vlastním bazénu či veřejném koupališti. Bakterie, vyskytující se ve vodě mohou ránu kontaminovat a způsobit vážné zdravotní problémy. Kromě toho vystavujete ostatní koupající se potenciálnímu riziku onemocnění z vaší rány.

Rekreační nemoci z vody

Rekreační nemoci z vody jsou dost častým a nepříjemným, letním společníkem. Ve vodě se dostáváme do kontaktu s bakteriemi, které se nezastaví pouze na povrchu kůže, ale se umí dostat i do těla, když se napijeme vody z bazénu, nebo se nám jen dostane do nosu. Pokud máte kdekoliv na těle ránu, bakterie umějí způsobit respirační, trávicí, kožní, ale i neurologické infekce.

V bazénu je sice voda recyklovaná pomocí filtračního systému a chlór zabije většinu bakterií, které způsobují zmíněné onemocnění. Může jít řádově o hodiny, a některé typy přežijí, navzdory dezinfekci.

Zdravé koupání

Zdravé plavání a koupání ve vodě znamená dodržovat určitá pravidla:
Nekoupejte se, když máte průjem
– Vyhněte se polykání vody v bazénu
– Nacvičte si dobrou hygienu, tj. sprchování mýdlem před koupáním a mytí rukou po použití toalety na koupališti.

Pokud si na sobě všimnete otevřené rány, neplavte. Stejně tak upozorněte provoz koupaliště, pokud se někdo jiný zraní, krvácí a nerespektuje zákaz vstupu do vody. A netýká se to jen koupališť. Jezera, řeky a dokonce i oceány mohou být kontaminovány bakteriemi z různých zdrojů.

Sponzorováno

Bazén: Často směs chlóru a bakterií

I přes všechny kontroly, které děláme a i přes chlór tento koupání v bazénu s sebou určitá rizika přináší. Ve vodě i v šatnách můžete chytit plísně, z chlóru z upravované vody mohou vznikat alergické reakce. Při předávkování chlór těká do ovzduší a vytváří organické sloučeniny, které dráždí dýchací cesty, oči a oční spojivky. Říkáte si tedy „čím méně, tím lépe“? Ani ne: při snížení dávky se v bazénové vodě zase nepodaří úplně zlikvidovat škodlivé mikroorganismy.

Některé bakterie mohou dokonce přežít dlouhou dobu ve slané vodě. Otevřená rána je ten nejlepší vstup do vašeho těla, doslova otevřená brána pro různé bakterie, které mohou způsobit infekce. Tehdy je vhodné počkat, až se vám rána zahojí a uzdravíte se. Jinak můžete léto prožít s nepříjemnými následky.

Navíc vedle dřívějších zařízení, určených především k plavání, roste počet bazénových komplexů určených k relaxaci a zábavě: aquaparky, nejrůznější druhy a typy vířivek, horké vany, relaxační vany, tzv. floating tanky a řada dalších vodních atrakcí. V těchto komplexech je většinou teplota vody vyšší (nad 28 stupňů) a tím se úměrně zvyšují i možná zdravotní rizika. Například nálezy bakterií, vyvolávající kožní onemocnění, činí v teplých bazénech 38, 9 %. Ve studených bazénech je to jen 5,7 %.

Před vstupem do bazénu se osprchujte!

Nejdůležitějším faktorem, určujícím stupeň rizika vzniku jakéhokoliv onemocnění v umělých bazénech a koupalištích, je především zdravotní stav a chování návštěvníků. Přitom stačí tak málo: před vstupem se ospchovat a rozhodně nechodit do bazénu, když člověk trpí nějakým infekčním onemocněním.

Sponzorováno

Přestane-li kvalita vody vyhovovat hygienickým požadavkům, je provozovatel zařízení ze zákona povinen okamžitě stav napravit. Pokud se ani pak jakost vody nezlepší, pak musí provoz zastavit až do definitivního odstranění závady. V případě nedodržení této povinnosti hrozí provozovateli tohoto zařízení pokuta až do výše dvou miliónů korun.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Plavání se zraněním či otevřenými ranami: Co vám hrozí?”

  1. […] Čtěte také: Co Vám hrozí při plavání s otevřenými ranami? […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva