Sponzorováno

RADA: co dělat když se rozbije rtuťový teploměr 4.86/5 (14)

  • Standardní rtuťový teploměr obsahuje asi ½ gramu rtuti. I když toto malé množství rtuti obvykle nepředstavuje bezprostřední zdravotní riziko pro dospělé, pro malé děti či domácí mazlíčky by mohlo.
  • Je třeba zavést správné postupy čištění, aby se zajistilo, že se rtuť doma nevypařuje, protože výpary rtuti představují pro zdraví dětí vážnější hrozbu.
  • Nikdy nevysávejte rtuť vysavačem! Vysávání může odpařit rtuť a zvýšit pravděpodobnost expozice člověka.
  • Udržujte děti, domácí zvířata a ostatní mimo oblast úniku.
  • Dobře vyvětrejte místnost, kde došlo k úniku.
  • Při čištění rozlité rtuti používejte latexové nebo neoprenové rukavice.
  • Pomocí kousku tvrdého papíru přitlačte kuličky k sobě a zabraňte šíření rtuti.
  • K zachycení malých kuliček rtuti použijte lepicí pásku. Použijte baterku k detekci zbývajících kuliček rtuti.

Co dělat s rozbitým rtuťovým teploměrem?

Co dělat s rozbitým rtuťovým teploměrem?

Se všemi těmi digitálními zařízeními a vychytávkami je v dnešní době vzácné vidět rtuťový teploměr a ještě vzácnější je ho rozbít. Navc rtuťový teploměr už dnes ale v lékárnách nekoupíme (jejich prodej je v EU zakázaný).

Sem tam se stává, že se rtuťový teploměr rozbije – rtuť je jedním z těch děsivých kovů, se kterými si nechcete zahrávat.

Dobrou zprávou je, že naše těla snadno neabsorbují tekutou rtuť přes kůži, takže se nebojte, pokud se jí náhodou dotknete. Ale zase rtuť se po rozbití teploměre vypařuje – takže snadno absorbujeme páry rtuti do našich plic – stále tak musíte být opatrní.

Proč je vlastně rtuť nebezpečná a prose ji obávat? Rtuť je zákeřná tím, že jde o kumulativní jed, který se z těla vylučuje velmi pomalu (polovina se vyloučí přibližně do 60 dní). Rtuť může mít toxické účinky na nervový, trávicí a imunitní systém, na plíce, ledviny, kůži a oči.

Pokud jste těhotná, kojíte nebo máte malé děti, měli byste si také uvědomit, že i malé množství rtuťových par může být zvláště škodlivé pro nenarozené a kojící děti, stejně jako pro malé plíce dětí a domácích zvířat. Tak na to pozor.

Existují různé způsoby, jak vyřešit rozbitý rtuťový teploměr, v závislosti na povrchu, kam rtuť dopadla.

Jak řešit rozbitý teploměr na různých površích?

Tento článek popisuje, jak čistit tekutou rtuť:

Sponzorováno

  • Z hladkých povrchů (jako jsou podlahy a pracovní desky)
  • Z savých povrchů (jako je oblečení, koberce a čalounění)
  • Ve větším množství (jako je středoškolská vědecká laboratoř)

Jak vyřešit rozbitý rtuťový teploměr, když se rozbil na hladkém povrchu (plovoucí podlaha)

  1. Nejprve se ujistěte, že všechny děti, domácí mazlíčci a těhotné ženy okamžitě opustí místnost.
  2. NEVYSÁVEJTE ani nezametejte rozbité kusy teploměru.
  3. Místo toho si nasaďte pár gumových nebo latexových rukavic a opatrně seberte rozbité sklo nebo plast papírovou utěrkou. Dejte kusy teploměru do plastového sáčku.
  4. Kuličky rtuti se pohybují RYCHLE. Není lehké je sebrat. Pomocí malého kousku papíru nebo kartonu velmi pomalu navalte rtuťové kuličky na druhý kus papíru a vše uzavřete do dalšího plastového sáčku.
  5. Posviťte baterkou pod úhlem na místo rozbití, abyste našli další malé lesklé kousky, které je třeba ještě posbírat. Zvláštní pozornost věnujte případným záhybům nebo prasklinám, kde bude rtuť hůře viditelná. Rtuť po rozbití teploměru může cestovat rychle a daleko, takže se vydejte i za hranice svého bezprostředního okolí a prohlédněte si celou podlahu.
  6. Pomocí kapátka vysajte zbývající rtuťové kuličky. Opatrně je kapátkem dejte na vlhký papírový ručník a poté vše uzavřete do plastového sáčku.
  7. Polepte podlahu lepicí páskou, abyste zachytili zbývající korálky nebo malé kousky skla, které možná okem nevidíte. Znovu vše uzavřete do plastového sáčku.
Pokud se vám rozbil rtuťový teploměr na tvrdém povrchu, takto vezměte kus tvrdého papíru a kuličky dejte dohromady. A naberte se pomocí druhého kusu papíru.

Pokud se vám rozbil rtuťový teploměr na tvrdém povrchu, takto vezměte kus tvrdého papíru a kuličky dejte dohromady. A naberte se pomocí druhého kusu papíru.

Následný úklid

Budete muset označit a zlikvidovat každou tašku, ale různé obce mají různé způsoby, jak to udělat. Zavolejte ideálně místnímu zdravotnímu oddělení (hygienu) nebo komunálnímu zařízení pro odpady a zjistěte, jak na to.

Jakmile bude oblast vyčištěna, stále je vhodné držet všechna domácí zvířata a lidi mimo danou místnost. Zapněte ventilátor, otočte jej směrem k otevřenému oknu a větrejte prostor po dobu 24 hodin.

Jak řešit rozbitý teploměr na savém povrchu (koberce, oblečení)

  1. Nejprve vystřihněte znečištěné kusy látky a uzavřete je do plastového sáčku.
  2. Požadavky na likvidaci rozbitého teploměru se mohou v jednotlivých městech lišit. Zavolejte místnímu zdravotnímu oddělení (hygieně) nebo zařízení pro komunální odpad a zeptejte se, jak sáček označit a zlikvidovat.
  3. Udržujte prostor dobře větraný po dobu alespoň 24 hodin – ideálně podpořte proudění vzduchu otočením ventilátoru k otevřenému oknu.
  4. Během této doby opět držte všechna domácí zvířata a lidi mimo oblast (místnost).

Čištění většího množství rozlité rtuti (třeba v laboratoři)

Pokud jste rozlili větší množství kapalné rtuti, než jaké je normálně v teploměru – například ve středoškolské vědecké laboratoři – ať všichni okamžitě opustí místnost.

  1. Neprocházejte místem, kde rtuť unikla, můžete riskovat její rozšíření. A to nechcete.
  2. Otevřete všechny dveře a okna ven a zavřete všechny dveře do ostatních částí budovy.
  3. Snižte teplotu, abyste zabránili vytváření dalších výparů.
  4. Okamžitě zavolejte místnímu zdravotnímu nebo hasičskému sboru pro další pokyny. Buď to zpracují přímo, nebo vás provedou bezpečnou likvidací rtuti.

Co je dobré vědět, když se vám rozbije teploměr

  • Nikdy nevysávejte ani nezametejte rtuť. To jen šíří páry vzduchem a zvyšuje expozici.
  • Rtuť je nebezpečný odpad. Nikdy jej nelikvidujte spolu s běžným domácím odpadem – je dobré se zeptat konkrétní bezpečnostní pokyny z místního zařízení pro sběr nebezpečného odpadu, nebo z hygieny.

Sponzorováno

Já nedávno volal kvůli tomu na hygienu a řekli mi, že mám pomocí papíru nabrat rtuť do sáčku, dobře ho zavřít a zanést do lékárny.

A dále si o rtuti přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva