Sponzorováno

Antikoncepce pro muže – nový vědecký objev 4.8/5 (5)

Antikoncepce pro mužeDámy, nebaví vás už každý den polykat pilulky? Blýská se na lepší časy. Možná to brzy můžete nechat zcela na něm. Plánované rodičovství stále leží na bedrech ženy. Od objevu minipilulek se zdálo, že to tak zůstane navěky. Muži díky nim mohly hodit starosti za hlavu a spolehnout se na partnerku. To se však změní! Vědci totiž přišli s antikoncepcí pro muže.
Kalifornští vědci totiž zjistili, že molekula HV1 dokáže ovlivňovat rychlost spermií. Tento nový poznatek by mohl být prvním krokem nejen k mužské antikoncepci ale také k léku na plodnost.

Už dříve vědci přišli na to, že rychlost spermií ovlivňuje pH prostředí v těle. Čím více je organismus muže překyselený, tím pomaleji jsou jeho spermie. A v tom je celý vtip! Stačí pouze „pustit plynový pedál“, aby spermie zmeškali svou příležitost oplodnit vajíčko.

Podle lékaře Allana Pyceya ze Sheffieldské univerzity byl tento výzkum velmi užitečný. „Dostali jsme se tak o krok blíže k antikoncepci pro muže. Ale také k tomu, abychom našli způsob, jak zrychlit pomalejší spermie, a tak dokázat léčit neplodnost mužů,“ vysvětlil odborník .

Antikoncepce pro muže

Doposud existovaly v podstatě jen tři druhy antikoncepce, kterým vládl muž. Byl to přerušovaný styk, který ale rozhodně jako antikoncepci pro jeho malou účinnost lékaři nedoporučují, dále kondomy a vasektomie, tedy chirurgické přerušení chámovodů, což je ale také nevratným procesem, při kterém se muž stává navždy neplodným. Nyní ale vše vypadá jinak. Možná totiž budou brzy pilulky za nás polykat muži. Ve vývoji a v testování je totiž hned několik nových typů mužské antikoncepce. Tak co se s tím přestat zabývat a nechat vše konečně na něm? Můžete si (společně) vybrat:

Sponzorováno

Mužská pilulka

Mohou si zvolit hned ze dvou druhů – nehormonální a hormonální. Nehormonální pilulka obsahuje látku s názvem CDB – 4022, která umí snížit vytváření spermií ve varlatech, a to tak, že po třech týdnech jsou muži prakticky neplodní. Ale ne natrvalo, asi 4 měsíce po jejím vysazení se mužská plodnost prý zcela normálně vrací. Momentálně se testuje. Na hormonální antikoncepci jsou prováděny rozsáhlé klinické studie v řadě zemí, a to za podpory světové zdravotnické organizace WHO. O jejich výrobu mají zájem ale pouze dvě velké farmaceutické společnosti, které mají také zkušenosti s výrobou antikoncepce ženské. Je to pochopitelné, bojí se. Není jisté, zda by o ni byl zájem, a zda by tak neinvestovaly do něčeho, co je nejisté, na úkor toho, co funguje… A tak se bohužel možná budeme muset i z tohoto důvodu stále spoléhat jen na sebe. A jak by případná mužská hormonální antikoncepce vypadala? Podobně jako ta nehormonální, měla by zastavit tvorbu spermií.

Testosteron

Čím více testosteronu, tím více klasické mužnosti, tvrdí se. Jenže ne ve všech ohledech. Zcela náhodou, při výzkumu léků proti svalové slabosti, které obsahovaly testosteron, se zjistilo, že tento funguje také jako mužská antikoncepce. A to tak, že snižuje množství ejakulátu a spermatu. Do výsledků výzkumu tohoto prostředku se vkládají velké naděje. Totiž na rozdíl od předchozích experimentů s ženským hormonem progestinem, který je také součástí ženské hormonální antikoncepce, který z mužů ‚dělal‘ ženy, by se jim testosteronový preparát mohl líbit. Zvláště těm více narcisistním. Má totiž dobré ‚vedlejší účinky‘ – zvyšuje množství svalové hmoty, stejně tak jako chuť na sex.

Antikoncepční injekce

Z tohoto asi muži, které, jak se říká, skolí obyčejná rýmečka, moc nadšení nebudou. Tato antikoncepce je prostě injekcí do chámovodu, kterou se tam tak aplikuje gel, jenž zabíjí spermie, a to na dobu celých deseti let. Údajně jde o metodu bezbolestnou a ejakulace jim také zůstane, ale vsadily bychom krk na to, že se mužům jenom při představě, jak někdo zachází tímto způsobem s jejich pokladem, vyděsí.

Klip na sperma

VID – tedy Vasclip Implant Device je dalším typem mužské antikoncepce, která už byla na trh uvedena (v roce 2003). Jde o jakousi variantu vasektomie, ovšem v tomto případě se jedná o zákrok vratný. VID je polymerický klip veliký asi jako rýže, kterým se za pomoci drobného zákroku prováděného v lokální anestezii ucpe chámovod. Tento klip pak působí jako zátka, která únik spermatu zablokuje a tím způsobí neplodnost. V případě, že muž pak bude chtít zase být plodný, se tento klip prostě jen zase odoperuje a jeho schopnost počít děti se hned vrátí.

TIP: Koukněte na různé antikoncepční metody

VIDEO: Antikoncepce pro muže

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Antikoncepce pro muže – nový vědecký objev”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva