Sponzorováno

Přirozený porod: Rodit doma, nebo v nemocnici? 4.88/5 (8)

Přirozený porod: Rodit doma, nebo v nemocnici?Přemýšlíte, co zapsat do porodního plánu, zda rodit přirozeně a jak si vlastně vybrat porodnici? Poradí vám Ženské kruhy.

Jak vnímáte současný trend porodů – převládají nastávající maminky, které ho chtějí co nejpřirozenější, nebo ty, které se plně spoléhají na lékaře a za jakékoliv úkony jsou jim vděčné?
Stále více žen si žádá přirozený porod, i když si nemyslíme, že by šlo o většinu. Pod přirozeným porodem rozumíme takový, do kterého se uměle nezasahuje, respektuje se jeho přirozená rychlost a ženě se poskytne co ​​největší svoboda s ohledem na výběr poloh po dobu celého porodu a žena a dítě jsou ošetřovány jako nedílná jednotka. Ve vyspělé Evropě je přirozený porod norma, protože výzkumy ukázaly, že pro zdravou ženu a zdravé dítě je to nejvhodnější volba. Důvěru v personál při porodu nevnímáme jako něco negativníh. Naopak , považujeme ji za velmi důležitou a prospěšnou, zejména pokud se ženě podaří najít odborníka, ochotného vést porod bez rutinních zásahů.

V čem vidíte největší důvody nespokojenosti maminek se službami porodnic u nás?
Každá žena očekává od porodnice něco jiného. My se nejčastěji setkáváme s problémy, které shrnu jako ztrátu kontroly nad průběhem porodu a nedostatečný kontakt s dítětem po porodu. Ve srovnání s vyspělou Evropou má česká rodička v praxi jen velmi omezenou možnost rozhodovat o průběhu porodu a o jednotlivých lékařských úkonech, které se týkají jejího těla a dítěte. Často se stává, že ženy vnímají negativně ne ani tak samotný průběh porodu jako fakt, že úkony se na ní provedou automaticky, bez informování a konzultace, nebo dokonce se provedou přes její nesouhlas. Na Slovensku i v ČR je ještě stále hodně porodnic, kde se dítě po porodu rutinně a bezdůvodně odnáší na několik hodin pryč od matky. Mnoho matek to vnímá velmi bolestně.

Do jaké míry má podle vás porodnice vycházet vstříc požadavkům maminek, pokud jde o přirozený porod?
Podle našich platných právních předpisů má každý člověk plné právo rozhodovat o lékařských úkonech prováděných na jeho těle, jakož i být předem informován o všech možnostech ao rizicích spojených s navrhovanými postupy. Svůj souhlas s nimi vyjadřujete při porodu podepsáním informovaného souhlasu. Ale můžete ho bez jakéhokoliv fyzického či psychického nátlaku i odmítnout podepsat. Pokud se dožadoval přirozeného porodu, nechcete něco „navíc“. Naopak, nemocnice, která zdravé ženě se zdravým dítětem neumožní přirozený porod, vystavuje oba zbytečným rizikům rutinních zákroků. Přirozený porod bez rutinních zásahů je pro zdravou ženu a zdravé dítě nejbezpečnější i podle doporučení WHO.

Sponzorováno

Co mám jako nastávající maminka udělat, jak se připravit, abych měla přirozený porod podle svých představ?
Žena, která rodí přirozeně v porodnici, rodí vlastními silami s vědomím, že má nablízku odborníky vyškolené na zvládnutí problémových situací. Na Slovensku i ČR to však vypadá většinou tak, že rodí “ personál a od vás se očekává, že nebudete příliš „překážet“. Pokud si s sebou přinesete rozsáhlejší porodní plán, případně se začnete dožadovat během porodu jiné polohy, než je zavedena, a podobně, personál se bude snažit opět dotlačit vás do role pasivní rodičky, a to i za cenu zastrašování a manipulací. Pokud chcete mít jistotu, že porodíte opravdu podle svých představ, bez rutinních zásahů, doporučujeme vám spíše popřemýšlet o porodu v zahraničí, v zařízeních, kde má personál s přirozeným porodem zkušenosti.

Odskočit si odrodit do zahraničí však není levný špás. Jak najdu „dobrou porodnici“ u nás? Podle čeho se mohu řídit?
Pokud bychom chtěli „dobrou porodnici“ definovat velmi zeširoka, můžeme říci , že je to taková, kde se všechny zásahy do porodu provádějí podle nejmodernějších vědeckých poznatků, kde je personál odborně vyškolený na zvládání rizikových situací, ale přitom nedělá z normálního fyziologického děje předem patologii. V dobré porodnici musí být samozřejmostí respektování pacientských práv a slušná komunikace. Podle našich zkušeností je dobré, pokud se řídíte svými dojmy z porodnice. To, že v nějaké porodnici byla spokojená vaše kamarádka, ještě neznamená, že budete spokojená i vy. Určitě doporučujeme zjistit si o porodnici co nejvíce, jít se tam podívat osobně a prodiskutovat své představy o porodu předem. Pokud narazíte na neochotu nebo nevoli personálu již při prezentaci svého porodního plánu, neměli byste počítat s tím, že během rozjetého porodu si přece jen nějak „sjednáte“ jeho průběh.

Dá se věřit i různým žebříčkům Slovenských a Českých porodnic?
Na základě čeho se určuje pořadí porodnic? Žebříčky porodnic sestavují osoby s rozdílnými preferencemi, přičemž „vyhrává“ většinový názor. Je dobré zjistit si, jaké parametry sehrály důležitou roli při sestavení pořadí, a následně se rozhodnout podle vlastních požadavků. Hodnocení žen matek je založeno spíše na osobních, těžko měřitelných dojmech. Odborné hodnocení se naopak snaží nabídnout pořadí na základě objektivnějších kritérií, ale také je důležité podívat se na to, které parametry ovlivňovaly celkové pořadí. Protože si například můžete říc , že pro vás není důležitá dostupnost epidurální analgezie nebo nechcete rodit ve velké porodnici, přičemž například právě za tyto parametry dostali porodnice v hodnocení plusové body.

Stále více nastávajících maminek touží nejen „odrodit“ a přinést si domů zdravé miminko, ale porod si i vychutnat jako nejkrásnější zážitek v životě a zvládnout ho vlastními silami. S požadavky na co nejpřirozenější porod v porodním plánu však narazíte ve většině nemocnic na odpor porodníků. Jak to změnit a jak si vybrat porodnici pro sebe „na míru“? Více nám o tom vyprávěla Miroslava Rašmanová, místopředsedkyně občanského sdružení Ženské kruhy, snažícími se o humanizaci porodnictví na Slovensku.

Kdo jsou Ženské kruhy?

Sponzorováno

Občanské sdružení s posláním informovat ženy o přirozeném porodu, zvyšovat jejich právní povědomí v souvislosti s lidskými, rodičovskými a pacientskými právy a zbourat mýtus, že žena neví porodit bez lékařského zásahu, že porod je nepříjemný a nebezpečný zážitek doprovázen bolestí, a podpořit ženy ve víře ve vlastní tělo a své dítě. Podívejte se na více informací o ženských kruzích.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva