Sponzorováno

Placenta previa (vcestné lůžko) – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (24)

  • Placenta previa je lékařský termín, který popisuje situaci, kdy se placenta nachází poblíž nebo přímo zakrývá děložní čípek, což je část dělohy, která vede do / z pochvy. Placenta previa může mít významné důsledky během těhotenství a porodu.
  • Existují tři hlavní typy placenty previe: Placenta previa marginalis: Placenta sahá až ke kraji děložního čípku, ale nezakrývá ho. Placenta previa partialis: Část děložního čípku je zakryta placentou. Placenta previa totalis: Placenta úplně zakrývá děložní čípek.
  • Placenta previa může být diagnostikována během rutinního ultrazvukového vyšetření během těhotenství.
  • Příznaky a komplikace spojené s touto podmínkou mohou zahrnovat: Vaginální krvácení: Jedná se o hlavní příznak placenty previe. Krvácení může být náhlé, bohaté a nepravidelné. Bolesti v podbřišku: Některé ženy mohou pociťovat bolesti nebo nevolnost v důsledku krvácení. Riziko pro plod: Placenta previa může znamenat zvýšené riziko komplikací pro plod, včetně nedostatku kyslíku nebo předčasného porodu. Potřeba císařského řezu: Vzhledem k riziku komplikací během vaginálního porodu může být nutný císařský řez.
  • Příčina placenty previe není vždy jasná, ale faktory zahrnují historii císařského řezu, věk matky, vícečetná těhotenství a kouření. Ženy s diagnózou placenty previe jsou často pečlivě sledovány lékařem a mohou vyžadovat speciální péči a plánování porodu.

Placenta previa může způsobit závažné krvácení během těhotenství a porodu.

Placenta previa může způsobit závažné krvácení během těhotenství a porodu.

Placenta previa, neboli nízko položená placenta či vcestné lůžko, nastává, když placenta pokrývá část nebo celý děložní krk během posledních měsíců těhotenství. Tento stav může způsobit závažné krvácení před nebo během porodu.

Placenta se během těhotenství vyvíjí v děloze ženy. Tento sáčkovitý orgán poskytuje dítěti během jeho vývoje potravu a kyslík. Odstraňuje také odpadní produkty z krve dítěte. Placenta se také označuje jako „po porodu“, protože se po narození dítěte opouští.

Během těhotenství se placenta pohybuje, když se děloha roztahuje a roste. Je normální, že placenta je na počátku těhotenství nízko v děloze. Když těhotenství pokračuje, děloha se roztahuje a placenta se obvykle pohybuje k vrcholu dělohy. Ve třetím trimestru by placenta měla být v blízkosti horní části lůna. Tato poloha umožňuje pohodlný porod.

Pokud se však placenta místo toho připojí k dolní části dělohy, může pokrýt část nebo celý děložní čípek. Když placenta pokrývá část nebo celý děložní čípek během posledních měsíců těhotenství, je tento stav znám jako placenta previa nebo také nízko položená placenta (vcestné lůžko). Většina žen s tímto stavem musí volit odpočinek na lůžku.

Příznaky (symptomy) spojené s placentou previa

Hlavním příznakem je náhlé mírné až těžké krvácení z pochvy, ale pokud se vyskytne některý z níže uvedených příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

  • křeče nebo ostré bolesti
  • krvácení, které začíná, zastavuje se a začíná znovu o dny nebo týdny později
  • krvácení po pohlavním styku
  • krvácení během druhé poloviny těhotenství

Rizikové faktory pro vývoj placenty previa

Rizikové faktory pro vývoj placenty prevy jsou například tyto:

  • neobvyklá poloha dítěte: např. poloha příčně (ležící vodorovně přes dělohu)
  • předchozí chirurgické zákroky, které ovlivňují dělohu: císařský řez, operace k odstranění děložních fibroidů, dilatace a kyretáž
  • jste těhotná s dvojčaty nebo jinými x-terčaty
  • velká placenta
  • abnormálně tvarovaná děloha
  • žena již porodila dítě
  • předběžná diagnostika placenty previa
  • žena je starší než 35 let
  • u asiatů je tento problém častější
  • žena je kuřák

Jak je placenta previa diagnostikována?

Obvykle se při rutinním (např. ve 20 týdnu) ultrazvukovém vyšetření objeví první známky placenty previa. Tyto počáteční příznaky nemusí být nutně příčinou obav, neboť placenta je v počátku těhotenství ženy často položena níže v děloze. Placenta se obvykle přemístí sama. Dle různých odhadů pouze u 10ti procent případů se rozvine problém placenta previa.

Sponzorováno

Pokud během druhé poloviny těhotenství dojde k jakémukoli krvácení, lékař bude sledovat polohu placenty pomocí jedné z těchto moderních metod:

  • Transvaginální ultrazvuk: Váš lékař umístí sondu do pochvy. Je to nebolestivé vyšetření orgánů nacházejících se v okolí pochvy. Jedná se o preferovanou a nejpřesnější metodu pro stanovení placenty previa.
  • Transabdominální ultrazvuk: Lékař umístí gel na břicho a pohybuje snímačem kolem břicha pro sledování pánevních orgánů. Zvuková vlna vytváří obraz na TV obrazovce.
  • MRI (zobrazování magnetickou rezonancí): Tato metoda také pomůže jasně určit umístění placenty.

Druhy placenty previa

Existují čtyři typy placenty previa. Každý z těchto typů bude mít různý vliv na to, zda má matka normální porod nebo zda bude potřebovat císařský řez a podobně. Léčba placenty previa pak samozřejmě bude také založena na tom, který typ placenty previa máte.

Obrázkem vysvětlené jednotlivé typy placenta previa.

Obrázkem vysvětlené jednotlivé typy placenta previa.

 

Částečná placenta previa (Insertio placentae profunda)

U této formy placenta pokrývá pouze částečně děložní čípek. Vaginální porod je většinou stále možný.

Placenta praevia marginalis

Tento typ začíná v raném až středním těhotenství. Svým okrajem zasahuje k vnitřní brance, během porodu (při dilataci děložního hrdla/branky) může přejít v placentu praeviu partialis. Placenta je umístěna na okraji děložního čípku a existuje velká šance na vaginální porod.

Placenta praevia partialis

Částečně překrývá branku, při dilataci branky vidíme okraj placenty. Placenta jen mírně překrývá děložní hrdlo, ale nezakrývá ho. Vzhledem k tomu, že hranice placenty se dotýká vnitřního otevírání děložního hrdla, jakékoli překrytí během porodu může způsobit menší krvácení. Avšak vaginální porod je obvykle možný.

Hlavní nebo úplná placenta previa – Placenta praevia centralis (totalis)

Zcela překrývá vnitřní branku. To je nejzávažnější typ. Zde se placentou pokryje celý děložní hrdlo. Obvykle se doporučuje císařský řez.

U všech typů může těžké nebo nekontrolovatelné krvácení vyžadovat nouzový porod císařským řezem k ochraně vás a vašeho dítěte.

Léčba placenty previa

Lékař se rozhodne, jak zacházet s placentou previa na základě těchto informací:

  1. množství krvácení
  2. měsíc těhotenství
  3. zdraví dítěte
  4. pozice placenty a dítěte

Množství krvácení je hlavním pomocníkem lékaře při rozhodování o tom, jak léčit tento stav.

Minimální až žádné krvácení

U případů placenty previa s minimálním nebo žádným krvácením vám lékař pravděpodobně navrhne odpočinek na lůžku. To znamená co nejvíce spočívat v posteli a pouze v případě potřeby stát a chodit. Budete také požádáni, abyste se vyhnuli sexu a pravděpodobně i cvičení. Pokud během této doby dojde k krvácení, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Silné krvácení

Případy těžkého krvácení mohou vyžadovat odpočinek a sledování vašeho stavu v nemocnici. V závislosti na ztrátě krve můžete potřebovat krevní transfúze. Můžete také potřebovat léky, aby se předešlo případnému předčasnému porodu.

V případě těžkého krvácení vám lékař může naplánovat císařský řez, jakmile je to bezpečné – a to nejlépe po 36-38 týdnech těhotenství.

Nekontrolovatelné krvácení

V případě nekontrolovaného krvácení je nutno provést nucený císařský řez.

Jak běžná je placenta previa?

Placenta previa postihuje přibližně 1 z 200 těhotných žen ve třetím trimestru těhotenství.

Sponzorováno

Máte s tímto stavem nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud se podělíte se zkušenostmi s placentou previa.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva