Sponzorováno

Implantační krvácení – co je to a kdy nastává? 4.8/5 (10)

Pokud máte podezření, že jste těhotná a ve spodním prádle vidíte lehké krvácení – malé růžové nebo hnědé skvrny – může to být tzv. implantační krvácení. K tomuto krvácení dochází cca 6 až 12 dní po početí a můžete ho snadno zaměnit za své pravidelné menstruační období. Implantační krvácení je vlastně časná známka těhotenství. Není nebezpečné a nepotřebujete léčbu.

Silné krvácení (více než typické krvácení v období) je však důvodem k obavám. Pokud máte silné krvácení samostatně nebo v kombinaci s horečkou, zimnicí nebo křečemi, které se zhoršují, kontaktujte určitě svého lékaře.

Příčiny implantačního krvácení

Jakmile spermie oplodní vajíčko, vznikne embryo. To poté putuje do dělohy, kde se implantuje do podšívky dělohy. Někdy, jak se embryo připojuje, způsobuje malé krvácení. Pro embryo (budoucí dítě) to není žádný problém. Je to skutečně jen důsledek přichycení embrya k děloze.

Příznaky implantačního krvácení

Krev může být světlejší barvy než ta, kterou vidíte během svého období. Mírné křeče jsou také docela běžné. K tomuto krvácení dochází obvykle dříve, než si všimnete ranní nevolnosti.

Léčba – je potřeba?

Vše se vyřeší samo. Pokud se obáváte, že krvácíte hodně, zavolejte svému lékaři. Možná bude chtít vědět, kolik krve bylo ve spodním prádle a jakou barvu krev měla.

Obecně má nějakou formu implantačního krvácení asi třetina těhotných žen.

Další příznaky doprovázející implantační krvácení

  • Lehké nebo slabé křeče (slabší než normální křeče v období)
  • Změny nálady
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnost
  • Citlivost prsou
  • Bolest v dolní části zad

Jak vypadá implantační krvácení?

Implantační krvácení vypadá trochu jinak než klasické krvácení v menstruačním období. Nyní je důležité si uvědomit, že ne všechny ženy mají během menstruačního období stejný průtok krve.

Existuje několik rozdílů oddělujících od sebe menstruační krvácení a implantační krvácení. Klíčové rozdíly jsou tyto:

Sponzorováno

  • Barva. Ať už je menstruační období těžké nebo lehké, většina žen je obeznámena s barvou krve ve svém období (obvykle světlá až tmavě červená). Implantační krvácení je však obvykle světle růžové až tmavě hnědé (rezavé barvy).
  • Srážení. Některé ženy během menstruace mají krev sraženu (některé zase ne). Implantační krvácení by však nemělo vykazovat žádné sraženiny.
  • Délka. Délka ženských období se může pohybovat od asi 3 do 7 dnů. Ženy, které nemají antikoncepci, mají tendenci krvácet déle, zatímco ženy, které antikoncepci mají, často krvácí kratší dobu nebo vůbec. Implantační krvácení by mělo trvat cca od několika hodin do 3 dnů.
  • Množství. Většina žen je má během období velký tok krve, ale s implantačním krvácením je to jiné. Implantační krvácení je obvykle jen špinění nebo slabý tok. Obvykle je implantační krvácení trochu růžové nebo hnědé. Může to být přerušované.

Pokud tedy v okamžiku, kdy očekáváte, že vaše období prožíváte, je jasná nebo tmavě červená krev, trvá déle než 3 dny a krve je dost, je velmi nepravděpodobné, že trpíte implantačním krvácením.

Pokud je však vaše menstruace kratší než obvykle (< 3 dny), krve je docela málo, je taková růžová / nahnědlá, spíž než červená a měli jste méně křečí než obvykle, je možné, že máte implantační krvácení.

Jiné příčiny krvácení

Těhotné ženy mohou krvácet z jiných důvodů, než je implantační krvácení. Pokud je krvácení těžké, ať už bez bolesti nebo s křečí, zavolejte svého lékaře.

Pokud jste těhotná a vidíte krev, může to být způsobeno:

  • Na vině mohou být hormonální a fyzické změny. V tomto případě by se mělo zastavit samo.
  • Mimoděložní těhotenství. To nastává, když se embryo „usídlí“ mimo dělohu. Možná krvácíte i s bolestí a křečí. Je to nebezpečné a musíte ihned navštívit lékaře.
  • Potrat. Asi 10-15% těhotenství končí během prvních několika měsíců. Většina žen krvácí a má křeče. Pokud víte, že jste těhotná a máte tyto příznaky, ihned zavolejte lékaře.

Sponzorováno

Máte s implantačním krvácením nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud nám je napíšete do komentářů.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva