Sponzorováno

Kompartment syndrom (compartment syndrom) – co je to – příznaky, příčiny, léčba 4.73/5 (15)

Kompertment syndrom jde řešit i chirurgicky

Kompertment syndrom jde řešit i chirurgicky

Kompartment syndrom (někdy označovaný také jako compartment syndrom) je velmi nebezpečný stav. Setkávají se s ním hlavně traumatologové (lékař, který se zabývá akutním poraněním jakéhokoli orgánu v těle). Bez včasné léčby může kompartment syndrom způsobit nezvratné poškození některé části těla – proto je velmi užitečné o něm něco málo vědět.

Co je to ten kompartment?

V lidském těle je celá řada anatomicky definovaných prostorů, které jsou od sebe odděleny kostmi, vazivovými septy (řekněme přepážkami) a svalovými fasciemi (vazivové obaly svalů). Těmto prostorům říkáme kompartmenty. Řada takových kompartmentů se vyskytuje na končetinách a probíhá jimi řada důležitých cév a nervů.

Co je kompartment syndrom?

Kompartment syndrom je vážný stav, ke kterému dochází, když je uvnitř svalového kompartmentu vysoký tlak.

Kompartmenty jsou skupiny svalové tkáně, krevních cév a nervů v pažích a nohou obklopené velmi silnou membránou zvanou fascie (fascie si můžete představit jako jakousi tenkou, pružnou kůži obklopující naše svaly, orgány a dokonce i kosti, což jim dává jejich tvar). Fascie se neroztahuje, takže otok kompartmentu může vést ke zvýšení tlaku uvnitř. To má za následek poranění svalů, krevních cév a nervů uvnitř kompartment.

Zvýšení tlaku může přerušit tok krve do kompartmentu. To může následně vést ke ztrátě kyslíku vstupujícího do tkání (ischemie) a buněčné smrti (nekróza).

Příčiny kompartment syndromu

Ke kompartment syndromu typicky dochází u závažných úrazů, které vedou ke zhmoždění a otoku tkání, případně ke krácení do kompartmentu.

Pokud se tento problém neřeší / neléčí, může způsobit trvalé poškození, protože svaly a nervy nedostanou potřebné živiny a kyslík. Neléčení stavu může vést třeba i k amputaci.

Typy kompartment syndromu

Tento syndrom dělíme na několik typů:

Akutní kompartment syndrom

Tento typ syndromu kompartmentu se obvykle vyskytuje poté, co utrpíte nějaké závažné zranění. Ve vzácných případech se může vyvinout i po nějakém lehkém poranění. Může se u vás například vyvinout akutní kompartment syndrom v těchto případech:

  • po zlomenině
  • po zranění, které vám rozdrtí ruku nebo nohu
  • v důsledku silně pohmožděného svalu
  • od nošení sádry nebo těsného obvazu
  • od nadměrného pití alkoholu nebo užívání drog

Chronický (námahový) kompartment syndrom

Cvičení, zvláště pokud stále děláte opakující se pohyby, může způsobit tuto formu kompartment syndromu. Vyskytuje se nejčastěji u lidí mladších 40 let, ale může se vyvinout v jakémkoli věku.

Pokud se věnujete aktivitám, jako je plavání, hraní tenisu nebo běh, máte větší riziko vzniku chronického kompartment syndromu. Riziko může také zvýšit intenzivní nebo časté cvičení.

Souvislost mezi cvičením a chronickým kompartment syndromem není plně pochopena.

Příznaky kompartment syndromu

Příznaky akutního kompartment syndromu

Nejběžnějším příznakem akutního kompartment syndromu je silná bolest, která se nelepší ani po odpočinku nebo po užívání léků. Vaše noha nebo paže se mohou bolet ještě více, když si je protáhnete nebo masírujete zraněný sval.

Sponzorováno

Mezi další příznaky patří pocit napětí ve svalu nebo mravenčení nebo pálení na kůži v okolí postižené oblasti.

Mezi příznaky syndromu pokročilého akutního kompartmentu patří necitlivost nebo paralýza. To je obvykle známka trvalého poškození.

Příznaky chronického kompartment syndromu

Bolest nebo křeče při cvičení jsou nejčastějším příznakem chronického kompartment syndromu. Poté, co přestanete cvičit, bolest nebo křeče obvykle vymizí do 30 minut. Pokud budete pokračovat v činnosti, která tento stav způsobuje, bolest může začít trvat déle.

Mezi další příznaky patří:

  • potíže s pohybem nohy, paže nebo postižené oblasti
  • otupělost
  • znatelná boule v postiženém svalu

Možné dlouhodobé komplikace

Možné komplikace akutního kompartment syndromu

Akutní kompartment syndrom vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc ke zmírnění tlaku. Trvalé poškození svalů a nervů se může vyvinout během několika hodin. Toto je vážný stav, který by mohl vyžadovat i amputaci, pokud nebude vyřešen okamžitě.

Možné komplikace chronického kompartment syndromu

Chronický kompartment syndrom se nepovažuje za extra vážný stav, ale měli byste informovat svého lékaře, pokud se u vás vyskytnou nějaké příznaky. Nepokoušejte se cvičit, když máte bolesti, protože by to mohlo způsobit trvalé poškození svalů, cév a nervů.

Diagnostika kompartment syndromu

Lékař provede fyzickou prohlídku, aby zkontroloval příznaky akutního nebo chronického kompartment syndromu. Mohou mírně zmáčknout zraněnou oblast a určit závažnost vaší bolesti.

Lékař může podstoupit rentgenové záření, aby vyloučil další stavy.

Možnosti léčby kompartment syndromu

Jak se dá tento syndrom léčit?

Léčba akutního kompartment syndromu

Chirurgie je jedinou možností léčby tohoto typu kompartment syndromu. Tento proces zahrnuje rozříznutí fascie, aby se snížil tlak v kompartmentu. V závažných případech bude lékař muset před uzavřením řezu počkat, až otok poklesne, a některé z těchto ran vyžadují štěpy kůže.

Pokud jste tento stav vyvinuli kvůli sádře nebo těsnému obvazu, bude nutné materiál odstranit nebo uvolnit.

Léčba chronického kompartment syndromu

Váš lékař může nejprve doporučit nechirurgické léčebné metody, včetně těchto:

  • fyzikální terapie k protažení svalu
  • dá vám protizánětlivé léky
  • doporučí změnu typu povrchu, na kterém cvičíte
  • doporučí provádění činností s jemnějším dopadem jako součást cvičení
  • doporučí odpočinek po aktivitě nebo úpravu samotné aktivity
  • doporučí ledování končetiny po aktivitě

Konzervativní terapie tedy spočívá zejména v léčbě bolesti a podávání protizánětlivých léků a léků proti otokům.

Sponzorováno

Pokud tyto metody nefungují, možná budete potřebovat operaci. Chirurgie je obecně účinnější než nechirurgické metody léčby u chronického kompartment syndromu.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva