Sponzorováno

Srdeční komoce (Commotio Cordis) – když sportovci mohou zemřít 4.89/5 (9)

Srdeční komoce (Commotio Cordis) - když sportovci mohou zemřítCommotio cordis (srdeční komoce) je abnormální srdeční rytmus (ventrikulární fibrilace) a srdeční zástava ihned po zásahu do hrudníku. Ve většině případů je příčinou baseballový, hokejový puk nebo lakrosový míček, který zasáhne levou stranu vašeho hrudníku. Okamžitá kardiopulmonální resuscitace (KPR) poskytuje nejlepší šanci na přežití při commotio cordis (srdeční komoci).

Pojďme začít příběhem.

Příběh Chrise Prongera, hokejového obránce

Legendární obránce Chris Pronger jen o vlásek unikl smrti přímo během zápasu. Po ráně pukem přímo do srdce totiž u něj došlo k srdeční komoci a on se na několik sekund ocitl bez pulsu. Naštěstí se jej podařilo zachránit a o dva dny později Pronger opět nastoupil do zápasu. „Zablokoval jsem střelu, která mě zasáhla přímo do srdce. Píchlo mě tam a měl jsem problém popadnout dech,“ vzpomíná Pronger. Po tvrdé ráně ještě dokázal vstát a udělat pár pohybů vpřed, ale nakonec zkolaboval. „Když se ke mně dostal lékař, měl jsem protočené oči a modraly mi rty. Sundal mi helmu a nahmatal puls,“ pokračoval Pronger v mrazivém vyprávění. Puls byl však nehmatný, a tak dnes 48letému bývalému obránci začali rozstříhávat výstroj, aby se dostali k hrudníku. Jelikož byl bek stále bez pulsu, zasadil mu lékař prekordiální úder do hrudi. Poté už se chystali začít s resuscitací, když v tom se Pronger nadechl. „Rty se mi opět sevřely a zrůžověly a oči se vrátily do přirozené polohy. Když jsem znovu nabyl vědomí, byl jsem zmatený z toho, kde jsem, a trvalo mi několik vteřin, než jsem se znovu zorientoval,“ popisuje.

Poté hráče naložili na nosítka a odvezli do sanitky. V nemocnici podstoupil řadu vyšetření a lékaři uvedli, že prodělal tzv. otřes srdce, který do té doby přežil ze sportovců jako jediný. Tento typ srdeční příhody je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí sportovců. Po noci strávené v nemocnici dostal Pronger na 24 hodin monitor srdce, aby lékaři získali více údajů o tom, jak se hráčovo srdce potýká s následky komoce.

Kanadský obránce poté podstoupil další zátěžové testy a začal řešit možný návrat na led. Největším problémem se nakonec ukázala psychika. Poté ale, co dostal odpovědi na celou řadu svých otázek, rozhodl se, že nastoupí k rozcvičce před třetím zápasem play off. Věděl, že nastoupit do zápasu necelých 48 hodin po prodělání srdeční komoce asi nebylo nejchytřejší, ale nemohl jinak.

Co je to srdeční komoce?

Commotio cordis je stav, při kterém dojde k abnormálnímu srdečnímu rytmu (ventrikulární fibrilaci) a srdeční zástavě bezprostředně po tom, co předmět (obvykle něco malého a tvrdého jako baseballový nebo hokejový puk) zasáhne hrudník přímo přes srdce ve velmi kritickou dobu během tlukotu srdce.

Při commotio cordis (latinsky „vzruch srdce“) narušuje impuls z předmětu normální srdeční rytmus a vede k náhlé zástavě srdce.

Jak časté je commotio cordis?

Případy commotio cordis jsou vlastně extrémně vzácné. Každý rok je to méně než 30 případů.

Můžete přežít commotio cordis?

Ano, můžete přežít commotio cordis, pokud okamžitě podstoupíte kardiopulmonální resuscitaci (KPR) a defibrilaci. Ostatně to, že se dá srdeční komoce přežít, dokazuje příběh Chrise Prongera. Šance na přežití se postupem času výrazně zlepšily, protože stále více lidí tento stav rozpoznává, mnoho lékařů umí rychle poskytnout KPR a má k dispozici automatické externí defibrilátory (AED).

Jaké jsou příznaky srdeční komoce?

Příznaky Commotio cordis jsou tyto:

  • Zkolabujete ihned po zásahu do hrudníku
  • Fibrilace komor
  • Srdeční zástava
  • Bezvědomí

Příčiny – Co způsobuje commotio cordis?

Úder baseballovým míčkem nebo jiným malým, tvrdým sportovním náčiním do levé strany hrudníku přímo nad srdcem může způsobit commotio cordis. Třeba pukem. Vaše srdce je na levé straně hrudi. Commotio cordis může zapříčinit například z baseballový míč, lakrosový míč nebo hokejový puk, který vás trefí přímo do hrudníku rychlostí 65-80 km/hod.

Sponzorováno

Tento úder může způsobit commotio cordis. Musí vás trefit cca pod úhlem 90 stupňů rychlostí 60 km nebo více. A muselo by se to stát ve správnou (špatnou) dobu ve vašem srdečním cyklu.

Co se děje během commotio cordis?

Neočekávaná rána přímo v místě vašeho srdce může způsobit fibrilaci komor a pak náhlou zástavu srdce. To se může stát, pokud dostanete ránu během velmi krátké doby, kdy se vaše dolní srdeční komory uvolňují po kontrakci (srdeční tep). Síla úderu může způsobit stažení vašich komor, když mají odpočívat.

Jaké jsou rizikové faktory pro commotio cordis?

Commotio cordis se nejčastěji stává lidem, kteří:

  • Hrají sporty, zejména ty, kde létají rychle nějaké předměty – baseball nebo jiný tvrdý předmět (obvykle lakrosový míč, softball nebo hokejový puk).
  • Jsou mladší 20 let (průměrný věk kolem 15 let).
  • Jsou muži.

Jaké jsou komplikace commotio cordis?

Srdeční zástava z commotio cordis může být smrtelná. Podle národního registru v USA Commotio Cordis (srdeční komoce) způsobil tento stav od roku 1996, kdy registr začal, náhlou smrt u více než 220 lidí.

Jak se diagnostikuje commotio cordis?

Lékař může mít podezření na commotio cordis, pokud někdo zkolabuje poté, co byl zasažen do levé části hrudníku tvrdým, rychle se pohybujícím baseballovým míčem nebo hokejovým pukem. S tímto podezřením mohou provést testování v nemocnici po provedení KPR a defibrilace.

Důležité je, že commotio cordis je diagnóza vyloučení. Lékař vyloučí běžnější příčiny srdeční zástavy, než to potvrdí jako diagnózu. Testy, které pomohou diagnostikovat commotio cordis, jsou obecně:

Léčba – jak se léčí commotio cordis?

Jak asi správně chápete, osoba s commotio cordis potřebuje okamžitou lékařskou pomoc kvůli zástavě srdce. Požádejte někoho, aby zavolal 112, zatímco budete poskytovat Kardiopulmonální resuscitaci (KPR). Kardiopulmonální resuscitace (KPR) je metoda, jejímž cílem je oddálení klinické smrti a zamezení nevratného poškození životně důležitých orgánů. Jedná se o nepřímou srdeční masáž a umělou plicní ventilaci, které dočasně suplují základní životní funkce – srdeční činnost a dýchání.

Pohotovostní péče by měla zahrnovat použití Automatizovaný externí defibrilátor (AED). Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace).

Po provedení této neodkladné léčby by osoba měla podstoupit kompletní vyšetření na nediagnostikované srdeční problémy.

Lékaři přijmou osobu s commotio cordis do nemocnice, kde ji budou sledovat. Použijí zobrazování, aby zkontrolovali, jak dobře funguje jejich srdce.

Používané specifické postupy

Lékaři mohou použít terapeutickou hypotermii pro dospělé, kteří přežili commotio cordis. Terapeutická hypotermie je označení pro řízené podchlazení, kterému lékaři pacienta záměrně vystaví. Tato léčba může pomoci vašemu mozku využívat kyslík pomaleji a zabránit otoku mozku.

Lékař osobu uklidní a vloží dýchací trubici, než ji ochladí na 12 až 24 hodin. Mohou používat chladicí stroj, ledové obklady, studené IV tekutiny a chladicí přikrývky k udržení tělesné teploty na 32 až 34 stupňů Celsia. Poté osobu na několik hodin zahřejí.

Komplikace/nežádoucí účinky léčby commotio cordis

Terapeutická hypotermie může způsobit zápal plic či abnormální srdeční rytmy.

Prevence – Jak mohu snížit riziko commotio cordis?

Sponzorováno

Ačkoli ochranné vybavení při sportování nezabránilo commotio cordis úplně, může poskytnout určitou ochranu. A co je nejdůležitější, trenéři a další zaměstnanci mohou získat školení o tom, jak rozpoznat commotio cordis, když nastane, a jak provádět KPR, když nastane. Mohou se také postarat o to, aby jejich sportoviště měla funkční a dostupné AED. Dobře naplánovaný a nacvičený havarijní akční plán je zásadní pro rychlou léčbu.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva