Funkční materiály: Proč dětem kupovat Gore-tex a softshell 4.64/5 (11)

Sponzorováno

Funkční materiály: Proč dětem kupovat Gore-tex a softshellInvestice do kvalitního oblečení a obuvi, které má výborné funkční vlastnosti, se vyplatí. Váš potomek bude v suchu a teple, chráněný bude i před větrem.

Na první pohled dvoje stejné boty! Jedny však stojí o pěkných pár stokorun více než ty druhé. Mají totiž membránu Gore-tex. Odolají vodě – i když dítě proběhne kaluží, mokro se do nich nedostane. A když jim k tomu oblečete softshellovou bundu, můžete si být jistá, že je ochrání před větrem i vodou – a navíc i zahřeje.

Názory rodičů na funkční oblečení

Názory jsou opravdu různé, asi jako na každou problematiku.

Funkční oblečení pro děti. Zbytečný luxus?

Některé maminky kvalitní oblečení z funkčních materiálů a s nejrůznějšími membránami považují za luxus. „Je to zbytečné, nebudu dětem kupovat předražené bundy, když z nich za pár měsíců vyrostou. A boty to samé. Nakupujeme v sekáčích, boty děti dědí po starších. Nevidím na to nic špatného. Když lije, dostanou gumáky a pláštěnku,“ říká paní Květa (33).

Investice do kvality se vyplatí

Existuje však spousta maminek, které do dětí naopak investují. Chtějí totiž, aby jejich potomek byl v suchu a teple. „Nedívám se až tak na značku, spíše na parametry. Kupuji kvalitní oblečení, které v terénu splní funkci. Děti mají jedny boty s Gore-texem a softshellku. Kamarádka se mě jednou ptala, zda mi není líto peněz. Není, řekla jsem jí. Děti oblečení nezničí, a tak je pak prodám a koupím zase větší,“ říká Martina (35).

Boty a bundy co nepromoknou

Výhodou oblečení a obuvi s membránami (nebo ze speciálních funkčních materiálů) jsou jejich dokonalé vlastnosti. Boty nepromoknou, ale zároveň odpařují vlhkost. Můžete projít kalužemi anebo jít v dešti a budete mít nohy v suchu. To se ale nestane v případě, že máte obyčejné boty bez membrány. Pokud je tedy delší dobu špatné počasí nebo bydlíte v místech s nepříznivými podmínkami, vyplatí se investovat. Od nohou totiž dítě velmi rychle prochladne.

Jaké jsou nejčastější membrány a funkční materiály?

Gore-Tex

O této membráně se říká, že obuv a oblečení je stoprocentně nepromokavé. Jde v podstatě o tenkou teflonovou membránu, která má 20 000krát menší póry, než je kapka vody. Zároveň jsou ale 700krát větší než molekuly vodní páry, proto dobře odvádějí pot. Věci jsou tedy také prodyšné, kromě toho i větruodolné. Boty s Gore-texem se těší velké oblibě u dětí i dospělých. Stále populárnější jsou i bundy s touto membránou. Materiál se navíc velmi snadno udržuje a čistí.

Sponzorováno

  • Výrobek s Gore-texem je označen visačkou s logem a všitým štítkem na oblečení či obuvi. Podle toho poznáte, že daný kousek membránu skutečně „vlastní“.
  • Spousta značek si vytváří vlastní membrány, které pak nesou jiné názvy, většinou s příponou „–tex“. Všechny ale rozhodně nejsou stejné. Proto je dobré se před koupí informovat o jejich funkčních vlastnostech.

Softshell

Možná si pamatujete doby, kdy dítě na sobě mělo několik vrstev, aby mu bylo teplo a nepromoklo. Připomínalo spíše cibuli. A právě tento způsob oblékání nahrazují moderní materiály, které koupíte pod názvem softshell. Do extrémních podmínek je určený membránový softshell, který má tři vrstvy (prostřední je membrána). Na běžné nošení bohatě postačí tkaný, cenově dostupnější softshell. Velkou výhodou oblečení z tohoto materiálu je, že odolá vodě a větru, odvádí pot a dokonce zahřeje. Bundy bývají podšity fleecem, naopak horní vrstvu tvoří měkký voděodolný polyuretanový povrch. A tak můžete dítě obléknout jen do trika či mikiny a bundy a máte vystaráno.

  • U kvalitního softshellového oblečení bývá uveden i vodní sloupec a prodyšnost. Obecně platí, že čím jsou čísla vyšší, tím je výrobek kvalitnější a vydrží větší nepřízeň počasí. Obě čísla by také měla být ve stejné či podobné výši, aby byla zaručena schopnost materiálu propouštět vodní páry a člověk se v něm nepotil.
  • Výrobky jsou považovány za nepromokavé již od vodního sloupce 1300 mm, ale kvalitní a skutečně funkční oblečení by mělo mít parametry mnohem vyšší.

A co vy? Vsázíte na funkční materiály? Nebo si vystačíte i s „normálními“?

Co si dále přečíst o dětském oblečení?

VIDEO: Jak správně vybrat a vrstvit funkční oblečení?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva