Sponzorováno

Překvapivé a neočekávané příznaky těhotenství – ano, i toto může těhotenství signalizovat 4.7/5 (10)

Překvapivé a neočekávané příznaky těhotenství - ano, i toto může těhotenství signalizovatV okamžiku, kdy si myslíte, že jste všechno o příznacích těhotenství slyšeli, vám možná tento článek otevře oči. Většina žen, ještě předtím, než otěhotní, má jakous takous představu o běžných příznacích těhotenství. Tak například: ranní nevolnosti, je to je klasika. Nebo nohy vaší sestřenice opuchly a ona mohla nosit jen žabky. A podobně.

Jasně, myslíte si, že jste už v tomto směru všechno slyšeli. Ale bez ohledu na to, kolik toho čtete, jak moc si povídáte se svým lékařem nebo se ptáte svých přátel, existují některé „vedlejší příznaky těhotenství“, které si každý zřejmě ponechá pro sebe. Jedná se o neočekávané emoční a fyzické změny.

Pamatujte, že zkušenosti v tomto směru jsou u každé ženy jiné. My vám zde přinášíme několik příznaků těhotenství, které nemusí být úplně očekávané.

1. Vychází z vás „divné věci“

Ačkoli mnoho žen má vaginální výtok, není často spojován právě s těhotenstvím. Ale většina těhotných žen bude vylučovat lepkavé, bílé nebo světle žluté hleny – to hned brzy v prvním trimestru a během těhotenství.

Výtok způsobují „splašené“ hormony a zvětšený průtok krve do oblasti vaší pochvy. Během těhotenství se v tomto místě tok krve zvyšuje, aby se zabránilo infekcím, protože vaše děložní hrdlo a vaginální stěny se zjemňují.

Včasné vaginální výtoky na začátku těhotenství jsou obvykle bílé nebo světle žluté a lepkavé. Je to způsobeno hormonálními změnami a není důvodem k obavám, pokud se u neobjeví zvláštní zápach. Pokud se objeví zápach a svědění, navštivte lékaře.

2. Vaše tělo více hřeje

Když se poprvé probudíte ráno po ovulaci, vaše tělesná teplota je mírně zvýšená. Zůstane to tak, dokud nedostanete další období.

Pokud však tato teplota, známá jako bazální tělesná teplota, zůstane zvýšená déle než dva týdny, můžete být těhotná.

3. Vaše hlava bolí, máte křeče a chce se vám pořád močit

Hormonální změny a změny co do objemu krve během těhotenství mohou vést k bolestem hlavy.

Některé ženy také mají křeče na obou stranách v dolní části břicha. A většina žen bude muset podstupovat i více výletů na toaletu. Je to proto, že vaše rostoucí děloha vyvíjí tlak na močový měchýř.

4. Máte pocit, že se místnost točí

Není neobvyklé, že těhotné ženy v prvním trimestru cítí nepříjemné závratě. Těhotenství způsobuje pokles krevního tlaku a rozšíření krevních cév.

Ale pozorně sledujte své příznaky. Těžké závratě spojené s vaginálním krvácením a silnou bolestí břicha mohou být příznakem mimoděložního těhotenství. Při mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko „usadí“ mimo dělohu. Určitě raději okamžitě navštivte lékaře, abyste se vyhnuli život ohrožujícím komplikacím.

5. Na záchodě se vám prostě nechce

Můžete se cítit nafouknutá, může vás trápit plynatost. Ale na toaletě to pak prostě neděje. Je to proto, že hormonální změny v těhotenství mohou vést k zácpě, stejně jako užívání prenatálních vitamínů.

Váš trávicí systém se během těhotenství zpomaluje. To dává živinám dost času navíc, aby se vstřebaly do vašeho krevního řečiště a dosáhly až k vašemu plodu.

Pokud se dlouhodobě nemůžete na toaletě vyprázdnit, přidejte do svého jídelníčku více vlákniny, vypijte hodně tekutin a pravidelně cvičte. V případě potřeby se můžete také poradit se svým lékařem o předepsání nějakého „změkčovače stolice“ bezpečného v těhotenství.

6. Můžete mít mírné krvácení

Asi 25 až 40 procent těhotných žen lehce krvácí nebo si všimne špinění brzy na začátku těhotenství. K mírnému krvácení může dojít, když se oplodněné vajíčko připojí k výstelce dělohy. Tomu se říká implantační krvácení. Je běžné asi dva týdny po početí.

Krvácení může být také způsobeno podrážděním děložního čípku, mimoděložním těhotenstvím nebo hrozícím potratem. Pokud je vaše krvácení těžšího charakteru, nebo je provázeno těžkými křečemi, bolestmi zad nebo bodavými bolestmi, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

7. Máte rýmu či chřipku (možná jen ucpaný nos)

Divný příznak těhotenství, že? Ale těhotenství snižuje vaši imunitu. To znamená, že jste náchylnější ke kašli, nachlazení a chřipce. U těhotných žen tak není neobvyklé, že se u nich na začátku těhotenství objeví příznaky podobné chřipce nebo nachlazení.

Poraďte se svým lékařem o možnostech léčby, které jsou bezpečné v těhotenství. Těhotné ženy jsou náchylnější k závažnějším onemocněním, jako je třeba právě chřipka. To může vést k vážným zdravotním problémům vašeho dítěte. Tak na to pozor.

Máte jen ucpaný nos? Těhotenství snižuje imunitu a brání tělu v boji proti dítěti, díky čemuž jste zranitelnější vůči patogenům. Zvýšený přísun krve může také způsobit zánět nosních cest. To se obvykle promění v ucpaný nos v raných stádiích těhotenství.

8. Váš hrudník bolí, jakoby hoří

Hormony během těhotenství mění vše. I „ventil“ mezi žaludkem a jícnem. Tato oblast se během těhotenství uvolní, což může způsobit, že žaludeční kyselina prosakuje do jícnu a způsobí pálení žáhy.

Bojujte tím tak, že budete jíst menší jídla častěji. Vyhněte se těžkým, smaženým jídlům – ty vám opravdu neudělají moc dobře. Snažte se vyhnout šumivým nápojům, citrusovým plodům, džusům a kořeněným jídlům.

9. Emoce – jednou jste nahoře, pak zase dole

Vaše hormony se náhle změní, když otěhotníte. To může rozhodit vaše emoce – a to hned pěkně z rána. Budete se cítit neobvykle – budete více plačtivá a emotivní. Vaše libido přechází z horkého na mrazivé, poté zpět. Můžete také mít různé výkyvy nálad. To je velmi časté během raného těhotenství.

Sponzorováno

10. Budete cítit kov

Zvýšení estrogenu a progesteronu během těhotenství může vést ke změnám chuti mnoha těhotných žen.

Problém zvaný dysegusie je to, že některé těhotné ženy mají v ústech jakoby chuť kovu. Budete mít v puse pocit, jako byste si při obědě dala staré mince. Zbavte se kovové příchuti žvýkáním žvýkaček bez cukru. Zkuste také pít chladnější tekutiny nebo jíst kořeněnější jídla.

11. Averze k jídlu

Myslíte si, že chuť k jídlu a těhotenství jdou ruku v ruce? Můžete se mýlit. Ve skutečnosti je averze k jídlu častým časným příznakem těhotenství. Můžete cítit averzi k jídlu obecně, nebo můžete prostě začít nenávidět potraviny, které jste dříve milovali.

12. Změny v osobnosti

Těhotenství může dokonce změnit vaši osobnost. Jakmile bude těhotenství potvrzeno, začnete mít nové priority a ztratíte zájem o věci, které jste dělali před otěhotněním. Začnete mít nálady, které nejsou nutně diktovány hormonálními změnami.

Způsob, jakým se vaše tělo mění, má také dopad na vaši psychiku. Budete se cítit unavení a méně motivovaní dělat určité věci. Jakmile se dítě narodí, nemusíte nutně dostat zpět svou starou osobnost.

13. Chrápání

Pokud jste nikdy předtím nechrápala a najednou váš partner nemohl spát kvůli hluku, které vydáváte, může to být příznak těhotenství. Divné, že? Mnoho žen má chrápání poprvé v životě během těhotenství – to kvůli nosní kongesci a přibírání na váze.

Chrápání je jedním z nejčasnějších příznaků těhotenství a může trvat po celých devět měsíců.

14. Krvácení z nosu

Když je vajíčko oplodněno, vaše tělo se začne připravovat na dodávku krve do embrya a plodu zvýšením průtoku krve. To vede k tlaku v určitých krevních cévách a kapiláry v nose se takto mohou relativně snadno narušit. To vede ke krvácení z nosu, což je asi jeden z nejhorších příznaků těhotenství.

Neboj se! Nebudete krvácet moc a krvácení z nosu se ani neobjeví příliš často. Je však dobré mít s sebou nějaký ten kapesník navíc.

15. Změny v oblasti prsou

Velmi časným příznakem těhotenství je citlivost prsou. Toto můžete pociťovat i během vašich období, ale pokud je cítíte více než obvykle, může to být příznak těhotenství. Citlivost prsou a zvětšení prsou jsou prostě časné příznaky.

Možná také vaše dvorce ztmavnou. Pravděpodobně by toto mělo pomoci kojit, takže pokud si všimnete jakýchkoli podivných věcí, které se dějí v oblasti vašich ňader, možná nebude špatný nápad si udělat test.

16. Vaše nohy se zvětšují

Retence tekutin je běžným příznakem těhotenství, ale způsobuje to, že vaše nohy bobtnají a vyrůstají z vašich běžných bot. Pokud jste dáma na vysokém podpatku, možná bude brzy nepříjemné v těchto botách chodit. Vzhledem k tomu, že pro vaše pohodlí je obuv klíčová, naše jediná rada je investovat do větších bot.

Dobrou zprávou je, že se vaše nohy později dostanou zpět do své původní velikosti – jakmile se dítě narodí.

17. Menší úniky moči, hlavně při smíchu

Když už mluvíme o neočekávaných a trapných příznacích těhotenství, musíme zmínit i tento – při smíchu se můžete setkat s drobnými „netěsnostmi“. Ačkoli k tomu obvykle dochází až později v těhotenství, může dojít k únikům moči také v raných stádiích v důsledku uvolnění svalů v pánevní oblasti. K úniku může dojít i při kýchání.

18. Může se objevit více ochlupení na vašem těle

Těhotenství také ovlivňuje vlasové folikuly a v raných stádiích můžete zaznamenat výrazné zvýšení ochlupení. Prvními příznaky jsou zvýšení ochlupení v podpaží a na nohou, následované zahuštěním vlasů na hlavě. Některé menší chloupky na tváři mohou také začít růst, ale stav je dočasný a souvisí s hormonálními změnami, ke kterým dochází v časném těhotenství.

Můžete si také všimnout, že vlasy na vaší hlavě mění strukturu, což je také normální. Po porodu však mnoho žen naopak ztrácí vlasy a během této fáze ztratíte většinu vlasů získaných během těhotenství. Na to se připravte.

19. Změna v libidu

Změny libida jsou normální, když jste těhotná, ale neexistuje žádné pravidlo, jak k těmto změnám dochází. Některé ženy mají zvýšené libido během první části těhotenství. Ostatní zase v poslední části. Některé ženy mají snížené libido už od začátku těhotenství. Ve většině případů se vaše libido po narození vrátí do normálu.

20. Citlivost na barvy

Mezi neobvyklými a neočekávanými příznaky těhotenství je i citlivost na barvy. Nestává se to často, ale u některých žen se může při pohledu na některé barvy projevit averze nebo dokonce nevolnost.

21. Rektální bolest

Neočekávaná a poměrně vzácná je bolest v konečníku spojená s těhotenstvím. Bolest konečníku je vyvolána přirozeným pohybem orgánů uvnitř těla, jak roste děloha, a může to být indikátorem, že jste těhotná.

22. Vaše dítě může odmítat mléko při kojení

Myslíte si, že jste jediná, kdo vnímá ve vaší rodině příznaky těhotenství? Nemáte jsi pravdu. Třeba kojené děti to dokážou. Hormonální nerovnováha může změnit složení vašeho mléka a způsobit, že vaše nejmladší ho odmítne.

Některé kultury dokonce tvrdí, že malé děti mohou vnímat těhotenství a v důsledku toho jednat. I když za tím neexistují žádné vědecké důkazy, jakmile otěhotníte, malé děti budou náladovější. Pokud se vaše batole najednou začne chovat divně, může to být znamení, které očekáváte.

Co si z tohoto článku odnést?

Některé z výše uvedených příznaků vás mohou přimět k myšlence, že jste vystresovaní a vyčerpaní. Ale také mohou poukázat na vaše těhotenství.

Věnujte pozornost tomu, co vám vaše tělo říká. Možná je čas navštívit lékaře, nebo si udělat těhotenský test.

Sponzorováno

Jaké překvapivé příznaky těhotenství jste měla vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co dále si na toto téma přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva