Sponzorováno

Parodontální chobot (parodontální kapsa) – co je to a jak na léčbu? 4.72/5 (25)

Jsou-li vaše ústa zdravá, měly by být vaše dásně pohodlně „posazeny“ okolo každého zubu. Nemoc dásní však může vést k větším prostorům kolem zubů, které se nazývají periodontální kapsy (parodontální choboty), a pokud se neléčí, mohou tyto kapsy vést až ke ztrátě zubů. Ale s časnou diagnózou a léčbou, můžete tento problém vyřešit.

Jak vznikají parodontální kapsy

Bakterie v ústech neustále vytvářejí lepivý film ze zubního plaku na zubech, zejména kolem oblasti dásní. Pokud není odstraněn, tento plak nakonec ztvrdne v zubní kámen, který může být prakticky odstraněn jen s pomocí zubního lékaře nebo zubního hygienika během profesionálního čištění. Na zubním kameni se dále tvoří různé toxiny a ty mohou způsobit zánět v dásni, čímž se vytvoří stav nazývaný gingivitida (česky tedy zánět dásní).

A následně zánět a otok způsobený plakem a zubním kamenem může vést k vytváření kapes mezi dásněmi a zuby. Jak se dásně „odtahují“ pryč od vašich zubů, je tato zánětlivá tkáň ideálním místem pro ukrytí dalšího plaku a zubního kamene – dále pak zase dochází k prohloubení kapsy a ohrožení oblasti kolem zubů.

Zubní chobot je tedy oproti zdravému dásňovému žlábku rozšířený a ukládá se v něm zubní kámen, zubní plak, odloučený epitel, hnis, mikroby apod. A to samozřejmě nechcete.

Takto nějak vypadá parodontální chobot (parodontální kapsa)

Takto nějak vypadá parodontální chobot (parodontální kapsa)

Diagnostika problému

Pokud trpíte některým z varovných příznaků onemocnění dásní – jako je špatný dech, krvácení dásní, červené a se vám dásně stáhly od zubů – nechte svého lékaře vyšetřit vaše ústa. Kromě vizuálního posouzení vašich dásní, zubař změří hloubku kapsy kolem každého zubu pomocí parodontální sondy, což mu umožní určit přítomnost periodontálního onemocnění. Dále může určit, jak daleko už toto onemocnění došlo.

Sponzorováno

Změření cca čtyř milimetrů nebo více je známkou toho, že se tkáň oddělila od zubu nebo že došlo k začátku úbytku kostní hmoty. Obecně se definuje vážné onemocnění parodontu tak, že měly alespoň dva zuby výsledek měření 6 nebo více milimetrů a alespoň jeden zub, který má kolem pět milimetrů.

Hluboké parodontální choboty mohou být hlubší než 5,5 mm.

Jak odstranit tyto kapsy – jak se dají léčit?

Prvním krokem při léčbě onemocnění dásní je profesionální vyčištění zubů. Tím je míněno odstraněním veškerého zubního kamene a zubního plaku ze zubů a pod dásněmi – pak se dásně uzdraví a znovu se napnou kolem zubu. Pokud nemáte žádné významné ztráty kostní hmoty, může toto být vlastně jediná léčba, kterou potřebujete. Avšak v případech, kdy stále přetrvávají hluboké periodontální kapsy, může váš zubař doporučit chirurgický zákrok ke stabilizaci vašeho periodontálního stavu.

Zubní kartáček obecně nedosahuje více než 2-3 milimetry pod linií dásní. Pokud je kapsa hlubší, mohou se pod dásněmi nahromadit bakterie a zbytky jídla, což způsobuje zánět a otok.

Jak na prevenci?

Parodontální chorobě se dá velmi snadno předcházet díky pravidelným stomatologickým prohlídkám a důslednému čištění zubů a ústní dutiny.

Zde je malý návod, jak udržet hloubku kapsy na jednom až třech milimetrech.

  • K čištění zubů používejte měkký zubní kartáček – dvakrát denně a opatrně čistěte zuby kolem dásní, kde se plak hromadí.
  • Vyměňte zubní kartáček každé tři až čtyři měsíce nebo dříve – když vidíte, jak se štětiny začnou opotřebovávat.
  • Používejte zubní nit.
  • Zuby si čistěte minimálně 2 x denně a to 2 minuty.

Téměř polovina dospělých ve věku 30 a více let trpí určitým stupněm onemocnění dásní a procento se s věkem ještě zvyšuje.

Diagnóza a léčba periodontálního onemocnění v jeho raných stádiích může eliminovat nezdravé periodontální kapsy a omezit jejich vliv dříve, než dojde k závažné ztrátě kostní hmoty. Takže problém řešte včas. Zdravé dásně jsou životně důležité pro krásný úsměv a pro celkové zdraví ústní dutiny. Starejme se o ně.

Sponzorováno

Máte nějakou zkušenost s parodontálními kapsami? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva