Sponzorováno

Jak žít s tinnitem? Jak si na něj zvyknout a co dělat? 4.55/5 (11)

V dnešním článku si budeme povídat o životě s tinnitem, jak ho zvládnout.

Život s tinnitem by se v ideálním případě neměl jakkoli lišit od života bez něj, tzn. především snažit se tinnitus co možná nejvíce potlačit, neposlouchat jej, nemyslet na něj – snažte se svůj tinnitus co nejvíce habituovat (zvyknout si na něj). Je to samozřejmě těžké, ale v případě, že se tinnitus nedaří odstranit či zredukovat některými z dostupných léčebných prostředků a postupů, nic jiného pacientovi vlastně ani nezbývá.

Určitě kvůli tinnitu nepřestávejte se svými oblíbenými činnostmi jako je např. hra na hudební nástroj – chraňte ovšem vždy dostatečně svůj sluch! Nenechte jednoduše, aby tinnitus řídil váš život! Snažte se s ním naopak žít v symbióze a doufejte, že jednoho dne třeba odejde stejně spontánně, jako kdysi přišel. To je základní rada.

Život s tinnitem může být někdy opravdu těžký

Ale nezoufejte. Často může hodně pomoci zvolení určitých léčebných postupů a návyků. Zde je několik jednoduchých rad, které vám mohou pomoci vyrovnat se s tinnitem:

Nepanikařte!

Tinnitus obvykle není příznakem vážné choroby či celkově špatného zdravotního stavu.

Přemýšlejte! Zkuste dobrého lékaře se specializací

Zvuk, který slyšíte, může být ve skutečnosti vytvářen nějakým běžným procesem ve vašem těle. Najděte si takového ORL lékaře, který se zajímá o tinnitus a jeho léčbu a nebagatelizuje tento problém.

Konzultujte s lékaři užívání léků (na předpis, volně prodejných, vitaminů či doplňků stravy) a jejich možné interakce – i tak lze najít příčinu svého tinnitu. Např. aspirin a jeho nadměrné užívání může zhoršit tinnitus – to samé platí u některých antibiotik.

Neztrácejte naději

Neztrácejte naději, pokud vám lékař či kdokoli jiný tvrdí, že jste beznadějný případ a tinnitu už se nikdy nezbavíte. Čeští lékaři většinou vědí o tinnitu a probíhajících výzkumech a studiích jen velmi málo. To je bohužel realita.

Všímejte si, které činnosti nebo potraviny ovlivňují váš tinnitus

Sledujte aktuální dění okolo tinnitu – probíhající výzkumy, studie a jejich průběžné výsledky apod.. Mohou vám v tom pomoci i naše články.

Zamyslete se, co se ve vašem životě stalo!

Vznik tinnitu může znamenat i to, že jste si prošli nějakou náročnou změnou např. v oblasti psychiky, emocionální či fyzické roviny apod. Je třeba se zamyslet, kde se mohla stát chyba, která vedla k výše uvedeným okolnostem a třeba i vzniku tinnitu. Zároveň se ale neutápějte v jakémkoli sebeobviňování – určitě nemůžete za svůj tinnitus!

Pokuste se vyhýbat stresu a pocitům úzkosti

Stres i úzkost stimulují citlivý sluchový systém a to ve finále zesiluje vnímání tinnitu.

Dávejte pozor na to, co jíte a pijete

Pokuste se co nejvíce eliminovat možné zdroje zhoršování tinnitu jako např. cukry, umělá sladidla, glutamáty, příliš soli (sůl omezuje proudění krve a to i v uších – nadměrná konzumace může zhoršit tinnitus), různé doplňky stravy (nepřestávejte užívat léky a doplňky, které vám předepsal váš lékař! Je třeba s ním vše konzultovat.). Vyhněte se také užívání stimulantů nervové činnosti – včetně kávy (kofeinu), alkoholu a cigaret (nikotinu) – kouření může způsobit vysoký krevní tlak a zhoršit tak tinnitus.

Nevzdávejte léčbu tinnitu hned na začátku

Někdy se zlepšení může projevit až po poměrně dlouhé době. Je tedy třeba trpělivosti, vytrvalosti a především neztrácet naději a víru.

Vyhýbejte se situacím, které jsou rizikové pro váš sluch

Vyhněte se situacím, které mohou poškodit váš sluch (nadměrný hluk) a chraňte své uši před zraněním a možnými riziky v zaměstnání. Používejte ochranné pomůcky (špunty do uší, sluchátka…), pokud je to možné.

Sponzorováno

Nevytvářejte si o svém tinnitu zbytečně negativní prognózy budoucnosti

Neříkejte si věty jako „Tohle se nikdy nezlepší.“ Naopak! Jedině vírou v lepší budoucnost se vám podaří takovou budoucnost vytvořit.

Snažte se najít ve svém okolí lidi se stejným problémem

Mluvte spolu o tinnitu a zkušenostech s ním. Zároveň se snažte lidem ve svém okolí co možná nejjednodušeji a nejsrozumitelněji popsat, co je to tinnitus a jak vám s ním třeba mohou pomoci (např. nastavením přijatelné hlasitosti rádia v práci apod.). Většina lidí nechápe tinnitus a jeho závažnost, dokud jím sami netrpí a někdy proto bývá velmi těžké upozorňovat na problém, o němž je tak nízké obecné povědomí.

Hodně odpočívejte

Dostatečně odpočívejte a vyhněte se tak únavě.

Spěte s hlavou podepřenou ve zvýšené poloze

To lze obvykle provést za pomoci jednoho nebo dvou extra polštářů. Snížíte tím překrvení hlavy a tinnitus tak bude méně zřetelný. Pozor ovšem na krční páteř!

Uvědomte si, že tinnitus je při usínání obvykle zřetelnější než přes den – je to tím, že v místnosti je ticho. Každý sebemenší hluk v místnosti jako např. tikající hodiny nebo potichu hrající rádio pomáhá maskovat tinnitus a činí jej snesitelnějším.
V případě úzkostných stavů a nespavosti se nestyďte navštívit psychiatra! Předepíše vám šetrné léky. Pacientům s tinnitem to může velice pomoci!

Používejte masker

Fajn je třeba hudba ve sluchátkách apod., pokud cítíte, že je pro vás tato metoda užitečná. Někteří lidé preferují naslouchátko, které zesiluje okolní hluk a tím vlastně zastává funkci maskeru.

Určitě se nebraňte alternativním metodám!

Některým lidem se uleví i za pomoci alternativních metod terapie. Konzultace a poradenství s odborníkem mohou být u tinnitu velmi prospěšné, zvláště tehdy pokud se lidé obávají, že tinnitus je příznakem vážného onemocnění jako např. nádoru na mozku apod. Někteří lidé rovněž mají strach z toho, že trpí duševní nemocí, protože hluk je „v jejich hlavě“. Právě rady a podpora od odborníka pomáhají zbavit se pocitů úzkosti, které tinnitus zhoršují.

A pár slov na závěr

Neexistuje žádný univerzální návod na pohodový život s tinnitem. Tinnitus je problém jako každý jiný. S problémem je nutné bojovat, snažit se jej pokud možno odstranit a pokud to nelze, je potřeba se s problémem naučit žít tak, aby se člověk s tinnitem zbytečně netrápil myšlenkami o tom, co mohl v životě udělat lépe apod.

Za každých okolností je nejdůležitější myslet pozitivně a uvědomovat si, že „jaký si to uděláš, takový to máš“! Tak se dá žít s tinnitem.

Sponzorováno

A co vy? Jak se životem s tinnitem bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře k tomuto tématu.

Co si dále přečíst o tinnitu?

Zdroje článku a další zajímavé zdroje k přečtení

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva