Sponzorováno

Tympanometrie – co je to + kdy a jak se provádí 4.47/5 (19)

  • Tympanometrie je diagnostický test používaný k posouzení funkce středního ucha. Jedná se o neinvazivní proceduru, která měří, jak dobře se pohybuje bubínek a jaký objem vzduchu je přítomen za ní.
  • Během tympanometrie je do ucha vložena malá sondička, která tvoří jakési těsnění a měří změny tlaku v uchu při změně objemu vzduchu. Tyto změny tlaku odrážejí stav bubínkové membrány a prostoru za ní.
  • Tympanometrie se používá k diagnostice různých stavů středního ucha, včetně zánětu středního ucha (otitis media), tekutiny za bubínkem (effuze), poruchy Eustachovy trubice nebo poruchy sluchového aparátu. Tento test může poskytnout lékaři užitečné informace pro diagnostiku a plánování léčby uší a sluchu.

Tympanometrie je vyšetření používané k testování funkce středního ucha a mobility bubínku a kůstek středního ucha změnou tlaku vzduchu v ušním kanálku.

Tympanometrie je vyšetření používané k testování funkce středního ucha a mobility bubínku a kůstek středního ucha změnou tlaku vzduchu v ušním kanálku.

Co je tympanometrie?

Tympanometrie poskytuje lékařům způsob, spolu s fyzickým vyšetřením, jak diagnostikovat a monitorovat problémy ve středním uchu. Střední ucho se nachází za tympanickou membránou, známou také jako bubínek.

Tympanometrie je tedy diagnostický test používaný k posouzení funkce středního ucha. Principem tympanometrie je měření tlaku vzduchu v ušním kanálu a měření pohyblivosti bubínku při změně tohoto tlaku.

Během testu se do ucha vloží malý plastový či gumový nástavec, který uzavírá ušní kanál. Poté se do tohoto nástavce vede změna tlaku vzduchu, což způsobí pohyb bubínku. Tento pohyb se měří a vyhodnocuje se pomocí přístroje nazývaného tympanometr.

Proč se provádí tympanometrie?

Tympanometrie může pomoci diagnostikovat poruchy, které mohou vést ke ztrátě sluchu, zejména u dětí. Test měří pohyb vaší tympanické membrány v reakci na změny tlaku.

Tympanická membrána je tenká tkáň, která odděluje střední ucho a vnější ucho. Výsledky tympanometrie se zaznamenávají do grafu zvaného tympanogram.

Test může pomoci lékaři určit, zda pacient má:

  • tekutinu ve středním uchu
  • zánět středního ucha
  • perforace (trhlina) v bubínku
  • problém s eustachovou trubicí, která spojuje horní část krku a nosu se středním uchem

Lékař vašeho dítěte může provádět tympanometrii každých několik týdnů po dobu několika měsíců, aby zaznamenal, kolik tekutiny má vaše dítě ve středním uchu v průběhu času.

Tympanometrie je užitečná při diagnostice různých stavů ucha, jako jsou záněty středního ucha, tekutina v uchu (otitis media), perforace bubínku, změny tlaku vzduchu v uchu (například při potápění) nebo při vyhodnocování funkce Eustachovy trubice, která reguluje tlak vzduchu ve středním uchu.

Jsou s tympanometrií spojena nějaká rizika?

S tympanometrickým testem obecně nejsou spojena žádná rizika. Obvykle je tympanometrie bezpečným a neinvazivním diagnostickým testem, který nepřináší žádná závažná rizika. Nicméně, jako u většiny lékařských procedur, existuje několik možných vedlejších účinků a situací, které by mohly být vnímány jako nepříjemné:

Malé nepohodlí: Někteří lidé mohou pociťovat mírné nepohodlí nebo tlak v uchu během testu, zejména při změnách tlaku vzduchu v uchu. Toto nepohodlí obvykle trvá jen krátkou dobu.

Sponzorováno

Možné zvýšení bolesti: Pokud má člověk akutní zánět středního ucha nebo jiné problémy, jako je perforace bubínku, může tympanometrie způsobit zvýšení bolesti nebo nepohodlí.

Reakce na vstříknutý vzduch: Někteří lidé mohou mít alergickou nebo podrážděnou reakci na vzduch vstříknutý do ucha, zejména pokud mají citlivou pokožku nebo alergii na materiál, ze kterého je nástavec vyroben.

Většina lidí však tympanometrii zvládne bez jakýchkoli problémů a přínosy tohoto diagnostického testu obvykle převažují nad případnými riziky.

Průběh – jak se provádí tympanometrie?

Před testem se může lékař podívat do vašeho zvukovodu pomocí speciálního nástroje zvaného otoskop. Je to proto, aby se ujistil, že váš ušní kanálek neblokuje žádný ušní maz nebo cizí předmět.

Dále do vašeho zvukovodu umístí zařízení typu sondy. Může to být trochu nepříjemné a můžete slyšet hlasité tóny, když zařízení začne měřit.

Tento test změní tlak vzduchu ve vašem uchu, aby se bubínek pohyboval tam a zpět. Měření pohybu vašeho ušního bubínku se zaznamenává do tympanogramu.

Během testu se nebudete moci hýbat, mluvit ani polykat. Pokud tak učiníte, může to poskytnout nesprávný výsledek.

Test trvá asi dvě minuty nebo méně pro obě uši a obvykle se koná v ordinaci lékaře. Lidé všech věkových kategorií mohou mít tympanometrii, ačkoli to může být obtížnější pro děti, které jsou příliš malé na dobrou spolupráci.

Jak můžete pomoci dítěti připravit se na tympanometrii?

Pokud vaše dítě podstupuje tympanometrii, možná mu budete muset předem pomocí panenky ukázat, kde a jak bude test proveden. To jim může pomoci připravit se na hlasité zvuky a nacvičit klid.

Výsledky tympanometrie

Výsledky normálního tympanometrického testu jsou:

  • Ve středním uchu není žádná tekutina.
  • Ušní bubínek se pohybuje normálně.
  • Ve středním uchu je normální tlak.

Dochází k normálnímu pohybu kůstek (malých kůstek středního ucha, které vedou zvuk a pomáhají při sluchu) a ušního bubínku.
Normální tlak ve středním uchu se může u dětí i dospělých pohybovat mezi +50 až -200 dekapascalů (daPa). (DaPa je jednotka tlaku vzduchu.)

Abnormální výsledky tympanometrického testu mohou naznačovat tyto problémy:

  • tekutina ve středním uchu
  • perforace ušního bubínku (tympanická membrána)
  • zjizvení ušního bubínku, které obvykle vyplývá z častých ušních infekcí
  • tlak ve středním uchu nad normální rozsah
  • výrůstky ve středním uchu
  • ušní maz blokující bubínek
  • nedostatečná pohyblivost nebo jiné problémy s kůstky středního ucha

Tympanometrie skutečně testuje pouze známky toho, že by mohly být problémy se středním uchem. Tekutina ve středním uchu je zdaleka nejčastější příčinou abnormálního výsledku tympanogramu. K diagnostice onemocnění ucha může být také nutné provést další testy.

Pokud jsou vaše výsledky testů trvale abnormální nebo má váš lékař podezření, že za tympanickou membránou je něco jiného než tekutina, může vás poslat na další testování.

Byli jste na tympanometrii? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

VIDEO: tympanometrické vyšetření

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva