Sponzorováno

Zvonění v uších? Bílý šum jako úleva od tinnitu 4.71/5 (17)

  • Bílý šum může být využit k léčbě tinnitu. Bílý šum je zvukový signál, který obsahuje všechny frekvence s konstantní intenzitou, což způsobuje, že zní jako konstantní šum, podobný šumu televize nebo šumu vody. Tento šum může být užitečný při zmírnění vnímání tinnitu, protože "zakrývá" nežádoucí zvuky, které tinnitus produkuje.
  • Princip využití bílého šumu spočívá v tom, že tinnitus často vyznívá silněji, když je v okolí ticho. Bílý šum vytváří zvukově konstantní pozadí, které může ztlumit nebo skrýt tinnitus. To může způsobit, že vnímání tinnitu je méně rušivé a méně obtěžující. Tedy velmi pozitivní věc pro pacienty s tinnitem.
  • Je důležité poznamenat, že bílý šum neodstraňuje příčinu tinnitu, ale může pomoci zvládat jeho příznaky a zlepšit kvalitu života. Pokud trpíte tinnitem, měli byste to konzultovat s lékařem nebo audiologem, kteří vám mohou doporučit vhodnou terapii, včetně použití bílého šumu, a pomoci vám lépe porozumět a zvládat tuto obtížnou situaci.

Už se vám někdy poštěstilo získat lístky do první řady a vidět koncert vaší oblíbené kapely? Vzrušující, že? Trpěli jste ale také velmi nepříjemným zážitkem přetrvávajícího zvonění v uších ještě dlouho poté, co přestala hrát hudba? Pokud ano, byli jste jedním z milionů lidí v Evropě, kteří zažili tinnitus. A nemusí to ani být po koncertě. A i když tinnitus je nejčastěji popisován jako zvonění v uších, lidé mohou také zažívat i cvakání, syčení nebo bzučení. Prostě nic příjemného.

Tinnitus se může objevit v jednom nebo obou uších a může být hlasitý nebo tichý, zvuk může mít pocitově vysokou nebo nízkou intenzitu. I když tyto pocity mohou být velmi obtěžující, dobrou zprávou je, že tinnitus není trvalý a obvykle zcela sám odezní. Tedy většinou. Ale někdy může přetrvávat i měsíce či roky. A v některých případech nemusí bohužel zmizet vůbec. Když k tomu dojde, stav je známý jako chronický tinnitus a ti, kteří jím trpí, hlásí několik negativních dopadů v různých oblastech svého života – zejména v oblasti spánku, který je s tinnitem obtížnější a méně kvalitní.

Bílý šum může být skvělým způsobem, jak zmírnit vaše příznaky, pokud jste jedním z těch, kteří trpí krátkodobým nebo i chronickým tinnitem. V tomto příspěvku vysvětlíme, co je tinnitus, jeho různé příčiny a nabídneme speciální tip, který vám pomůže se s ním vyrovnat.

Co je tinnitus?

Tinnitus vlastně není nemoc, ale příznak něčeho jiného, co ovlivňuje váš sluchový systém. Je důležité pochopit, že váš sluchový systém zahrnuje nejen vaše uši, ale také nervy, které je spojují s vaším mozkem, a také část mozku, která zpracovává zvuk.

I když pacient trpící tinnitem vnímá zvonění (nebo jiné zvuky) v uších, zdroj ve skutečnosti pochází z neurální sítě mozkových buněk. I když existuje několik teorií, vědci a odborníci se stále neshodnou na tom, co se konkrétně děje v mozku, co vytváří tuto iluzi zvuku.

Tinnitus - ilustrace

Tinnitus – ilustrace

 

Co způsobuje tinnitus?

Příčiny tinnitu se mohou pohybovat od něčeho tak jednoduchého, jako je tvorba ušního mazu, až po něco tak závažného, jako je nádor na mozku. Nebo dlouhodobé vystavení silnému zvuku. Pravdou je, že ani lékaři s u mnoha případu neví, čím je tinnitus způsoben. Může být prvním příznakem ztráty sluchu u starších lidí, ale může být způsobena i zahájením užívání nebo vysazením některých léků.

Tinnitus je také mimořádně častý u lidí, kteří pracují v hlučném prostředí. Například hudebníci, kteří jsou neustále vystaveni hlasité hudbě, nebo stavební dělníci, kteří jsou obklopeni hlasitým zařízením, mají tendenci trpět tinnitěm častěji.

Existuje také pulzující tinnitus, vzácná forma tinnitu, která vytváří zřetelné rytmické pulzování v uchu. Tato forma tinnitu je způsobena problémy s průtokem krve do hlavy nebo krku a může být způsobena abnormální strukturou mozku.

Někteří lidé pociťují tinnitus bez zjevného důvodu. A i když tinnitus obvykle není známkou vážného zdravotního problému, vždy je nejlepší poradit se se svým lékařem, abyste zjistili hlavní příčinu.

Jak běžný je tinnitus?

Tinnitus je vlastně poměrně běžný stav a třeba jeden výzkum ukázal, že téměř 21 milionů lidí žijících ve Spojených státech – neboli zhruba 1 z 10 dospělých – zažije tinnitus alespoň jednou ročně. Z nich 27 % uvedlo, že má symptomy déle než 15 let, a 36 % uvedlo, že jejich symptomy byly konstantní.

Sponzorováno

Jaké jsou způsoby léčby tinnitu?

Neexistuje žádný lék na tinnitus, ale existuje několik způsobů léčby. Patří mezi ně akustická nervová stimulace, kochleární implantáty nebo antidepresiva nebo léky proti úzkosti. Léčby, které vám budou předepsány, budou do značné míry záviset na závažnosti vašeho tinnitu a jeho dopadu na váš život.

Bílý šum & tinnitus – může bílý šum zmírnit příznaky tinnitu?

Další méně invazivní možností je použití bílého šumu k maskování pocitů hluku způsobeného tinnitem. Výzkum ukázal, že zvuková terapie může poskytnout pozitivní terapeutické účinky pro pacienty trpící tinnitem.

Vezměte prosím na vědomí, že bílý šum není lék, ale pouze způsob, jak se vyrovnat s tinnitem. Nicméně, pokud je tinnitus obzvláště obtěžující před spaním, může být přístroj s bílým šumem účinnou metodou ke zvýšení relaxace a optimalizaci spánku.

Když mluvíme o bílém šumu nebo bílém zvuku, máme na mysli konstantní a monotónní šum zahrnující všechny frekvence, které lidské ucho zachycuje se stejnou amplitudou nebo výkonem. Tento hluk maskuje zvuk na pozadí a navozuje uvolňující a klidný stav mysli.

Zvuk z rádia nebo televize bez naladění programu, zvuk vysavače, pískání klimatizace nebo kapky deště jsou příklady bílého šumu, kde žádná frekvence nevyčnívá nad jinou. Různé relaxační terapie využívají bílý šum, protože věda připisuje jeho uklidňující účinek schopnosti hluku maskovat zbytek zvuků. Při poslechu bílého šumu se ucho a mozková kůra nasytí a ostatní zvuky nejsou schopny překročit tuto sluchovou bariéru.

Které zvukové přístroje mohou pomoci uklidnit můj tinnitus?

Vlastně v tomto směru existují různé možnosti, od klasických, ventilátorových strojů až po ty, které produkují zvuk elektronicky. Existuje několik způsobů, jak využít bílý šum k léčbě tinnitu:

Generátor bílého šumu: Tento přístroj generuje bílý šum, který můžete poslouchat prostřednictvím sluchátek nebo reproduktorů. Můžete ho nastavit na příjemnou hlasitost a používat ho během aktivit, které vám pomáhají zůstat zaměstnaní, jako je práce nebo spánek.

Takto elegantně může vypadat generátor bílého šumu

Takto elegantně může vypadat generátor bílého šumu

 

Aplikace a webové stránky: Existují různé mobilní aplikace a webové stránky, které umožňují přehrávání bílého šumu na vašem telefonu, tabletu nebo počítači. Můžete si vybrat různé typy šumu, včetně bílého šumu, a upravit hlasitost podle svých preferencí.

Bílý šum v prostředí: Mnoho lidí používá bílý šum, jako je šum větráku, vodopádu nebo šumu deště, aby přehlušili tinnitus během spánku.

Bílý šum jako léčba tinnitu

Lidé trpící tinnitem slyší neustálé bzučení nebo zvonění v uších.

Tento neduh se v současnosti nedá vyléčit, ale v některých terapiích na „převýchovu“ sluchu se používá bílý šum.

Bílý šum se používá u pacientů s tinnitem jako trénink. Tento zvuk je určen k převýchově sluchové dráhy. Tímto způsobem je učiněn pokus snížit kontrast tinnitu, jeho zvuk přes ticho a korigovat nadměrné buzení sluchové dráhy. Pomocí této techniky může osoba trpící tinnitem postupně dosáhnout zastínění bzučení, protože bílý šum se používá v obou uších současně.

A co vy, slyšeli jste někdy o bílém šumu? Už jste to někdy použili? Dejte nám vědět své související zkušenosti v komentářích níže.

A dále si o tinnitu přečtěte

VIDEO: Bílý šum a jeho ukázka

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva