Sponzorováno

Pitný režim dětí – jak ho vhodně zajistit? 4.8/5 (10)

Pitný režim dětí - jak ho vhodně zajistit?Příjem dostatečného množství tekutin je zásadní pro správné fungování organizmu – nejen u dospělého, ale stejně tak u dítěte. Tělo dětí obsahuje vyšší podíl vody než tělo dospělého člověka, liší se tedy i potřebnost přijímaných tekutin. Pokud by jich dítě nemělo dostatek, může se u něj projevit zvýšená únava, ale též třeba poruchy soustředění nebo bolesti hlavy.

Kolik tekutin by dítě mělo vypít?

Doporučená množství je vždy třeba upravit s přihlédnutím k momentálním individuálním potřebám dítěte. Nároky na tekutiny se zvyšují při různých onemocněních (průjmy, zvracení), výrazné vykonané fyzické námaze, velké teplotě okolí. Nemělo by také docházet k tomu, že dítě vypije sice doporučené množství tekutin, avšak třeba jen v průběhu večera. Je ideální rozprostřít příjem pravidelně do celého dne.

Dětská moč napoví

Ukazatelem ne/adekvátního příjmu tekutin může být vzhled moči. Pokud dítě pije málo, močení není časté, vyprodukovaná moč má tmavou barvu. Jak již bylo v úvodu zmíněno, podprůměrný pitný režim může přinést mnohá negativa – únavu, poruchy pozornosti, bolesti hlavy. Děti, které málo pijí, jsou též náchylnější ke střevním obtížím – zejména zácpě. Při dlouhodobém nízkém příjmu může dojít k onemocnění ledvin.

Pitný režim dětí a doporučené druhy nápojů

Při výběru vhodného nápoje je třeba všimnout si nejen jeho druhu, ale i teploty. Nevhodné jsou tekutiny velmi vychlazené, ale na straně druhé i ty horké. Toto platí v rámci všech ročních období, nehodí se tedy ledové nápoje v létě ani horké v zimě.

Ideální tekutinou je neperlivá voda. Lze však využít i různé čaje (ovocné, bylinkové) určené dětem nebo ředěné ovocné džusy. Mléko chápejte spíše jako potravinu, jelikož tělu dodává i mnoho dalších potřebných látek. Tekutiny člověk v průběhu dne přijímá také z jiných zdrojů než z čisté přípravy nápoje. Pomoci ke zvýšení množství přijímaných tekutin mohou tedy i polévky, omáčky nebo voda obsažená v ovoci.

Pro děti (a obvykle ani pro dospělé) se nehodí přijímat nadměrné množství minerálních vod nebo sladkých nápojů. Je třeba vynechat též nápoje s kofeinem (káva, černý čaj), které navíc působí na organizmus močopudně. Zbytečné množství cukru, barviv a konzervačních látek je obsaženo v ovocných džusech. Snad ani není třeba uvádět nevhodnost alkoholických nápojů.

Sponzorováno

Tekutiny vhodné pro kojence

U kojenců do šesti měsíců věku se obvykle nedoporučuje podávání jiných tekutin než je mateřské či umělé mléko. Poté již může být přidán čaj nebo voda (zejména v parném počasí, při nadměrných ztrátách vody z těla). Kojenecká voda by měla být ve věku kolem 10 měsíců podávána zhruba v množství 200 ml den. Přesnější údaje se získávají z výpočtů dle aktuální hmotnosti a věku dítěte.

Pitný režim větších dětí

Kolik by děti měly přijmout tekutin?

 • Pro batole je obvykle doporučená dávka cca 1,2 l tekutin denně. Tedy cca 80-150 ml na kilogram své váhy. Kojencům by neměl být podáván černý čaj, protože obsahuje třísloviny a další sloučeniny, které na sebe váží železo a jiné minerály a tak snižují jejich vstřebatelnost v organismu.
 • Dítě ve věku jednoho roku by mělo denně přijmout zhruba 130 ml tekutin na kilogram své váhy.
 • Dvouleté dítě 120 ml na kilogram váhy.

TIP: Co dělat, když máte potíže s dodržováním pitného režimu?

Zejména rodiče dvouletých dětí si často stěžují, že jejich potomek málo pije. Děti nepociťují příliš silně pocit žízně, je tedy třeba jim nápoje nabízet v průběhu celého dne. Někdy se může vyplatit nalákat je na různé hrnečky, nechat je klidně na více místech v bytě, aby je dítě mělo na očích. Je též vhodné zde jít příkladem a před dítětem často pít vodu, nechá se tak snadno na její konzumaci nalákat.

Pro předškoláky by se již měl příjem pohybovat v rozmezí 1,5 – 2 l, u školáků kolem 2 l za den. Nápoj by měl být i nedílnou součástí snídaně – právě zde je jeho nutnost často opomíjena. Nezapomeňte dětem dávat pití i do školy ke svačině, připravit jej k věcem, které si vezme na zájmový kroužek nebo na společný výlet s kamarády. Pamatujte, dodržování správného pitného režimu u dětí je prakticky tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivní jejich zdraví.

Co dále si přečíst o pitném režimu?

VIDEO: Pitný režim u dětí

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva