Sponzorováno

Rakovina tenkého střeva – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

Obsah článku

  • Rakovina tenkého střeva je jedním z nejvzácnějších typů rakoviny postihující gastrointestinální trakt.
  • Rakovina tenkého střeva je vzácné onemocnění, při kterém se v tkáních tenkého střeva tvoří maligní (rakovinové) buňky.
  • Diagnostika rakoviny tenkého střeva často vyžaduje více postupů a testů.
  • Vaše prognóza závisí na mnoha faktorech, včetně typu rakoviny, její fáze a místa, kde nádor ve vašem tenkém střevě začal.
  • Mezi známky a příznaky rakoviny tenkého střeva patří nevysvětlitelná ztráta hmotnosti a bolest břicha.
  • Různé typy rakoviny tenkého střeva jsou klasifikovány na základě typu buněk, ve kterých rakovina začíná.
  • Vaše léčba může záviset na typu rakoviny tenkého střeva, kterou máte. Adenokarcinom tenkého střeva je nejčastějším typem rakoviny tenkého střeva. Léčba může zahrnovat chirurgický zákrok, chemoterapii a radioterapii.

Co je rakovina tenkého střeva?

K rakovině tenkého střeva dochází, když se v tenkém střevě tvoří maligní (rakovinové) buňky. Vaše tenké střevo je součástí trávicího systému vašeho těla – celkově trávící trakt zahrnuje orgány, jako jsou vaše játra, slinivka břišní a žlučník, a také váš gastrointestinální trakt. Vaše tenké střevo je součástí vašeho gastrointestinálního traktu, což je „dráha“ orgánů, která zahrnuje váš jícen, žaludek, tenké střevo a tlusté střevo. Vaše tenké střevo spojuje váš žaludek s tlustým střevem.

Tenké střevo v lidském těle

Tenké střevo v lidském těle

 

Vaše tenké střevo se skládá ze tří částí:

  • Duodenum (dvanáctník): První část vašeho střeva blízko žaludku.
  • Jejunum (lačník): Střední část vašeho tenkého střeva.
  • Ileum (kyčelník): Poslední a nejdelší část tenkého střeva.

Většina rakovin tenkého střeva se tvoří buď ve vašem duodenu nebo ileu.

Jak častá je rakovina v tenkém střevě?

Rakovina tenkého střeva je vzácná a tvoří pouze cca 3 % rakoviny trávicího traktu v Evropě. Rakovina tlustého střeva, rakovina konečníku, rakovina jícnu a rakovina žaludku jsou mnohem častější než rakovina postihující tenké střevo. Takže dá se říci, že rakovina tenkého střeva je vzácná.

Jaké jsou různé typy rakoviny tenkého střeva?

Různé typy rakoviny tenkého střeva jsou klasifikovány na základě typu buněk, ve kterých rakovina začíná.

  • Karcinoidní nádory (Karcinoid) začínají ve vašich neuroendokrinních buňkách. Tyto buňky pomáhají vašemu tělu produkovat hormony a kontrolovat uvolňování trávicích šťáv ve vašem tenkém střevě. O něco méně než polovina případů rakoviny tenkého střeva zahrnuje karcinoidní nádory.
  • Adenokarcinomy začínají ve vašich žlázových epiteliálních buňkách (žlázách), které lemují vaše tenké střevo. Asi jedna třetina případů rakoviny tenkého střeva jsou adenokarcinomy.
  • Sarkomy začínají v pojivových tkáních, jako je vaše chrupavka nebo sval. Nejběžnější typ sarkomu, který postihuje vaše tenké střevo, se nazývá gastrointestinální stromální tumor (GIST). Dříve se tyto nádory nazývaly leiomyosarkomy.
  • Lymfom začíná v buňkách zvaných lymfocyty. Lymfocyty jsou typem bílých krvinek, které se nacházejí ve vašem lymfatickém systému. Váš lymfatický systém je nezbytnou součástí vašeho imunitního systému, který pomáhá vašemu tělu bojovat proti abnormálním buňkám nebo bakteriím, které vám mohou způsobit onemocnění.

Jaké jsou příznaky rakoviny tenkého střeva?

Příznaky rakoviny tenkého střeva se liší v závislosti na typu nádoru a na tom, kde se nachází. Někdy jsou nádory asymptomatické, což znamená, že nezpůsobují žádné příznaky. Například karcinoidní nádory (karcinoidy) často nezpůsobují příznaky. Mohou být nalezeny pouze náhodně během zobrazovacího testu pro nějaký nesouvisející problém.

Příznaky rakoviny tenkého střeva mohou být:

  • Bolesti břicha nebo křeče.
  • Boule v břiše.
  • Nevolnost, zvracení a průjem.
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti.
  • Anémie.
  • Žloutenka (zežloutnutí očí nebo kůže).
  • Krvavá stolice (na záchodě se může objevit červená nebo černá).
  • Zčervenalá kůže, zvláště purpurové zbarvení na pažích a horní části těla.

Příčiny – co způsobuje rakovinu tenkého střeva?

Maligní (zhoubné) nádory se tvoří ve vašem tenkém střevě, když se rakovinné buňky rychle množí a tvoří hmotu. Postupem času se mohou rakovinné buňky oddělit od primárního (původního) nádoru a cestovat vašimi lymfatickými uzlinami nebo krví do jiných míst ve vašem těle, kde se může vytvořit další (sekundární) nádor. Tento proces se nazývá metastáza či metastázování.

Rakovinové buňky se tvoří kvůli genetickým mutacím nebo změnám v buněčné DNA, které způsobují, že se množí mimo kontrolu. Vědci nevědí, co způsobuje tyto změny.

Jaké jsou rizikové faktory rakoviny tenkého střeva?

Rizikový faktor zahrnuje vše, co zvyšuje vaše šance na onemocnění. Mít rizikový faktor však ještě neznamená, že na 100% dostanete rakovinu. A naopak platí to, že nemáte rizikové faktory, neznamená, že určitě nedostanete rakovinu.

Mezi rizikové faktory rakoviny tenkého střeva patří:

  • Věk: Riziko rakoviny u mnoha typů nádorů tenkého střeva se zvyšuje s věkem. Průměrný věk diagnózy je 65 let.
  • Pohlaví: Rakovina tenkého střeva je o něco častější u mužů.
  • Dědičné genetické stavy: Mít biologického rodiče, sourozence nebo dítě s určitými onemocněními může zvýšit vaše riziko. Tyto stavy zahrnují familiární adenomatózní polypózu (FAP), Peutz-Jeghersův syndrom, hereditární nepolypózní kolorektální karcinom (HNPCC) a Lynchův syndrom.
  • Zánětlivé stavy: Nemoci zahrnující chronický zánět postihující vaše střeva, jako je Crohnova choroba a celiakie, mohou zvýšit vaše riziko.
  • Autoimunitní poruchy nebo oslabený imunitní systém: Stavy, které oslabují váš imunitní systém, jako je HIV/AIDS, Crohnova choroba a celiakie, mohou zvýšit vaše riziko. Léčba, jako je radiační terapie, může oslabit váš imunitní systém a učinit vás náchylnějšími k rakovině tenkého střeva. Léky, které potlačují váš imunitní systém po transplantaci orgánu, mohou také zvýšit vaše riziko.

Některé studie také naznačují, že strava (konzumace slaných nebo uzených jídel a červeného masa), kouření a konzumace alkoholu mohou hrát roli v riziku rakoviny tenkého střeva.

Promluvte si určitě se svým lékařem, pokud se obáváte, že byste mohli být ohroženi rakovinou tenkého střeva.

Jak se diagnostikuje rakovina tenkého střeva?

Rakovina tenkého střeva může být hodně náročná na diagnostiku, protože je tak vzácná. Také příznaky se liší v závislosti na typu nádoru. Než obdržíte diagnózu, může to vyžadovat rozsáhlé procedury a testy.

Fyzické prohlídky a anamnéza

Váš lékař vás vyšetří, aby zkontroloval váš celkový zdravotní stav a hledal známky onemocnění. Vezme si historii vašich prodělaných nemocí a podstoupené léčby a zeptá se na vaše zdravotní návyky.

Sponzorováno

Krevní testy

  • Krevní testy: Test, který měří množství určitých látek uvolňovaných do krve orgány a tkáněmi. Neobvyklé (vyšší nebo nižší než typické) množství látky může být známkou onemocnění v orgánu nebo tkáni, která ji produkuje. Váš lékař může například objednat jaterní test, aby zkontroloval známky toho, že se rakovina rozšířila do vašich jater.
  • Kompletní krevní obraz: Test, který poskytuje vašemu lékaři informace o vašich krvinkách. Nádory tenkého střeva mohou způsobit krvácení, které může snížit počet červených krvinek a způsobit anémii.

Zobrazovací testy

  • Endoskopie: Postup, při kterém se používá tenký trubicový nástroj se světlem a čočkou (endoskop) k nahlédnutí do částí vašeho gastrointestinálního (GI) traktu. Při horní endoskopii vám váš lékař vloží endoskop do úst a použije jej k vyšetření jícnu, žaludku a první části střeva v blízkosti žaludku (dvanáctníku). Dvojbalonová enteroskopie používá speciální endoskop k tomu, aby viděl hlouběji do tenkého střeva. Během endoskopie může váš lékař odebrat vzorky tkáně (tj. biopsie střeva), které lze vyšetřit pod mikroskopem na příznaky onemocnění.
  • Kapslová endoskopie: To je postup zahrnující spolknutí kapsle obsahující malou kameru. Když kapsle prochází vaším tělem, pořizuje snímky vašeho zažívacího traktu, které lze stáhnout do počítače, aby si je mohl zobrazit váš lékař. Název může být trochu matoucí, ale tento postup neznamená použití endoskopu.
  • CT sken (CAT): CT neboli počítačová tomografie je postup, který vytváří sérii detailních snímků oblastí uvnitř vašeho těla, pořízených z různých úhlů. Počítač připojený k rentgenovému přístroji zobrazuje snímky. Barvivo může být injikováno do žíly nebo spolknuto, aby se orgány nebo tkáně lépe ukázaly.
  • MRI (magnetická rezonance): Postup, který využívá magnet, rádiové vlny a počítač k vytvoření série detailních snímků oblastí uvnitř vašeho těla. MRI a CT sken poskytují podobné informace o tom, jak může nádor ovlivnit měkkou tkáň. Přesto se CT vyšetření používá častěji k diagnostice rakoviny tenkého střeva.
  • Rentgen břicha: Rentgenový snímek orgánů ve vašem břiše. Rentgenový paprsek je energetický paprsek, který může procházet vaším tělem a na film, čímž vytváří obraz oblastí uvnitř vašeho těla.
  • Baryový rentgen: Postup, který zahrnuje potažení vašeho GI traktu křídovou látkou zvanou baryum. Baryum usnadňuje zobrazení vašeho GI traktu na rentgenovém snímku. Série horní části GI s následnou kontrolou tenkého střeva snímá řadu rentgenových snímků, když baryum prochází vaším GI traktem (jícen, žaludek a tenké střevo). Série nižších GI (bariový klystýr) zahrnuje vložení tekutiny s baryem do konečníku. Baryum pokrývá dolní GI trakt při snímání rentgenových snímků.

Chirurgické vyšetření – operace

Váš lékař může provést operaci, pokud jiné testy neposkytují dostatek informací pro diagnózu. Tyto postupy umožňují vašemu lékaři přímo posoudit vaše orgány. Provede třeba i biopsii, aby prozkoumal jakoukoli podezřelou tkáň na známky rakoviny.

Chirurgický postup může být proveden:

  • Laparoskopie: Chirurgický zákrok, při kterém se do břicha zavede tenká trubice podobná teleskopu (laparoskop) malým řezem nebo několika malými řezy. Laparoskop umožňuje vašemu lékaři posoudit vaše břišní orgány na známky rakoviny.
  • Laparotomie: Chirurgický zákrok, při kterém se provede řez přímo do vaší břišní stěny, aby váš lékař mohl zkontrolovat vaše břišní orgány na známky rakoviny.

Jaká jsou stádia rakoviny tenkého střeva?

Stádium rakoviny může poskytnout informace o velikosti nádoru, kde se nachází a zda se v těle šíří (metastázuje). Testy a postupy k určení stádia rakoviny tenkého střeva obvykle probíhají během diagnózy.

Typ rakoviny tenkého střeva, který máte (karcinoidní nádor, adenokarcinom, sarkom nebo lymfom), určí „stagingový systém“, který váš lékař používá.

Léčba – jaké jsou způsoby léčby rakoviny tenkého střeva?

Léčba, kterou podstoupíte, závisí na typu rakoviny, kterou máte, jejím stadiu, kde se nádor nachází, a dokonce i na vlastnostech buněk uvnitř nádoru. Vaše preference budou také vodítkem pro rozhodnutí o léčbě.

Chirurgická operace

Chirurgické řešení je nejčastější léčbou rakoviny tenkého střeva. Chirurgické řešení může zahrnovat:

  • Resekce: Chirurgické řešení k odstranění celého orgánu nebo části orgánu, který obsahuje rakovinu. Váš lékař může odstranit segmenty tenkého střeva a okolních orgánů (pokud se rakovina rozšířila). Poté mohou provést anastomózu (spojení odříznutých konců střeva dohromady). Váš lékař může odstranit lymfatické uzliny v blízkosti tenkého střeva, aby je otestoval na známky šíření rakoviny.
  • Bypass: Chirurgické řešení, které umožní jídlu ve vašem tenkém střevě obejít nádor blokující vaše střevo, který třeba nelze odstranit.

Chemoterapie

Chemoterapie používá léky k zastavení růstu rakovinných buněk, a to buď zabíjením buněk, nebo zastavením jejich dělení. V závislosti na chemoterapeutické léčbě mohou léky zacílit na rakovinné buňky v konkrétní části vašeho těla (regionální chemoterapie) nebo zničit rakovinné buňky v celém těle (systémová chemoterapie).

Váš lékař může po chirurgickém zákroku předepsat chemoterapii k zabití zbývajících rakovinných buněk (adjuvantní terapie). Pokud vaše rakovina metastázuje, můžete podstoupit systémovou chemoterapii.

Radiační terapie

Radiační terapie využívá vysokoenergetické rentgenové záření nebo jiné typy záření k zabíjení rakovinných buněk nebo k zabránění jejich růstu. Váš lékař může doporučit ozáření, pokud vaši rakovinu nelze chirurgicky odstranit. Radiační terapie může být také součástí paliativní péče, která pomáhá s úlevou od symptomů. Někdy se ozařování podává spolu s chemoterapií (chemoradiační terapií) po operaci, aby se zabily zbývající rakovinné buňky.

Analogy somatostatinu

Váš lékař také může doporučit analogy somatostatinu k léčbě karcinoidních nádorů tenkého střeva. Tyto léky zabraňují tělu produkovat příliš mnoho hormonů. Na druhé straně mohou zmírnit příznaky a pomoci kontrolovat onemocnění. Příklady somatostatinových analogů zahrnují lanreotid a oktreotid.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili výhody použití ozařování s chemoterapií po operaci rakoviny tenkého střeva.

Cílená terapie

Cílené terapie identifikují slabá místa v rakovinných buňkách a využívají tyto slabiny k jejich zničení. Vědci v současné době studují cílenou terapii, která může pomoci při léčbě adenokarcinomů, GIST a lymfomů.

Imunoterapie

Imunoterapie posiluje váš imunitní systém, takže je lépe schopen bojovat s rakovinnými buňkami. Váš imunitní systém přirozeně bojuje s abnormálními buňkami a nebezpečnými tělesnými vetřelci, jako jsou choroboplodné zárodky. Bohužel, rakovinné buňky se někdy mohou dostat přes obranu vašeho imunitního systému. Imunoterapie usnadňuje vašemu imunitnímu systému rozpoznat rakovinné buňky a zničit je.

V závislosti na typu genových mutací ve vašem nádoru může váš lékař doporučit imunoterapii.

Klinické testy

Klinické studie jsou studie používané ke zjištění, zda jsou nové způsoby léčby rakoviny bezpečné a účinné nebo lepší než standardní léčba. V současné době se v klinických studiích zkoumá léčba zahrnující adjuvantní chemoterapii, cílenou terapii a imunoterapii a další. Zeptejte se svého lékaře, zda jste vhodným kandidátem na klinickou studii.

VÝHLED / PROGNÓZA – Jaká je míra přežití u rakoviny tenkého střeva?

Míra přežití se liší v závislosti na typu rakoviny tenkého střeva, stadiu a místě, kde nádor ve vašem tenkém střevě začal. Například 65 % lidí s diagnózou raného stádia adenokarcinomů žije o ještě pět let později. Míra přežití v pozdějších stádiích je mnohem nižší, 4 %. Karcinoidní nádory v časném stadiu mají pětiletou míru přežití 95 %, zatímco rakovina v pozdějším stádiu má míru přežití 42 %.

Sponzorováno

Zeptejte se svého lékaře na to, jak charakteristiky vaší rakoviny ovlivní vaši prognózu.

A dále si o střevech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva