Sponzorováno

Rozštěp patra a rozštěp rtu – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

  • Rozštěp rtu a rozštěp patra jsou vrozené vady rtu a úst dítěte.
  • Děti a kojenci s rozštěpem rtů a rozštěpem patra mohou mít problémy s krmením, řečí, sluchem a i se zuby.
  • Ne vždy víme, co způsobuje rozštěp rtu a patra, ale věci jako kouření v těhotenství, cukrovka a užívání určitých léků v těhotenství mohou podstatně zvýšit riziko.
  • Těhotné ženy by proto měly užívat multivitaminy s kyselinou listovou každý den, abyste zabránili rozštěpu rtu a rozštěpu patra u dítěte. Jídelníček je také důležitý.
  • Většina dětí s rozštěpem rtů a rozštěpem patra může hned v raném věku podstoupit operaci k úpravě rozštěpu rtu a patra.

Vrozené vady jsou obecně zdravotní stavy, které se vyskytují při narození. Mění tvar nebo funkci jedné nebo více částí těla. Vrozené vady mohou způsobit problémy v celkovém zdraví, v tom, jak se tělo vyvíjí nebo jak tělo funguje.

Rozštěp patra a rozštěp rtu jsou takovou vrozenou vadou.

Rozštěp rtu nastává, když je ve rtu znatelné rozštěpení nebo otevření. Tento otvor může být malý nebo velký. Rozštěp patra nastává, když se horní část úst neuzavírá správně během raného vývoje dítěte v děloze. Patro úst se skládá ze dvou částí, z nichž každá může být rozštěpená – tvrdé patro a měkké patro. Tvrdé patro (Palatum durum) je kostnatá část v přední části patra vašich úst. Měkké patro (Palatum molle) se nachází v zadní části úst a je tvořeno měkkou tkání.

Rozštěp patra a rozštěp rtu jsou označované společně také jako orofaciální vady.

Takto vypadá rozštěp rtu

Takto vypadá rozštěp rtu

 

A takto rozštěp patra

A takto rozštěp patra

 

Rozštěp rtu a rozštěp patra jsou celkem běžné vrozené vady. Asi 1 nebo 2 z 1 000 dětí (méně než 1 procento) se každý rok narodí v Evropě s rozštěpem rtu a patra.

Příznaky rozštěpu patra a rtu

Ve většině případů je nejzřetelnějším znakem defektu rozštěp, který je charakteristický pro rozštěp rtu či patra. Při krmení může z nosu vašeho dítěte vycházet mléko, protože bariéra mezi ústy a nosem je abnormální. Je také možné, že děti s rozštěpem mohou mít problémy se zuby, třeba jim zuby chybí nebo někdy mají i zuby navíc.

Rozštěp patra může také vyvolat časté infekce středního ucha a problémy s Eustachovými trubicemi vašeho dítěte. Tyto trubice pomáhají odvádět tekutinu z uší a jsou odpovědné za zajištění rovnoměrného tlaku na obou stranách ušního bubínku. Pokud má vaše dítě problémy s ušními infekcemi a jeho Eustachovy trubice neodvádí tekutinu správně, může dojít i ke ztrátě sluchu.

Vaše dítě může mít také problémy s řečí. To je častější v případech rozštěpu patra než v případech rozštěpu rtu.

Kdy k takovým rozštěpům dochází?

Rozštěp rtu a rozštěpu patra se vyskytne velmi brzy v těhotenství. Rty vašeho dítěte se tvoří mezi 4. a 7. týdnem těhotenství a chuťové buňky se tvoří mezi 6. a 9. týdnem těhotenství. Orální rozštěpy se nemusí odehrávat společně – dítě může mít jeden bez druhého. Chlapci mají dvakrát větší pravděpodobnost na rozštěp rtu, než na rozštěp patra. U dívek je větší pravděpodobnost než u chlapců, že mají rozštěp patra bez rozštěpeného rtu.

Některé děti s rozštěpem rtu mají v horním rtu jen malý „zářez“. Jiné mají větší otvor ve rtu, který prochází rtem a nahoru do nosu. Rozštěp rtu se může objevit na jedné nebo obou stranách rtu dítěte. Rozštěp uprostřed rtu je celkem vzácný.

Rozštěp patra může ovlivnit měkké patro (měkká tkáň v zadní části úst) nebo tvrdé patro (kostnatá přední část úst). U některých dětí s rozštěpem patra je přední i zadní část patra otevřená. U ostatních dětí je otevřená pouze část patra.

Příčiny rozštěpu patra a rtu

Příčina rozštěpu patra a rtu není úplně známa, ale lékaři se domnívají, že k defektům dochází z důvodu genetických i environmentálních faktorů. Genetika může hrát důležitou roli ve vývoji rozštěpů, pokud jeden nebo oba rodiče předají gen, který zvyšuje pravděpodobnost rozštěpu patra nebo rtu.

To, co děláte během těhotenství, může také zvýšit pravděpodobnost, že vaše dítě bude mít rozštěp patra nebo rtu. Faktory, o nichž se vědci a lékaři domnívají, že mohou způsobit vznik rozštěpu, jsou tyto:

  • Kouření cigaret v těhotenství – zejména kouření ve velké míře
  • pití alkoholu
  • užívání nelegálních drog
  • jste diabetičkou
  • nedostatek prenatálních vitamínů, jako je kyselina listová

Rozštěp může nastat i jako izolovaná vrozená vada nebo jako součást většího genetického syndromu, jako je velokardiofaciální syndrom, což je porucha genetické malformace.

Sponzorováno

Diagnóza rozštěpu patra a rtu

Je možné diagnostikovat rozštěp patra a rtu, už když je vaše dítě ještě v děloze, pomocí ultrazvuku. Ultrazvuk používá vysokofrekvenční zvukové vlny k vytvoření obrazu vašeho dítěte v břiše.

Pokud váš lékař zjistí, že vaše dítě má v děloze rozštěp patra nebo rtu, může chtít odebrat trochu plodové vody, která obklopuje vaše dítě, a nechat ji otestovat na další genetické abnormality, jako je třeba van der Woudeův syndrom.

Léčba rozštěpu patra a rtu

Léčba rozštěpu patra nebo rtu vašeho dítěte bude záviset zejména na závažnosti stavu. Léčba často zahrnuje několik operací k uzavření otvoru a rekonstrukci obličeje.

S vámi a vaším dítětem může spolupracovat tým specialistů. Například pokud má vaše dítě kvůli rozštěpení problémy s řečí, mohlo by spolupracovat s logopedem. Tým okolo vašeho dítěte dále může zahrnovat také plastického chirurga, orálního chirurga nebo ortodontistu.

Jaké jsou tedy možnosti řešení rozštěpů?

Chirurgické řešení – operace

Chirurgický zákrok na vyřešení a úpravu rozštěpu patra nebo rtu se nejlépe provádí v prvním roce vašeho dítěte. Do dospívání vašeho dítěte však mohou být nutné i další rekonstrukční operace.

Jak na rozštěp rtu?

Doporučuje se rekonstrukce rozštěpu rtu u dítěte, když je mu 10 týdnů až 1 rok. Pokud má vaše dítě obzvláště široký rozštěp rtu, může lékař vašeho dítěte chtít provést adhezi rtů, což zahrnuje dočasné sešití rozštěpu, dokud chirurg neprovede finální opravu. Během operace bude vaše dítě podrobeno anestézii a chirurg pomocí tkáně a kůže z obou stran rozštěpeného rtu zvětší rty a uzavře mezeru.

Jak na rozštěp patra?

Lékaři obvykle provádějí chirurgické zákroky rozštěpu patra, když je dítě ve věku od 6 do 18 měsíců. Během operace jsou svaly a tkáň na obou stranách patra spojeny dohromady, aby se rozštěp uzavřel.

Zeptejte se ošetřujícího týmu vašeho dítěte také na podpůrné skupiny ve vaší oblasti – ty jsou ideální pro rodiny dětí s vrozenými vadami. Otevřeně komunikujte se svým dítětem a pomozte mu budovat sebeúctu tím, že mu dáte najevo, že jeho vada není nic, co by ho v životě muselo limitovat.

Prevence – co můžete udělat, abyste zabránili rozštěpu rtu a rozštěpu patra u vašeho dítěte?

Nemůžete vždy zabránit rozštěpu rtu a rozštěpu patra u vašeho dítěte. Existují však jisté věci, které můžete udělat, abyste snížili pravděpodobnost, že vaše dítě bude mít tyto vrozené vady:

  • Berte kyselinu listovou. Před těhotenstvím užijte multivitamin s obsahem 400 mikrogramů kyseliny listové každý den. Během těhotenství užívejte prenatální vitamin se 600 mikrogramy kyseliny listové každý den.
  • Nekuřte a nepijte alkohol. Alkohol zahrnuje pivo, víno a tvrdý alkohol.
  • Choďte na kontrolu. Důležitá je lékařská prohlídka, kterou podstoupíte před těhotenstvím, abyste se ujistili, že jste zdraví, když otěhotníte.
  • Mějte zdravou váhu před těhotenstvím a promluvte si se svým lékařem o přírůstku hmotnosti během těhotenství.
  • Poraďte se se svým lékaře, abyste se ujistili, že jakýkoli lék, který užíváte, je bezpečný během těhotenství. Možná budete muset přestat užívat lék nebo přejít na bezpečnější přípravek během těhotenství. Nepřestávejte užívat žádný lék, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem.
  • Když otěhotníte, zajistěte včasnou a pravidelnou prenatální péči. Prenatální péče je lékařská péče, kterou máte během těhotenství.
  • Chraňte se před infekcemi. Poraďte se s lékařem, abyste se ujistili, že všechna vaše očkování jsou aktuální, zejména u zarděnek. Očkování vás chrání před určitými infekcemi. Držte se dál od lidí, kteří jsou nakaženi. A myjte si ruce často.

Máte s rozštěpem rtu či patra nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za vaše komentáře k tomuto tématu pod článkem.

VIDEO: Vizita, díl 11 — rozštěpy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva