Sponzorováno

Parasomnie – různé poruchy spánku – příznaky, příčiny a léčba 4.77/5 (22)

 • Parasomnie je obecný termín používaný v lékařské terminologii pro označení různých poruch spánku, během nichž dochází k neobvyklým a nežádoucím jevům nebo chováním během spánku. Tyto poruchy mohou ovlivňovat různé fáze spánku, včetně probuzení, přechodných stádií spánku a rychlého oka (REM) spánku. Parasomnie může zahrnovat různé projevy, jako jsou noční můry, somnambulismus (chůze ve spánku), záchvaty nočního křiku, noční jedlé výjevy, sexuální chování ve spánku, nebo automutilaci.
 • Parasomnie může být způsobena různými faktory, včetně stresu, úzkosti, návykových látek nebo neurologických onemocnění. Diagnóza a léčba parasomnie mohou vyžadovat spánkovou studii nebo konzultaci se spánkovým specialistou.
 • Léčba může znamenat změny v životním stylu, psychoterapii, farmakoterapii nebo jiné metody, v závislosti na konkrétním druhu parasomnie a její závažnosti.

Parasomnie jsou definovány jako abnormní projevy spojené se spánkem.

Parasomnie jsou definovány jako abnormní projevy spojené se spánkem.

Pokud jste zažili někdy během spánku nějaké neobvyklé chování nebo neobvyklý zážitek, možná jste zažili parasomnii. Co to je? Parasomnie je kolekce poruch spánku, které se vyznačují abnormálními činnostmi nebo událostmi, ke kterým dochází během spánku. Jaké jsou příznaky, příčiny a možnosti léčby parasomnie? V tomto článku si o těchto poruchách spánku řekneme více.

Jako parasomnie se souhrnně označují abnormální projevy, které se objevují v průběhu spánku nebo při probouzení. Parasomnie je tedy, dá s říci, onemocnění, při kterém špatně reagující buňky v mozku vyvolávají neadekvátní reakce během spánku a způsobují tak poruchy klidného spánku.

Definice parasomnie je tedy následující: Soubor spánkových poruch způsobených dysfunkcí v mozku a vyznačující se abnormálními, nekontrolovanými a opakovanými nočními pohyby.

Parasomnie se objevují u dětí i dospělých

Jak si tyto problémy se spánkem představit? Parasomnie zahrnují nežádoucí pohyby, chování, emoce, vnímání nebo sny – obvykle jsou to nevědomá, poloúčelová i cílená chování, která mají smysl nebo význam jen pro jednotlivce, který je zažívá. Vyskytují se ve spojení se spánkem.

Typy (druhy) parasomnie

Některé běžné problémy, které jsou klasifikovány jako parasomnie, jsou tyto:

Noční děsy

Noční děsy nejčastěji postihují děti, ale mohou se někdy vyskytnout i u dospělých. Nočními děsy postižená osoba může najednou vykřiknout, může hodně plakat (zejména děti), plakání nejde utišit a dokonce může s rodiči, kteří dítě uklidňují, bojovat. Epizody nočních děsů si obvykle postižené osoby ráno vůbec nepamatují.

Noční můry

Noční můry jsou hodně živé sny, které mohou u člověka způsobit strach, hrůzu a úzkost. Mohou vás přimět, abyste se náhle probudili a těžko se vám po nich usíná. Pravděpodobně si na ně budete pamatovat (a někdy i hodně podrobně). Mnoho věcí může způsobit noční můry, včetně nemoci, úzkosti, ztráty milovaného člověka nebo reakce na léky. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte noční můry více než jednou týdně nebo pokud vám brání v kvalitním nočním spánku.

Náměsíčnost

Náměsíčnost určitě znáte. Když ne z osobní zkušenosti, tak z doslechu. Jak už název napovídá, jedná se o chůzi v částečném nebo úplném spánku. Je známo, že spící chodci opouštějí ložnici a někdy dokonce i dům. Některé děti byly nalezeny daleko od domova, občas se probudily na autobusové zastávce nebo v domě přátel. A někdy dokonce lidé provozovali nebo vykonávali i různé fyzické aktivity, zatímco stále spali.

Zajímavost: Je třeba poznamenat, že téměř každé jednání, které můžete provést, když je vzhůru, můžete (prý) dělat i během spánku. Třeba psaní textových zpráv na telefonu, lezení z okna, skákání ze střechy, plavání v řece nebo dokonce vražda! Tato chování vyžadují určitá bezpečnostní opatření k zajištění bezpečnosti pacienta při spánku.

Jedení ve spánku

Mnoho lidí, kteří jedí, zatímco spí, začali jako klasičtí náměsíční. Konzumace jídla ve spánku může vést k přibírání na váze a potenciálně i dalším nebezpečným požitím. Je známo, že některé prášky na spaní, jako je Ambien (Zolpidem), mohou zvýšit riziko konzumace jídla ve spánku. Zdá se také, že tato porucha spánku je často spouštěna spánkovou apnoe.

Milování ve spánku

To je zajímavé, že? Masturbace a úplný styk mohou nastat i tehdy, zatímco člověk spí. Může to být úsměvné, ale pokud jsou tyto požadavky v nevědomí nežádoucí nebo směřují k nevhodnému partnerovi, může to mít důležité právní důsledky. Obžalovaní mnohokráte tvrdili, že k jejich sexuální aktivitě došlo během spánku. Byla to oblíbená výmluva u soudu.

Porucha chování v REM spánku

Zejména u starších mužů je častá porucha chování v REM spánku. Tato porucha obvykle znamená bití, kopání, křičení nebo jiné akce a činy spojené s často násilným snem. Může se vyskytnout díky některým lékům, jako jsou třeba antidepresiva, ale může to být také příznak budoucí neurodegenerativní poruchy, jako je Parkinsonova nemoc, demence s Lewyho tělísky nebo vícečetná systémová atrofie.

Sponzorováno

Spánková paralýza

Spánková paralýza je nejběžnější problém u pacientů s parasomniemi. Nastává, když dojde k překrývání mezi bdělostí a REM spánkem. REM spánek je fáze, ve které dochází k živému snění a tělo je ochrnuto, aby se zabránilo reálnému působení snů na naše pohyby. Toto ochrnutí se může projevit i po probuzení, a s přidruženými halucinacemi. Ačkoli spánková paralýza může být spojena s narkolepsií, často se vyskytuje i u zdravých lidí, kteří mají spánkovou deprivaci.

Bruxismus (vrzání a skřípání zubů)

Bruxismus je to, když člověk během spánku hodně vrže a skřípe zuby. Může může nastávat spolu s dalšími poruchami spánku. Tato parasomnie může způsobit zubní potíže, včetně neobvyklého opotřebení zubů nebo pocitu nepohodlí v čelistních svalech. Váš zubař vám pravděpodobně může dát nějakou ochranu na zuby, která budete ji nosit večer na spaní.

Noční počůrávání (enuréza)

Lidé, kteří mají tuto parasomnii, nemohou ovládat močový měchýř, když spí. A to je samozřejmě problém. Obvykle nastává u dětí. Existují dva druhy enurézy (tj. nekontrolovaný únik moči). V primární podobě dítě nikdy nemělo kontrolu nad močovým měchýřem v noci. Při sekundární enuréze osoba ztratí kontrolu močového měchýře poté, co ji dříve měla. I různé zdravotní problémy (například cukrovka, infekce močových cest a spánková apnoe) nebo psychiatrické poruchy mohou způsobit enurézu.

Syndrom explodující hlavy

Lidé, kteří mají tuto parasomnii, si myslí, že slyší hlasitý zvuk, jako výstřel nebo výbuch, těsně předtím, než usnou nebo když se probudí. Někteří si mohou myslet, že mají mrtvici. Tato parasomnie zabraňuje kvalitnímu spánku a snadnému usnutí. Více si o syndromu explodující hlavy přečtěte v našem článku.

Noční paroxysmální dystonie (NPD)

Tato parasomnie může být formou epilepsie. Může způsobit záchvaty podobné epizodám během spánku, někdy i několikrát za noc.

Fáze spánku spojené s parasomniemi

Parasomnie se mohou objevit v kterékoli fázi spánku, včetně REM i non REM fáze. Jak je uvedeno výše, určitá chování jsou spojena se specifickými spánkovými stádii.

Parasomnie a její příčiny

Příčina parasomnie není úplně jasně pochopena, ale může souviset s jinými poruchami (jako je třeba Parkinsonova choroba) nebo může být příčina užívání lékům nebo užívání drog. Zdá se pravděpodobné, že může hrát roli i kouskování spánku způsobená problémy, jako je spánková apnoe.

Léčba parasomnie

Léčba je indikována hlavně tehdy, pokud může parasomnie vést ke zranění pacienta nebo partnera nebo pokud je spánek hodně výrazně narušen.

Léčba závisí na typu parasomnie a zahrnuje tyto metody léčby: modifikaci spánkového prostředí, kognitivní terapii a farmakoterapii (tj. léky).

Lékař (specialista na spaní) doporučí léčbu na základě diagnózy parasomnie. Obecně léčba bývá:

 • pomocí léků
 • behaviorální terapie
 • změna životního stylu a prostředí, kde pacient spí

Jistou možností jsou alternativní terapie, které jsou nejméně toxickou metodu léčby parasomnie. Někdy se doporučují léky, pokud je to nutné. Cílem léčby je zajitit vám klidný spánek bez použití sedativ nebo prášků na spaní.

V některých případech může být parasomnie způsobena záchvaty a v jiných může být vyvolána spánkovou apnoe. Léčba parasomnie bude velmi záviset na příčině jedince. Jednou z nejčastějších příčin parasomnie je spánková deprivace (množství nebo kvalita spánku), což lze napravit určením a léčbou základních příčin narušeného spánku / nespavosti.

Specialisté na poruchy spánku mají obecně přístup k mnoha léčbám a terapiím, které vám pomohou léčit vaši parasomnii. Třeba k těmto:

Pokud máte parasomnii, která způsobuje, že vstáváte z postele, můžete podniknout kroky, aby byl váš domov bezpečnější:

 • Přidejte si na okna a dveře zámky nebo poplašné zařízení
 • Spěte raději v přízemí (pokud máte patrovou postel)
 • Vyčistěte si ložnici od věcí, které by vám mohly způsobit zakopnutí nebo pád

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké problémy se spánkem? Budeme rádi za komentáře v příloze.

A co si o spánku ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Parasomnie – různé poruchy spánku – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Ela napsal:

  Potomek má rok a půl. Myslela jsem, že to, co provádí v noci, je normální. Ale po přečtení tohoto článku nad tím začínám uvažovat. Je pravda, že v 5 měsících byl sledován neurologem pro jisté drobné obtíže, bez potvrzené diagnózy, vymizelo ‚samo od sebe‘. Asi se však v hlavince přeci jen něco děje. Až půjde na kontrolu, raději se zmíním pediatrovi. Uvidíme, třeba je to jen něco banálního. Doufám..

 2. Ľubomír Lošonský napsal:

  A rozpravanie zo sna je tiez forma parasomnie ? Co robit ked sny su v rozpore s mojim presvedcenim ? Ked hlasove prejavy v sne popieraju to co realne citim ked bdiem ? Da sa to liecit ? Dakujem

Zanechat komentář ke článku

Zpráva