Sponzorováno

Obezita zkracuje život i o 10 let a zhoršuje průběh onemocnění Covid-19 4.85/5 (13)

Obezita zkracuje život i o 10 letTéměř dvě třetiny dospělé české populace trpí nadváhou. Jeden ze čtyř mužů a jedna ze čtyř žen mají obezitu. Až 236 chronických onemocnění souvisí s nadváhou a obezitou. Ještě se vám to nezdá jako problém?

Opravdu přes 200 zdravotních problémů souvisí s obezitou. Jde nejen o onemocnění jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, infarkty a cévní mozkové příhody, ale také nádorová onemocnění, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu a v současnosti i infekci covidu.

Na obezitu si dejme velký pozor

Obezita je závažná chronická nemoc, která významně zhoršuje kvalitu života, zapříčiňuje vyšší nemocnost a zkracuje délku života. Výdaje na zdravotní péči spojené s léčbou obézních pacientů jsou až o 30 % vyšší než u pacientů s normální hmotností.

Za nadváhu a obezitu nemůže genetika

Epidemie obezity je otázkou několika posledních dekád. Za tak krátké období se významné posuny v naší genetice neodehrály. To, co se dramaticky změnilo, je právě náš životní styl, který charakterizuje výrazné zvýšení dostupnosti a konzumace kaloricky bohaté potravy, sedavý způsob života, poruchy spánku a stres. Při konfrontaci s takovými podmínkami má potenciál zvýšit svoji tělesnou hmotnost většina populace – ať už dětí nebo dospělých.

Podle odborníků je obezita významným problémem i z hlediska závažného průběhu až smrti při onemocnění COVID-19. Od března 2020 přibývají údaje z různých metaanalýz o tom, že u dospělých obézních osob do 60 let je o 46 % vyšší riziko pozitivity na COVID-19, o 113 % vyšší riziko hospitalizace, o 74 % vyšší riziko přijetí na jednotku intenzivní péče s těžším průběhem onemocnění, s vyšší pravděpodobností nutnosti intubace a o 48% vyšší riziko úmrtnosti.

Mezi rizikové faktory covidu patří i neplnohodnotné a nevyvážené stravování a s nimi spojená nekvalitní výživa bohatá na nasycené mastné kyseliny, rafinované sacharidy a cukry, chudá na vlákninu, nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty.

Jak se vyhnout obezitě? Upravte svůj životní styl

Základem managementu je při obezitě jednoznačně úprava životního stylu, která zahrnuje zejména úpravu výživy a stravovacích návyků, pravidelnou pohybovou aktivitu a případně i psychologické poradenství. Komplexní změna životního stylu vyžaduje dlouhodobé odborné vedení a sledování, které může zajišťovat nejen lékař, ale také výživový specialista, trenér, fyzioterapeut, psycholog.

Sponzorováno

Dospělí s extrémní obezitou mají zvýšené riziko úmrtí v mladém věku na rakovinu a mnoho dalších příčin, včetně srdečních chorob, mrtvice, cukrovky a onemocnění ledvin a jater, podle výsledků analýzy dat shromážděných z 20 velkých studií lidí ze tří zemí.

Aby byla léčba úspěšná, musí mít pacient motivaci, ochotu spolupracovat a investovat do změny životního stylu čas a energii. Redukce hmotnosti může být úspěšná relativně rychle, ale pokud se nespojuje s dlouhodobými změnami stravovacích a pohybových návyků, šance na její dlouhodobé udržení je nízká. Tak na to pozor.

O kolik může obezita váš život zkrátit?

Celkem o dost. Obezita a extrémní obezita mají potenciál zkrátit průměrnou délku života až o 8 let a připravit dospělé až o 19 let zdravého života v důsledku diabetu 2. typu a kardiovaskulárního onemocnění, naznačuje nový výzkum publikovaný v The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Výzkum ukazuje, že obezita je spojena se zvýšeným rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění (nemoci srdečních chorob a mrtvice) a cukrovky, které v průměru dramaticky zkrátí očekávanou délku života jednotlivce a roky zdravého života bez života s těmito chorobami.

Odhaduje se, že jedinci s menší nadváhou (BMI 25 až <30 kg/m2) ztratí očekávanou délku života mezi 0 a 3 roky v závislosti na jejich věku a pohlaví. U obézních jedinců (30 až <35 kg/m2) byla ztráta let mezi 1 a 6 lety, zatímco u velmi obézních (35 kg/m2 nebo více) se odhadovala ztráta mezi 1 a 8 lety. Vliv nadváhy na ztracené roky života byl největší u mladých a s přibývajícím věkem klesal.

Nadváha a obezita nezkracují jen průměrnou délku života, ale také roky zdravého života (definované jako roky bez kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky souvisejících s obezitou).

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si na obezitu pozor?

A dále si o obezitě přečtete

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva