Sponzorováno

Omikron a jeho příznaky – Opravdu se příznaky liší? Na co si dát pozor? 4.7/5 (10)

Vzhledem k tomu, že se infekce omikronové varianty SARS-CoV-2 – viru, který způsobuje nemoc COVID-19 – nadále šíří po celém světě, objevily se zprávy, že příznaky varianty Omicron se v některých ohledech liší od příznaků infekcí varianty Delta. Opravdu se příznaky liší? Na co si dát pozor? To si projdeme v dnešním článku.

Dne 26. listopadu 2021 Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla novou variantu SARS-CoV-2, která se stala známou jako Omicron.

Tato varianta vyvolala obavy mezi zdravotnickými úřady, protože se zdá být vysoce přenosná.

Existují také určité obavy, že Omicron může obejít ochranu poskytovanou vakcínami COVID-19. Společnost Pfizer tvrdí, že tři dávky její mRNA vakcíny jsou schopny neutralizovat Omicron v laboratorních experimentech a že dvě dávky mohou stále zabránit vážnému onemocnění po infekci touto variantou.

Z těchto důvodů země po celém světě přijímají různá opatření a preventivní opatření, aby omezily šíření Omicronu mezi svými populacemi.

Nicméně, je potřeba si uvědomit, že ve světě, jež je v neustálém pohybu, může být nemožné zastavit šíření Omicronu úplně. Určitým důvodem k optimismu může být to, že různé zprávy naznačují, že infekce touto variantou mají tendenci způsobovat mírnější příznaky než ty s předchozími variantami SARS-CoV-2, jako je Delta. A to se stále a stále více potvrzuje. Otázkou tak také je, zda vzhledem k těmto informacím, je potřeba neustále tlačit na očkování vakcínou u všech lidí (i u zdravých mladých lidí). To se zdá jako nesmysl.

Ale jak může někdo zjistit, zda má infekci Omicron? Jsou příznaky stejné jako u infekcí s předchozími variantami?

Jaké příznaky způsobuje Omicron?

Obecně mí infekce SARS-CoV-2 bez uvedení varianty tyto příznaky:

 • horečka nebo zimnice
 • kašel
 • dušnost nebo potíže s dýcháním
 • únava
 • bolesti svalů nebo těla
 • bolest hlavy
 • nová ztráta chuti nebo čichu
 • bolest krku
 • ucpaný nos nebo rýma
 • nevolnost nebo zvracení
 • průjem

Tento seznam není vyčerpávající a lidé mohou pociťovat různé příznaky nebo kombinace příznaků. Kromě toho neoficiální zprávy na sociálních médiích a dalších platformách tvrdí, že infekce Omicron charakterizují specifičtější kombinace příznaků.

Studie Zoe COVID – vedená výzkumníky ze zdravotnické společnosti ZOE a King’s College London ve Spojeném království – využívá data od více než 4 000 000 účastníků. Nedávná analýza studie měla za cíl zjistit, zda existují nějaké rozdíly mezi nejčastějšími příznaky infekce u varianty Delta a nejčastějšími příznaky infekce Omicronem.

Sponzorováno

Porovnávali příznaky hlášené prostřednictvím aplikace Zoe COVID Study brity, kteří byli pozitivně testováni na COVID-19 v říjnu 2021, kdy byla Delta ve Spojeném království dominantní, s těmi, kteří byli pozitivně testováni v prosinci 2021, kdy se dominantní variantou stal Omicron.

Předběžná analýza ukázala, že nejčastěji hlášené příznaky hlášené v obou měsících byly z velké části stejné: rýma, bolest hlavy, únava, kýchání a bolest v krku.

Zjištění nenaznačují žádné výrazné rozdíly v nejčastěji pociťovaných příznacích pravděpodobně způsobených dvěma variantami SARS-CoV-2.

Podle těchto vlastních údajů však vědci ZOE také zaznamenali, že ztráta čichu a chuti se zdá být méně častá u lidí, kteří byli nedávno pozitivně testováni na COVID-19.

Rozmanitost příznaků pozorovaných u Omicronu je stejná jako u jiných variant SARS-CoV-2. Zdá se docela pozoruhodné, že lidé postižení stejnou variantou mohou pociťovat zcela odlišné příznaky. Někdo má ucpaný nos, jiného bolí hlava, někdy tělo a dalšího bolí v krku.

Dle dostupných údajů jsou závažné plicní infekce u Omicronu méně pravděpodobné než u předchozích variant. Může to být tím, že na rozdíl od jiných variant Omicron přednostně infikuje horní cesty dýchací. To může být také důvod, proč se zdá, že způsobuje mírnější příznaky.

Na rozdíl od předchozích variant se zdá, že ztráta chuti a čichu u Omicronu je podle lékařů více neobvyklá.

Jak můžete léčit mírnou infekci Omicron?

Co se stane, když se nakazíte variantou Omicron a příznaky jsou dostatečně mírné, aby nevyžadovaly hospitalizaci? Jak můžete léčit mírnou infekci doma? Neexistují žádné specifické domácí léky bez předpisu pro prevenci nebo léčbu.

Sponzorováno

Nejlepší léky jsou podobné těm, které můžete použít k léčbě mírných příznaků chřipky nebo nachlazení: Doporučená léčba je zaměřena na příznaky: zůstaňte hydratovaní, odpočatí a dobře živení. Vezměte si ibuprofen k úlevě od bolesti hlavy, bolesti těla nebo horečky.

A dále si o Covid-19 přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva