Zde je 5 způsobů, jak zjistit, zda máte nadváhu či obezitu 4.69/5 (16)

Měření obvodu pasu je efektivní metodou, jak měřit obezitu.

Měření obvodu pasu je efektivní metodou, jak měřit obezitu.

Hodnota BMI není nezbytně přesným měřítkem toho, zda máte nadváhu nebo obezitu. Zde je několik dalších signálů, které byste mohli použít pro zjištění toho, zda máte nadváhu.

Obecně mnoho lidí podporuje myšlenku přijetí sebe sama a sebe-lásky. Na sociálních sítích existují různé kampaně, které toto propagují – například #loveyourbody a #positivebodyimage. Myšlenkou je pomoci podpořit uznání a přijetí těla, ve kterém žijete, naučit se milovat se přesně tak, jací jste. A to je správná myšlenka. Toto poselství je optimistické a povznášející, ale s sebou nese i několik možných negativních důsledků.

Dvě z těchto obav jsou „zdravá obezita“ a „tuk, ale fit“ – zde panuje obava, že jedinci s nadváhou a obezitou nebudou nespokojeni a nebudou tedy nic pro zlepšení stavu podnikat. Třeba tato britská studie zjistila, že méně než 10% obézních lidí v Británii ví, že mají nadváhu.

Účastníci studie byli požádáni, aby sami oznámili svou výšku a váhu a klasifikovali, do jaké váhové kategorie spadají. Možnosti zahrnovaly velká podváha, podváha, akorát, nadváha, větší nadváha a obezita. Méně než 10% lidí, kteří byli klinicky obézní, se klasifikovalo do této kategorie. Výzkumníci také poznamenali, že mnoho lidí s obezitou si není vědomo zdravotních rizik spojených s tímto stavem.

Možná se ptáte: to snad lidé neví, že je trápí obezita?

To snad lidé nevědí, že mají nadváhu nebo obezitu? Nebo popírají svůj problém? Nebo je děsí nepohodlnost toho řešení? Výzkumníci v této studii dospěli k závěru, že všechny tyto možnosti jsou pravděpodobné.

Jeden lékař na naši otázku odpověděl: „Pacienti se často srovnávají se svými rodinnými příslušníky a přáteli, kteří mohou mít také nadváhu nebo obezitu.“

Jak se „měří“ obezita?

BMI je zlatým standardem pro měření obezity už po celá desetiletí, ale v posledních letech se dostal pod palbu, protože odborníci hledají lepší způsoby, jak porozumět stavu hmotnosti osoby.

„Dokonce ani nejkvalifikovanější odborníci někdy nechápou obezitu,“ řekl jeden certifikovaný specialista na obezitu. „Takže ani pacienti určitě ne. Je to problém s miliony proměnných, které jsou tak složité a proměnné v každém aspektu něčího života.“

5 způsobů, jak zjistit, zda máte nadváhu

Následujících 5 metod může být jednodušších a srozumitelnějších než BMI.

1. Obvod pasu

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda máte zdravou váhu, je z velikosti pasu, to doporučují odborníci na obezitu i lékaři.

Nadváha je již od obvodu pasu 94 cm u mužů a 80 cm u žen. Tloušťka a zvýšené zdravotní riziko jsou od obvodu pasu 102 cm u mužů a 88 u žen.

Obvod pasu nad těmito čísly ukazuje nadměrný břišní tuk, nebezpečný typ tuků obklopujících životně důležité orgány, což zvyšuje riziko vzniku diabetu, vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku a metabolického syndromu.

Je to také snadno srozumitelná metoda pro mnoho pacientů. Výhodou této metody je, že se rychle provádí a je poměrně spolehlivým prediktorem rizika diabetu typu 2, hypertenze a srdečních onemocnění.

Navíc vše, co potřebujete, je krejčovský metr. Umístěte ho na horní část kyčelní kosti a dejte si ho kolem těla – na úrovni břicha. Odolávejte pokušení břicho zatínat a dělat si tak lepší čísla. Pravda bolí, ale jděte jí hrdě naproti.

2. Chrápání

Pokud vás vaše partnerka upozorní na chrápání, nebo dokonce si samo všimnete nadměrného chrápání, může to být dobrý důvod ke kontrole vaší váhy. „Pokud často chrápete a jen zřídkakdy se vám dostane kvalitního nočního spánku, můžete trpět spánkovou apnoe. Spánková apnoe je stav, který způsobuje, že se dýchání opakovaně zastaví a začne znovu, když spíte. Během bdění může ztráta kyslíku způsobit extrémní únavu. Většina lidí s tímto stavem má tendenci k chrápání v důsledku obstrukce dýchacích cest.

Když vaše tělo ukládá tuk kolem krku, může zúžit dýchací cesty způsobující mělké dýchání nebo pauzy v dýchání.

3. Časté pálení žáhy

Změny ve vaší tělesné hmotnosti, dokonce i ty mírné, mohou vést k refluxu žaludečních šťáv (zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu). U více než jedné třetiny osob s nadváhou a obezitou pak dochází k gastroezofageální refluxní chorobě (GERD). Některé výzkumy (např. tento výzkum) naznačují, že existuje souvislost mezi obezitou a rozvojem GERD.

Mezi další příznaky tohoto stavu patří říhání, nevolnost, hořká chuť v ústech a bolest břicha.

4. Bolavé klouby

Obezita je rizikovým faktorem osteoartrózy, nejběžnějšího typu artritidy. Osteoartróza je porucha, která vede ke zhoršení kloubů, bolesti, snížené pohyblivosti kloubů a snížené kvalitě života.

Pokud má člověk větší hmotnost, pak to působí větší tlak na všechny jeho klouby a při přibývání na váze se tlak ještě dále zvyšuje. Máte-li bolestivé kolena nebo boky, nebo chronické bolesti zad, můžete mít problém s váhou (obezitou).

5. Chronická únava

Přebytek hmotnosti zvyšuje tlak na vaše orgány, včetně plic. Pokud jednoduché úkoly, jako např. vázání bot nebo vytření menší místnosti, u vás vedou k únavě, dušnosti nebo těžkému dýchání, můžete mít problém s váhou.

Osoby s nadváhou a obezitou mají větší riziko vzniku astmatu.

Lidé s problémy s hmotností mohou trpět chronickým zánětem kvůli nadměrné hmotnosti. To může vést k zánětu dýchacích cest a to může ztěžovat dýchání.

Problém s BMI

Pojďme se podívat na data z USA. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), téměř jedna třetina (31,8 procenta) dospělých ve věku 20 a více let má nadváhu. Navíc více než jedna třetina (39,8%) dospělých ve věku 20 a více let trpí obezitou. To znamená, že více než dvě třetiny (71,6%) dospělých Američanů mají nadváhu. U nás to není tak hrozné, ale také žádná sláva.

Tyto klasifikace jsou stanoveny měřením BMI. Číslo BMI je navrženo tak, aby vám poskytlo představu o tom, kolik tělesného tuku máte jako poměr vaší váhy k výšce. Měří se tím, že vezmete svou váhu v kilogramech a vydělíte ji výškou v metrech čtverečních.

Číslo nad 30 nebo více znamená, že jste obézní. Nad 40 je pak těžká obezita. Ještě zmatení? Nejste sami. BMI může být pro běžnou osobu být docela obtížnou metodou k tomu, aby poznala stupeň své nadváhy nebo obezity. Kromě toho BMI nemůže brát v úvahu svaly, které můžete mít, což znamená, že jsou u této metody možné nesprávné výsledky.

Metoda BMI není užitečná pro měření zdravotního stavu jedince.

V USA se například zjistilo, že pokud by brali v úvahu BMI metodu, většina hráčů NFL (Americký fotbal) na pozici running-backů je obézní. Což je samozřejmě nesmysl. Takže metoda BMI má svoje limity a omezení, na které je potřeba myslet.

VIDEO: Nadváha a obezita – máme se skutečně obávat? (rozhovor)

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva