Sponzorováno

Mužská anorexie: Tato nemoc se nevyhýbá ani mužům 4.89/5 (9)

Mužská anorexie: Tato nemoc se nevyhýbá ani mužůmO ženské anorexii se mluví poměrně často, a rozšířené povědomí je nápomocné. Možná vás ale překvapí, kolik mladých mužů také trápí jejich vzhled a trpí poruchami příjmu potravy. Mužská anorexie se stává rychle rostoucím problémem. Význam dobrého vzezření, štíhlé postavy a upravenosti může být významný stresový faktor. Snaha dosáhnout dokonalosti nezdravým způsobem by neměla zůstat nepovšimnuta. Je však vědět něco víc právě o mužské anorexii.

Ovlivňuje více mužů, než si myslíte

Mužská anorexie podle allwomenstalk.com postihuje ročně přibližně jeden milion mužů pouze ve Spojených státech. To je poměrně vysoký počet na to, že se o tomto problému nemluví. Mějte tedy na paměti, že pokud o svém problému člověk nemluví, to ještě neznamená, že ho nemá. Otázka anorexie musí nastolit velmi opatrně.

Celkově muži představují 20 % obětí anorexie. To je významná část nemocných, o kterých jste opravdu neslyšeli. S rostoucí popularitou kulturistiky a vypracované postavy vznikla i mužská anorexie. Pomáhá tomu i módní průmysl, který prezentuje odlišný ideál mužské krásy – být štíhlý a fit. A tak hubnou i muži, a občas opravdu nezdravě.

Skrývá se

Mužská anorexie je často skryta za fascinací kulturistikou nebo hubnutím, aby se dostali do formy. To však neznamená, že všichni lidé, kteří jsou blázni do cvičení, mají anorexii. Existují však podezřelé příznaky. Co začíná jako něco neškodného, může projít až do poruchy příjmu potravy. Všímat si je třeba posedlost zvedáním činek, cvičením a nízkokalorickou stravou, bez ohledu na výdej energie.

Sponzorováno

Přichází s jinými problémy

Většina mužů anorektika trpí i úzkost, nesprávným vnímáním těla nebo obsedantně – kompulzivní poruchou, stejně jako anorektické ženy. Anorexii znamená pocit kontroly uprostřed tohoto šílenství. Extrémně cvičení, úzkost a nedostatečná strava by mohly být důležitým příznakem.

Věří, že mají nadváhu

Většina mužů s anorexií věří, že jsou obézní, bez ohledu na to, jací jsou štíhlí. Vidí se jinak, jak je vnímá okolí. Nic není dost dobré, nikdy nejsou dostatečně hubení. Všimněte si způsob, jak přijímají připomínky nebo komplimenty na jejich hmotnost – nadále věří, že jsou tlustí, nebo popírají štíhlost.

Má negativní vliv na zdraví

Stejně jako ženy trpící anorexií, tak i muži mají i jiné zdravotní problémy. Řídnoucí vlasů, dehydratace, lámavé vlasy a nehty, šupinatá kůže, nízká chuť k jídlu a trávicí problémy. Pokud víte, že je muž ve vašem okolí posedlý vzhledem a vykazuje tyto příznaky, může za tím být právě anorexie, případně bulimie.

Záležitost dědičnosti

Mužská anorexie je problém, na který má vliv i genetika. Studie zatím nejsou ukončeny, ale muži, jejichž rodiče trpěli problémy s váhou a nízkým sebevědomím, jsou více náchylní na poruchy příjmu potravy, než ti se zdravými rodiči.

Přečtěte se také celý článek o anorexii.

VIDEO: Mužská anorexie

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva