Sponzorováno

10 častých otázek a schizofrenii + odpovědi na ně 4.83/5 (6)

Schizofrenie postihuje každou stou osobu v populaci, projevuje se však odlišnými příznaky.

Schizofrenie postihuje každou stou osobu v populaci, projevuje se však odlišnými příznaky.

Schizofrenie je tak trochu záhadným onemocněním, dosud se odborníkům ještě nepodařilo přijít na to, co přesně ji způsobuje. Protože tato choroba není dostatečně objasněna, vyplývá z toho řada otázek, které zajímají pacienty, jejich příbuzné, ale i nezávislé laiky.

Pojďme se podívat na 10 takových nejčastějších otázek okolo schizofrenie.

1. Je schizofrenik nějak nebezpečný?

Možná si někteří z vás automaticky vybaví fiktivního londýnského psychiatra Dr. Jekylla alias Mr. Hyde a následně si tuto psychickou nemoc představí v těch nejčernějších barvách. Ale ve skutečnosti to není až tak hororové. Ve skupinách pacientů se schizofrenií ke zvýšené míře páchání trestné činnosti nedochází. Takoví lidé jsou více než pro své okolí nebezpeční sami sobě. Například tím, že se nezřídka pokusí o sebevraždu.

Agresivní chování vůči jiným se u nich vyskytuje opravdu jen minimálně.

2. Mohou některé drogy vyvolat schizofrenii?

Existují mnohé vědecké důkazy o tom, že užívání některých drog je významným provokujícím činitelem pro rozvoj schizofrenní psychózy u lidí s predispozicí na schizofrenii. Jde zejména o marihuanu (THC), LSD a pervitin. Dalším rizikovým faktorem je závislost na alkoholu nebo nikotinu.

Pokud se u člověka po požití těchto látek objevují silné, netypické a přetrvávající reakce, typické právě pro toto psychické onemocnění, je to dost velký varovný příznak! Tak na to pozor.

3. Může být schizofrenie dědičná?

Genetické výzkumy poukazují na dědičné vlivy, když výskyt schizofrenie v rodině zvyšuje riziko výskytu i u dalších členů. Některé změny ve vývinu mozku, později vedoucí k rozvoji schizofrenie, mají s vysokou pravděpodobností dědičný podklad. Obecně se předpokládá, že jde o kombinaci genetických predispozic, prostředí a návyků.

Čili ve zkratce: musíte mít ty „správné geny“, a dělat něco, co problém následně spustí.

4. V jakém věku se nejčastěji projeví schizofrenie?

Schizofrenie obvykle začíná v mladém dospělém věku. Nejčastěji se poprvé objeví v pubertě nebo rané dospělosti (do 30 let). Riziko rozvoje schizofrenie se zvyšuje i při oslabené rodinné vazbě.

V tomto věku bývají spouštěčem například odchod z domu, špatné rodinné vztahy, či tragédie v rodině, ale i experimentování s omamnými látkami.

5. Je schizofrenie neléčitelná?

U části pacientů se po přiměřené terapii podaří potlačit příznaky schizofrenie a dokáží dobře fungovat v běžném životě. V menším procentu případů se onemocnění už nemusí vrátit. Velká skupina pacientů však navzdory dlouhodobé a přiměřené léčbě trpí v průběhu života opakujícími se fázemi akutního stavu či zhoršení symptomů schizofrenie.

Člověk je jedinečný a nedá se s určitostí předem předvídat průběh schizofrenie a naznačit prognózu.

Sponzorováno

6. Jak se léčí schizofrenie?

Obvykle je nutná řada přístupů k léčbě; zaměření léčby bude u každého pacienta jiné. Většina pacientů bude mít prospěch z léčby pomocí léků. Nejběžněji používaným typem léčivých přípravků jsou antipsychotika, někdy nazývaná neuroleptika. Ty jsou rozděleny do dvou skupin, typická a atypická antipsychotika. Tyto dvě třídy mají poněkud odlišné chemické vlastnosti a mají různé výhody a nevýhody. Pro jednotlivé pacienty může být užitečná také řada dalších léků.

7. Existují jiné způsoby léčby než léky?

Mnoho pacientů má prospěch z individuální, rodinné nebo skupinové psychoterapie (poradenství). Tato sezení obvykle zdůrazňují emocionální a praktické důsledky nemoci a to, jak může jednotlivec nebo rodina pracovat na získání kontroly nad nemocí. Diskuse se může zaměřit na povahu a příznaky samotné nemoci, uznání časných příznaků relapsu, význam medicíny a rozpoznání vedlejších účinků léku, zvládnutí symptomů, pokud k nim dojde, vztahy s rodinou nebo spolupracovníky, hledání a udržení zaměstnání nebo pobyt ve škole.

Mnoho pacientů také těží z programů, které kladou důraz na rehabilitaci a praktické dovednosti. Důraz je u každého jednotlivce opět odlišný, ale může sahat od péče o sebe až po nalezení a udržení zaměstnání.

8. Slyšel jsem, že lidé se schizofrenií jsou hloupí, je to tak?

To je mýtus. Ano, některé studie zjistily, že lidé s tímto onemocněním mají větší potíže s testy mentálních dovedností, jako je pozornost, učení a paměť. Ale to neznamená, že nejsou inteligentní.

Mnoho kreativních a chytrých lidí v historii mělo schizofrenii, například ruský baletní tanečník Vaslav Nijinsky a matematik John Nash, nositel Nobelovy ceny.

9. Mohou být schizofrenici zaměstnaní?

Schizofrenie vám může ztížit hledání práce a i vaše každodenní činnosti. Ale při správném zacházení může mnoho lidí najít pozici, která odpovídá jejich dovednostem a schopnostem. Zdá se, že práce pomáhá lidem zotavit se ze schizofrenie a nedávný pokrok v pracovní rehabilitaci se ukázal jako účinný. Rostoucí počet výzkumů dokonce podporuje koncepci, že posílení postavení je důležitou součástí procesu léčby.

10. Slyšel jsem, že špatné rodičovství a špatné dětství je to, co způsobuje schizofrenii, je to tak?

Před lety se věřilo, že za vývoj schizofrenie byla zodpovědná matka nebo oba rodiče. I když existuje genetická náchylnost – porucha má tendenci se vyskytovat v rodinách – neexistují absolutně žádné důkazy o tom, že je způsobena tím, jakým je člověk rodičem. Navíc, i když má váš rodič schizofrenii, vaše šance na její získání jsou menší než 25 procent.

Jak jsme již ve článku naznačili, za nemoc mohou různé geny i faktory prostředí. Faktory prostředí, které mohou vyvolat nástup schizofrenie, se mohou pohybovat od extrémního akademického stresu po zneužívání návykových látek. Víme, že extrémní environmentální stres, jako jsou tyto situace, může vyvolat nástup schizofrenie.

Sponzorováno

Pokud vám nebo vašemu blízkému byla diagnostikována schizofrenie, může to působit děsivě. Pochopení reality poruchy pomáhá nejen vymazat stigma obklopující tento stav, ale také vás osvobodí, abyste se mohli soustředit na efektivní léčebný plán.

Co si dále o schizofrenii přečíst?

Studie a zdroje článků

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva