Sponzorováno

Spasmofilie – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

Spasmofilie je syndrom zahrnující několik příznaků, všechny související s těžkým stavem úzkosti, může být také důkazem iontové nerovnováhy v krvi. Spasmofilie se také uvádí jako sklon ke křečím.

Spasmofilie, zvýšená nervová dráždivost se sklonem ke křečím. Může se vyskytovat u hysterie a bývá následkem nadměrného dýchání vedoucího k poklesu ionizované formy krevního vápníku, který tlumí nervosvalovou dráždivost.

Co je to spasmofilie?

Spasmofilie může být něco, o čem jste nikdy neslyšeli, ale může to být velmi vážný stav. Je to syndrom, který má několik příznaků souvisejících se stavem úzkosti. Projevuje se hyperventilací a neuromuskulární hyperexcitabilitou. Jedná se o kontroverzní koncept, který není všeobecně uznáván.

Spasmofilie působí prostřednictvím výskytu krizí, které připomínají záchvaty úzkosti. V současnosti postihuje více ženy než muže, a to především osoby ve věku od 15 do 45 let.

Příznaky spasmofilie

Spasmofilie je definována několika příznaky souvisejícími s úzkostí. První je hyperventilace, což je zrychlení dechového rytmu. To má za následek pocit sevření, trhavé dýchání a potřebu najít vzduch.

Existuje také svalová tetanie, která se projevuje brněním, znecitlivěním, křečemi nebo intenzivním a bolestivým stahováním svalů, které má za následek zkroucení ruky („porodnická ruka“) nebo nohy nebo i potíže s otevíráním úst. Osoba obvykle pociťuje astenii (intenzivní únavu, zejména při probuzení), ať už fyzickou nebo intelektuální.

Spasmofilie je často ochromující a vykazuje různé příznaky v závislosti na každém jednotlivci:

  • srdeční poruchy (tachykardie, bušení srdce, bolest na hrudi),
  • zažívací poruchy (střevní křeče, bolesti břicha, nevolnost),
  • smyslové poruchy (třes, zimnice, studený pot).

Příčiny spasmofilie

Mechanismy spasmofilie jsou poměrně vágní. Předpokládá se, že jde o nepřiměřenou reakci na stresovou nebo úzkostnou situaci. Tento strach způsobuje výskyt příznaků, které samy o sobě podněcují strach. Tomu se říká začarovaný kruh.

Sponzorováno

Další hypotézou je, že spasmofilie se vysvětluje chronickým nedostatkem hořčíku a vápníku, které hrají roli ve svalové kontrakci a přenosu nervových vzruchů. To by vysvětlovalo neuromuskulární hyperexcitabilitu.

Předpokládá se, že se podílejí i poruchy spánku, které jsou zodpovědné za astenii a neurodystonii.

Léčba spasmofilie

Terapie umožňuje omezit nebo dokonce odstranit vznik krizí. Nejpoužívanějším typem terapie je kognitivně behaviorální terapie.

V případě krize nebo záchvatu úzkosti je důležité zklidnit dýchání – dýcháním například v papírovém nebo plastovém sáčku. Podobně se doporučuje myslet na něco jiného, abyste tím nerozdmýchávali další problémy.

Medikamentózní léčba antidepresivy může také pomoci snížit frekvenci těchto záchvatů. Je však třeba věnovat pozornost nežádoucím účinkům a riziku možné závislosti.

Doporučuje se i léčba užíváním vitamínu D. Zejména v Německu s masivními dávkami vitaminu D u spasmofilie bylo získáno tolik zkušeností, že by mělo být možné prokázat, že tato forma léčby je lepší než všechny dřívější, a to jak v jednoduchosti, tak v rychlosti účinku.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti se spasmofilií? Napište nám a čtenářům do komentářů pod článkem.

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva