Sponzorováno

Antidepresiva a jak je to ve skutečnosti 4.86/5 (14)

Antidepresiva a jak je to ve skutečnostiBrát prášky na deprese se v jazyce současné ženy řekne „zobat“. Antidepresivům dávají jejich uživatelky roztomilá jména (Lexik, Cíťa, Veselá pilulka) a považují je za kamarády, kteří jim pomáhají přežít. Proč zobe pořád víc z nás a co se nám děje tak strašného, že si dobrovolně ovlivňujeme mozek chemií?

Co to jsou antidepresiva?

Antidepresivum je psychiatrický lék užívaný ke zmírnění symptomů klinické deprese. Užívají se obvykle nejen na depresi, ale i pro léčbu jiných psychiatrických poruch, jako jsou anxiozita (úzkost), bipolární afektivní porucha (známe pod dřívějším názvem jako maniodepresivní psychózu), obsesivně-kompulzivní poruchy (porucha úzkostnosti) a poruchy příjmu potravy.
K těmto základním informacím je nutné dodat ještě informaci, že antidepresiva nemají za úkol tlumit, jak se lidé mylně domnívají. Takové léky se nazývaly sedativa, jejich využití v podstatě vymizelo a nahradily je právě cílené a účinné léky.

Jak působí antidepresiva?

Antidepresiva působí především na samotnou podstatu deprese, což se odehrává na nervových synapsích. Odstraňují se tak příznaky deprese jako hluboký smutek, útlum myšlení a útlum psychomotoriky a pocity bezvýchodnosti. Představa, že deprese musí mít zjevnou hmatatelnou příčinu nebo viníka, není oprávněná. U depresí, které dříve psychiatrie označovala jako „endogenní“, tedy z vnitřních příčin, se žádný jasný důvod nenajde, přesto tito lidé nevýslovně trpí. Nasazení antidepresiv je tu bez jakýchkoli pochybností, stejně jako třeba u diabetu využití inzulínu.

Čeští psychiatři si nadužívání antidepresiv na léčbu depresí a dalších psychiatrických poruch jako celku nejsou vědomi. Ale přiznávají, že v případě anxiolytik (léků proti úzkosti) nadužívání potvrzují a samozřejmě z toho radost nemají.

Kdy podávat antidepresiva?

Antidepresiva má smysl ordinovat u jasných diagnóz. A protože depresí, panických a fobických poruch přibývá, zvyšuje se i užívání těchto farmak. Důvodem je například narůstající spotřební styl života, nadprahová zátěž nebo nezvládání stresu.

Sponzorováno

Ani děti nejsou ušetřeny antidepresivních a psychiku ovlivňujících léků. Velký nárůst spotřeby psychofarmak u dětí je vysvětlován zvýšeným počtem dětských mentálních nemocí způsobených rozpady rodin a velmi náročnými požadavky ve školách. Obrazy deprese u dítěte jsou obdobné jako u dospělého. Projevují se třeba tím, že dítě nekomunikuje, nehraje si s ostatními, vypadá jako zaražené a smutné nebo utrápené.

Jen samotné pilulky nestačí!

Léčbu antidepresivy je účelné doplnit psychoterapií. Dnes se velmi často používá tzv. kognitivně- behaviorální terapie. Tato terapie kombinuje dva postupy – kognitivní (poznávací) terapie se zaměřuje na myšlení pacientů a „opravuje“ jejich negativní myšlenky, terapie behaviorální se pak zaměřuje na depresivní jednání pacienta, které se také snaží omezit. Možná, že by se tady daly najít určité rezervy. Nabízí se otázka, zda má lékař dostatek času věnovat se pacientovi, naslouchat mu a nepodávat hned antidepresiva z důvodů jistoty, nátlaku ze strany pacienta, rychlého vyřešení problému.

Samozřejmě také záleží na samotném pacientovi. V jaké fázi nemoci vyhledá specializovaného lékaře, jak umí spolupracovat a docházet na terapie. Závěrem mohu napsat jen to, že antidepresiva budou, jak to tak vypadá, užívaná stále více, jen se můžeme spoléhat na to, že počty vedlejších účinků, kterých jsou podle psychiatrů už dnes mírné, se stále zmenšují a že jejich výběr je opravdu široký. Také je možné vybrat lék „na míru“, protože každý jedinec reaguje svým specifickým způsobem a nelze uniformně nasadit stejný lék u každého jen proto, že jinému pomohl.

VIDEO: Léčba deprese

Zajímavosti o antidepresivech

Ženy trápí nejčastěji deprese, úzkosti a neurózy. Muži se do ordinací psychiatrů dostávají spíše kvůli problémům s alkoholem.

I zvířatům se podávají antidepresiva. Například jeden papoušek na nich skončil po smrti majitele.

Sponzorováno

Američtí vědci tvrdí, že léky, které užívají miliony mužů proti depresím, mohou u mnoha z nich snížit plodnost tím, že poškodí DNA jejich spermatu.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Antidepresiva a jak je to ve skutečnosti”

  1. […] se léčí zejména podáváním antidepresiv, které potlačují příznaky poruchy a dlouhodobým užíváním se předchází návratem […]

  2. […] požitím makových výrobků před odběrem. Rovněž je třeba vědět, jaké léky, např. antidepresiva, testovaná osoba bere, aby nedošlo k falešné […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva